Ropa dosáhla nových cenových rekordů
Středa 9. březnaCeny ropy pod tlakem obav nejen již investorů, ale i spotřebitelského trhu ze současného geopolitického výboje a zejména z konfliktu Ruska a Ukrajiny na východě Evropy vystoupaly k novému čtrnáctiletému maximu a tato cena dle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy komoditního trhu rozhodně není konečná. Vyhlášené embargo USA na dovoz ruské ropy do Spojených států amerických tak podle těchto odborníků cenu ropu ještě zvýší a odhady tak udávají predikci ceny ropy okolo až 200 USD za barel.
Aktuálně se lehká americká rops WTI (West Texas Intermediate) v průběhu středečního evropského rána dne 9.března letošního roku 2022, zhruba v čase 6:50 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala na hodnotě ve výši 125,68 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 1,61 % své předchozí ceny. Tato cena tak představuje nárůst od začátku letošního roku 68,47 % ceny a v ročním porovnání pak dokonce se cena ropy WTI zvýšila o + 115,08 procenta. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská rops Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 130,30 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 1,81 % své ceny. Severomořská rops Brent tak jen od začátku letošního roku 2022 zvýšila svoji cenu o + 69,03 % a v ročním porovnání pak cena ropy Brent vzrostla o + 111,75 procenta za posledních 52 týdnů.
Současný vývoj konfliktu na Ukrajině a ekonomická izolace Ruské federace ze strany USA a EU spolu s Japonskem a Kanadou v podobě sankcí vůči Rusku pak dle některých ekonomů sice poškozuje Ruskou federaci, ale zároveň velmi výrazně dopadá na ekonomické zájmy jak USA tak zejména členských států Evropské unie, kdy se silně prohlubuje již stávající energetická krize. Tento stav zároveň odhaluje v plné šíři značnou energetickou a surovinovou závislost zejména zemí EU na dodávkách těchto komodit z Ruska a zejména pak ropy a plynu. Právě z těchto důvodů Evropská komise pod silným tlakem zejména z Německa, jehož závislost na surovinách z Ruské federace je značná, embargo na dodávky ruských surovin a to zejména ropy a plynu striktně odmítá, na rozdíl od USA, kdy již včera dne 8.3.2022 toto embargo americký prezident pan Joe Biden vyhlásil. Nejen v důsledku tohoto ovšem na devizovém trhu pak došlo k poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním měnám a změně obchodního kurzu globálního měnového páru EUR/USD, kdy jednotná evropská měna euro (EUR) posílila vůči USD.
V průběhu středečního evropského rána dne 9.3.2022, zhruba v čase 7:11 CET se tak tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,092 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,19 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosažena za situace, kdy americký dolar dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval svůj bodový stav ve výši 98,94 USD bodů s dosavadním denním oslabením o – 0,12 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Levnější americký dolar ovšem dle analytiků vytváří podmínky pro pokračující růst cen ropy na světovém komoditním trhu dle tak zvaného inverzního pravidla spolu s obavami z globálního nedostatku ropy. Pro tento fakt svědčí i skutečnost, že zásoby ropy výrazněji klesají a nedochází k dostatečnému kontinuálnímu jejich doplnění a tak v zásobách ropy USA již nyní jen od 4.března letošního roku 2022 chybí více jak 800 tisíc barelů ropy. V případě úplného embarga na ruskou ropu ze strany tak zvaného Západního společenství by její cena mohla vzrůst až k 300 USD za barel, uvádějí finanční analytici komoditního trhu.