Ropa míří k ceně 100 USD za barel
Čtvrtek 25. listopaduAktuální vývoj ceny ropy na komoditním trhu sice momentálně neodpovídá analytické predikci ohledně zvýšení ceny ropy až k 100 USD za barel, avšak přesto drtivá většina analytiků komoditního trhu s ohledem na trh s ropou uvádí, že v krátkodobém investičním horizontu je vysoká pravděpodobnost, že cena ropy na komoditním trhu k této ceně dospěje. Tyto prognózy analytiků makléřských společností a finančních stratégů obchodování s ropou uvádějí, že i přes snahu USA o snížení ceny ropy formou uvolnění strategických zásob, nakonec stejně dojde.
Obchodování s ropou během čtvrtečního evropského rána dne 25.listopadu letošního roku 2021 bylo v obchodním trendu dočasného medvědího trhu, avšak s velmi mírným poklesem cen ropy na komoditním trhu. Aktuálně se tak dne 25.11.2021, zhruba v čase 8:33 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) ve výši 78,22 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,22 % ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala na hodnotě ve výši 82,18 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,09 % své předchozí ceny. Tento momentální pokles dle analytiků byl způsoben uvedením na trh strategických zásob USA, kdy došlo z rezervy v objemu 620 milionů barelů ropy k jednorázovému uvolnění v objemu 50 milionů barelů ropy s tím, že analytičtí stratégové ropného průmyslu očekávají celkové uvolnění ze strategických zásob USA až k objemu okolo 100 milionů barelů ropy.
Tento dočasný pokles cen ropy paradoxně nastal v okamžiku, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, poklesla. Na základě tak zvaného inverzního pravidla právě v okamžiku, kdy hodnota USD klesá tak se zvyšuje zájem nejen o ropu, ale i zlato a cena těchto komodit vzrůstá. Právě investiční zlato obchodované na komoditním trhu toho aktuálně plně využilo a jeho cena dne 25.11.2021, zhruba v čase 8:48 CET vzrostla o + 0,55 % předchozí denní ceny a dosáhlo tak na hodnotu ve výši 1794,20 USD za trojskou unci. Těchto cen tak bylo dosaženo za situace, kdy hodnota dolarového indexu byla ve výši 96,70 USD bodů s dosavadním denním poklesem tohoto indexu o – 0,18 % bodové hodnoty. Nicméně i přes současnou situaci by se ceny ropy mohly vyšplhat výše, přestože USA a další velcí spotřebitelé uvolňují miliony barelů ropy ze svých rezerv, aby se pokusili udržet ceny energie na nízké úrovni, řekl jeden analytik CNBC. Strategické zásoby ropy existují pouze pro kompenzaci krátkodobých, neočekávaných výpadků dodávek, vysvětlil tento odborník pan Stephen Schork, editor Schork Report.
Ceny ropy letos vyskočily o více než 50 %, přičemž poptávka převyšuje nabídku, protože více zemí se dostává z národních blokád a přísných omezení uvalených od loňského roku kvůli virové pandemii koronaviru. Obnovení mezinárodního cestování, kdy více zemí znovu otevírá hranice, také zvyšuje poptávku po leteckém palivu. Svět již letos v roce 2021 průměrně spotřeboval 97,53 milionů barelů ropy denně, což je nárůst z 92,42 milionů barelů denně v roce 2020 podle údajů amerického úřadu pro energetické informace. Podle odhadů těchto expertů roce 2022 má toto číslo vzrůst na 100,88 milionů barelů denně. „Je jasným znamením zoufalství, že toto je jediný nástroj v krabici a nebude fungovat. Věřím, že trh v této věci učiní odezvu na blafování USA a pravděpodobně za měsíc uvidíme vyšší ceny než nižší,“ řekl analytik pan Schork. Navíc podle dalších expertů na trh s ropou uvolnění strategických zásob ropy USA v objemu 50 milionů barelů, kdy se k tomuto kroku odhodlaly i další státy jako například Indie s 5 miliony barely a i Velká Británie, avšak spíše symbolicky s 1,5 milionem barelů, může způsobit negativně nepřiměřenou reakci zemí OPEC a OPEC + neboť k tomuto kroku došlo před jejich nadcházejícím jednáním ohledně cen na globálním trhu s ropou.