Ropa jde proti odhadům a prozatím roste

Středa 23. září

Podle předpokladů analytiků a světových ekonomů se předpokládalo, že centrální banka USA – FED (Federal Reserve System) po svém zasedání v minulém týdnu zvýší sazbu úrokové míry čímž posílí na Forex trhu směnný kurz amerického dolaru (USD) a pod vlivem značných zásob ropy a ještě pevnějšího US dolaru cena ropy ještě klesne. Ovšem FED ponechal úrokovou sazbu beze změny a cena ropy sice až během dnešního brzkého evropského rána a dopoledne dne 23.září 2015 se počala obchodovat v trendu býčího trhu a nyní zhruba v čase 10:40 CET je na hodnotě pro ropu WTI 46,83 USD za barel a ropa Brent udává cenu 49,50 USD za barel.

Tento vývoj a rozhodnutí FEDu bylo podle průzkumu ratingových agentur pro většinu investorů méně očekávané (64% dotázanýccch investorů očekávalo již v září 2015 úpravu úrokové sazby v USA a to zhruba okolo hranice 2,7% p.a.) . Důsledkem tohoto dle finančních stratégů podle připravených obchodních schémat právě této většiny investorů cena lehké americké ropy označované jako ropa WTI (West Texas Intermediate) ještě v začšátku tohoto obchodního týdne zaznamenala pokles o dalších 1,8% své předchozí ceny. Podle analytiků aktuálně nehrozí propad až na maximální několikaletá cenová minima tak jako tomu bylo například letos 24.srpna 2015, kdy cena 37,75 USD za barel představovala šestileté minimum.

Stávající vývoj tvorby skladovacích zásob podle ekonomů nevytváří rovnovážné prostředí pro optimální tvorbu cen ropné produkce a jen za období od ledna do srpna pouze bankovní sektor přidal objem 240 milionů barelů do skladovacích nádrží. Obdobný objem další ropy se očekává, že bude uskladněn ještě do konce letošního roku 2015 či nejpozději do začátku příštího roku 2016. Tento stav při současných cenách ropy na světovém komoditním trhu nikterak nenahrává možnosti zavedení úspor a škrtů, které tvoří velmi podstatnou část při tvorbě ceny ropné produkce s ohledem na její spotřebu. Podle většiny předních světových ekonomů pokud v brzké současnosti nedojde k dohodě producentů ropy na světové úrovni tak, aby se dosáhlo minimálně plánovaného postupného navyšování cen ropy podle již vypracovaného schématu bude nutné vytvořit ze strany bankovního sektoru ve spolupráci s vládami zemí se značnou spotřebou ropy takový instrumentální tlak, který bude zohledňovat zacházení s ropnou produkcí ze strany spotřebitelů formou úspor tak jako by její pořizovací cena byla přes 100 USD za barel a tím se výrazně snížila její spotřeba, která vytvoří patřičný finanční dopad na producenty s cílem dosažení jejich vzájemné dohody o narovnání cen.

Nicméně stále platí podle analytiků, ekonomů, makléřů i bankéřů předních světových finančních institucí, obchdních společností či předních světových bank zhruba rámcový vývoj cen lehké americké ropy označované jako ropa WTI následovně : 38 – 42 – 40 – 45 – 45 – 49 – 54 – 60 a výše USD za barel. Podle této predikce bankovního domu Goldman Sachs by mohla průměrná cena ropy WTI v roce 2016 dosáhnout výše 57 USD za barel. Rovněž tak na tento aktuální nárůst již reagují či s velkou pravděpodobností budou reagovat nárůstem cen akcie jednotlivých těžařských společností a zpracovatelů ropy. Vzhledem pouze k odkladu zavedení zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA – FED, které se očekává nejpozději v průběhu jara příštího roku 2016 a s největší pravděpodobností ještě letos v průběhu konce roku 2015 tak vývoj nárůstu ceny ropy o několik týdnů potrvá déle avšak dle pesimistických analytiků může následně dosáhnout cena ropy i strmějšího propadu své ceny ropné produkce na světovém trhu.