Ropa s cenou 75 USD za barel budoucí realita

Středa 4. listopadu

Dosavadní průběh obchodování sice nenaznačuje to, že by v krátkém investičním horizontu mělo dojít k výraznému posílení ceny ropné produkce na světovém trhu avšak podle finančních stratégů a analytiků světových investičních bank se stávající situace ohledně cen ropy na světovém trhu stává neudržitelnou. Průměrný pokles cen ropy (ropa Brent i WTI) za posledních 12 měsíců je již zhruba o - 40 % své předchozí cenové úrovně. Tento stav poskytuje podle expertů na trh s ropou jednoznačný výhled udávající změnu trendu obchodu s ropnou produkcí, která zaznamená nárůst svých cen.

Předpoklady pak hovoří o postupném narovnávání cen tohoto odvětví komoditního trhu a to v několika etapách průběžného zvyšování cen ropy na světovém trhu. Odhady jednotlivých analytiků makléřských společností a investičních bankéřů uvádějí, že již ve vrcholu jedné z prvních etap této změny obchodního trendu v býčí trh by cena severomořské ropy Brent mohla dosáhnout k cenové úrovni okolo až 85 USD za barel a ropa WTI (West Texas Intermediate) by se mohla obchodovat v ceně okolo 75 USD za barel. Časový horizont tohoto předpokladu však analytiky blíže upřesněn není jen hovoří o vnějších ekonomických faktorech a nutnosti dořešení geopolitické situace zejména v dotčené oblasti Blízkého Východu spolu s narovnáním především ekonomických vztahů Saudské Arábie s USA a ostatními státy světa včetně Ruska.

Saudská Arábie dnes představuje největšího světového producenta ropy a zemního plynu, kdy její produkce zahrnuje zhruba až skoro polovinu celé světové produkce těchto nerostných energetických surovin a v rámci obchodního spojení zemí vyvážejících ropu OPEC představuje saudsko arabský podíl produkce ropy OPEC až 85 % celkového podílu tohoto ropného katrelu. Ovšem Saudská Arábie, která z velké části nastolila tuto cenovou válku ve snaze docílit snížení břidličné těžby v USA již se potýká s velkými těžkostmi své domácí vnitřní ekonomiky. Podle posledních údajů Indexu nákupních manažerů (PMI) klesl Saudské Arábii příjem o více jak 10% i z odvětví nezabývajících se ropnou produkcí jako odraz stávající situace na trhu. Během měsíce října letošního roku zaznamenává tato relativně bohatá země blízkovýchodní oblasti pokles reálnách mezd a nárůst nezaměstnanosti a dramaticky se zvýšil i deficit státního rozpočtu. Podle analytiků lze předpokládat, že dopad z již dramatických ztrát na ropné produkci se bude prohlubovat a již během 4.čtvrtletí roku 2015 se projeví v ještě slabších ekonomických ukazatelích.

Právě tato velmi nebezpečná situace pro ekonomiku Saudské Arábie, ale především silně nebezpečná pro vznik ukončení zachování vnitřní bezpečnosti tohoto státu coby ropného giganta vede jednotlivé analytiky a ekonomické zpravodaje k předpokladu dosažení dohod o denních limitech produkce s ostatními státy světa a zejména s Spojenými státy, Ruskem, EU i Čínou. Aktuální situace na trhu s ropnou produkcí dne 4.11.2015 během evropského dopoledne zhruba v čase 10:37 CET je v trendu momentálního medvědího trhu s již relativně vyšší cenou ropy a nyní se obchoduje ropa Brent v ceně 50,31 USD za barel a ropa WTI udává svoji cenu na hodnotě 47,79 USD za barel. Akcie ropných společností dle analytiků reagují na výkyvy stávajícího obchodování s ropnou produkcí na světovém trhu a lze předpokládat, že v případě nárůstu cen ropy na trhu se i toto zvýšení projeví nárůstem cen akcií ropných společností na veřejném akciovém trhu.

Podle dostupných informací světových makléřských společností a investičních bank lze s velkou mírou pravděpodobnosti očekávat změnu vývoje trendu obchodování s ropnou produkcí na světovém trhu a to s predikcí nárůstu cen ropy Brent i ropy WTI. Časový horizont dle vyjádření analytiků nelze přesně určit, ale není v žádném případě vyloučeno, že i k skokovému nárůstu cen ropy na světovém trhu může dojít brzy v závislosti na ekonomické a geopolitické situaci zejména v oblasti Perského zálivu na Blízkém Východě.Předpoklad cílové ceny lehké americké ropy označované jako ropa WTI (West Texas Intermediate) dle finančních stratégů komoditního trhu může dosáhnout až zmiňované ceny 75 USD za barel a to  již v krátkodobém investičním horizontu v návaznosti na vývoj situace v arabském světě a následně na světovém finančním trhu.