Ropa po propadech posiluje

Úterý 22. května

Během minulých týdnů zažila ropa značné oslabení a její kurz se propadal až na několikaměsíční minima, během včerejšího obchodování se ale situace ustálila a ropa posilovala. Největším impulsem pro oživení byly zprávy ohledně íránského jaderného programu, který trápí cenu ropy již nějaký čas. Také informace o opatřeních v Číně pomohly kurzu směrem vzhůru. Vše je ale brzděno zprávami z Eurozóny, respektive z Řecka, jelikož ani o víkendu, kdy měla schůzku G8 se nerozhodlo o další budoucnosti této středomořské země.

Letošní minimum severomořské ropy Brent činilo pátečních 106,40 dolaru za barel, v pondělí tak ropa posílila o 1,15 dolaru na 108,30 dolaru za barel. Americká WTI po sedmi dnech zvýšila svou cenu o cca 70 centů na 92,15 dolaru za barel. V posledních třech týdnech ropa WTI klesla o hrozivých 12,8 %.

Jednání G8 s sebou přineslo jisté nastínění celkově napjaté situace ohledně Íránu, v závěru schůzky představitelé naznačili, že pokud Írán nepřestane zneužívat jadernou energii k výrobě zbraně, bude i nadále pokračovat v omezování íránského ropného vlivu. V případě nutnosti začnou uvolňovat strategické zásoby do oběhu, aby tak pokryly nutnou spotřebu. I prohlášení čínského premiéra napomohlo růstu, když vyzval svou zemi k opatřením zajišťujícím ekonomický růst.

Jak se bude dále vyvíjet cena ropy záleží především na vyřešení řecké otázky. V případě neúspěšných jednáních a odchodu Řecka z Eurozóny by se daly očekávat velké změny v cenách nejen ropy, ale i ostatních trhů.