Regulace trhu s kryptoměnami v EU byla již přijata

Pátek 2. června

Crypto FX24

Evropští představitelé vedení Evropské unie (EU) po předchozím odsouhlasení Evropským parlamentem (EP) pravidel trhu s kryptoměnami na území členských států EU, známá jako zákon MiCA ve středu dne 1.června letošního roku 2023 tento závazný předpis Evropské komise (EK) již podepsali. Tento podpis nového a komplexního regulačního rámce pro kryptoměny provedli předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola a švédský ministr pro záležitosti venkova Peter Kullgren poté, co zákon v dubnu již byl prohlasován v EP.

Nový zákon označovaný jako MiCA tak učiní z EU první hlavní jurisdikci celého světa, která má regulační rámec pro kryptoměny, a nabízí tak jasnost, kterou mnoho firem v tomto odvětví požadovalo, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Velké kryptospolečnosti, jako například je společnost  Binance, již chválily evropskou iniciativu k regulaci kryptoměn, přičemž generální ředitel Changpeng Zhao (CZ) ji označil za „pragmatické řešení výzev, kterým společně čelíme“. „Pro fungování kryptoburz v EU nyní existují jasná pravidla hry. Jsme připraveni v průběhu příštích 12–18 měsíců provést úpravy v našem podnikání, abychom byli v pozici plného souladu,“ uvedl generální ředitel doposud největšího tržiště kryptoměn společnosti Binance.  Tento přijatý zákon v rámci nejen prostoru EU má za cíl zabránit používání kryptoměn pro účely praní špinavých peněz, mimo jiné zákazem anonymních krypto transakcí v hodnotě přesahující 1 000 EUR, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na odborníky trhu virtuálních měn.

Tato skutečnost však dle sdělení těchto odborníků doposud výrazný vliv na obchodování kryptoměn a vývoj kurzu jejich jednotlivých cen neměla. Aktuálně se tak v průběhu pátečního evropského rána dne 2.června letošního roku 2023, zhruba v čase 7:41 CET převážná většina hlavních virtuálních měn (kryptoměn) pohybovala v obchodním trendu nárůstu svého kurzu. Například druhá nejrozšířenější kryptoměna Ethereum (ETH) se obchodovala na hodnotě ve výši 1,895,00 USD za ETH s dosavadním denním růstem o + 1,41 % kurzu a nejrozšířenější kryptoměna vykazující nejvyšší tržní kapitalizaci Bitcoin (BTC) se na trhu digitálních měn Coinbase ve zmíněném dni a čase pohybovala ve vzájemném směnném kurzu vůči americkému dolaru (USD) na hodnotě ve výši 27,169,75 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 1,14 % kurzu vůči USD. Těchto vzájemných směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy na forexovém trhu se směnný kurz globálního měnového páru jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) pohyboval na hodnotě ve výši 1,077 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD.

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny v rámci globálního pohledu. Avšak podle vyjádření Generálního finančního ředitelství České republiky se však nejedná o měnu či peníze, ale o nehmotnou movitou věc. Tyto „peníze“ jsou tak výhradně tvořeny pouze elektronicky. Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii tj. šifrování, pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci. Jejím nejstarším a zároveň nejznámějším, nejrozšířenějším a nejdražším zástupcem je Bitcoin (BTC). Takže Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu a ostatních kryptoměn je jejich plná decentralizace a jsou navrženy tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. A právě tuto skutečnost do značné míry prolomil zákon MiCA, který tak nemůže regulovat platební síť jako takovou, ale  účastníky trhu a zejména pak obchodníky s kryptoměnami již regulovat díky tomuto předpisu EK v EU nyní plně může.