Ropa WTI udržuje cenu již nad 45 USD za barel

Pátek 4. září

Vývoj situace na světovém trhu s ropu v druhé polovině obchodního týdne zaznamenal další nárůst ceny ropné produkce na světovém komoditním trhu. Během čtvrtečního obchodování dne 3.září 2015 dosáhla cena lehké americké ropy označovaná jako WTI (West Texas Intermediate) dokonce již hodnoty převyšující hranici 45 USD za barel a její cena byla 46,75 USD za barel. Aktuálně během evropského dopoledne se tato komodita ropa WTI v pátek dne 4.9.2015 zhruba v čase 9:40 CET obchoduje v ceně 46,14 USD s trendem mírnějšího momentálního poklesu své ceny.

Severomořská ropa Brent rovněž tak během svého obchodování v tomto týdnu přinesla svým investorům pozitivní data i výhled a její cena se obchodovala se vzestupnou tendencí a tvorbou navyšování své ceny, kdy překročila psychologickou hranici 50 USD za barel. Aktuálně dne 4.září 2015 během evropského dopoledne zhruba v čase 9:45 CET se cena této energetické suroviny převážně severomořské ropné produkce označované jako ropa Brent pohybuje na ceně 50,06 USD za barel s dosavadním poklesem své ceny o – 1,22% předchozího stavu v rámci probíhajícího obchodního dne.

Vývoji tvorby zvyšování cen ropy na světovém trhu a zejména pak tvorbě zvyšování cenové hladiny ropy Brent podle analytiků i napomůže včerejší dne 3,.9.2015 prohlášení ECB (Evropské centrální banky) ústy jejího prezidenta Mario Draghio o nutnosti podpory trhu s ropou. Tento krok je jednoznačně podle ekonomických a finančních zpravodajů a následně stratégů zaměřen ke zvýšení cen ropy na světovém trhu s cílem zvýšit míru inflace, která je hybnou silou zejména pro ECB k úspěšnému realizování kvantitativního uvolňování eura. Průběh odkupu vládních dluhopisů v objemu zhruba 1 bilionu EUR, který je nyní naplněn zhruba z necelých 60% má trvat do konce září příštího roku 2016 a důsledkem tohoto by mělo dojít k výraznému ozdravení centrální evropské měny euro a zejména ekonomiky zemí Evropské unie.

Podle analytiků a zejména odborníků na komoditní trh s ropou se očekává další vývoj hodnoty amerického dolaru na světovém devizovém trhu– Forex. Aktuálně dne 4.září 2015 zhruba v čase 10:01 CET se kurz nejobchodovatelnějšího měnového páru světových měn pohybuje na hodnotě 1,1142 USD za EUR v trendu momentálního posilování evropské měny euro. Americký dolar v tomto okamžiku po té co čínské finanční trhy včetně akciových i komoditních burz jsou zastaveny z důvodu státního svátku ku příležitosti oslav 70.výročí konce II.světové války v Tichomoří na Asijském kontinentu, projevuje USD své mírné oslabení a například vůči japonskému jenu již poklesl pod hranici 120 JPY za USD o – 0,73% své předchozí hodnoty v rámci dnešního dosavadního obchodního dne a nyní se obchoduje v kurzu 119,18 JPY za USD.

Právě hodnota amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám je dle ekonomů do značné míry předurčující pro pravděpodobnost vývoje trendu obchodu a tvorby cen světové ropné produkce. Tento odhad pravděpodobnosti vývoje vycházející z odhadu růstu či poklesu amerického dolaru je jedním z hlavních faktorů ovlivňující tvorbu ceny ropy na světovém trhu ropné produkce. Pochopitelně mezi velmi podstatné také patří dle analytiků stav světových zásob ropy a geopolitická situace jak globální tak zejména teritoriální v oblasti Blízkého východu. Tento faktor ovšem v aktuálních podmínkách je naplněn jen z části neb na území tradičních zemí těžících ropu v blízkovýchodní oblasti Perského zálivu panuje bezpečnostní napětí a na území Sýrie a Iráku probíhá válečný konflikt a přesto toto výraznou tvorbu navýšení ceny trhem neovlivnilo. Tato cena zejména pro ropu WTI je zvýšenou produkcí těžby ropy arabských zemí zejména Saudskou Arábií uměle udržována na nižších cenách což váže na stále očekávanou dohodu kartelu OPEC a těžařů z USA.

Odhad vývoje podle analytiků a finančních odborníků na trh s ropou se zmiňuje, že pokud by stávající mírnější hodnota amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči euru a japonskému jenu přetrvala a trend nárůstu cen ropy na světovém trhu udržel přibližně stejnou tendenci pak by bylo možné předpokládat dokonce růst cen světové ropné produkce až o + 28% ve výhledu konce letošního roku 2015.