Ropa znovu ztratila takřka 4%

Úterý 18. března

Cena ropy tentokrát jednoznačně reflektovala ocenění rizika spojeného s referendem na Krymu, kde víceméně dopadl jednoznačně, ale jeho validita je zpochybňována. To může mít vliv na ropné dodávky z Ruska a stejně tak poptávku po energii v regionu. Trhy rovněž vzal v úvahu překvapivý měsíční únorový report IEA, který neočekávaně přinesl růst výkonu Iráku v ropě na nejvyšší stav od roku 1979.

Určitým příspěvkem do mozaiky trhu je rovněž oznámení US vlády, která v týdnu prodala do trhů cca 5 mil. barelů ropy z ropných zásob za účelem vyzkoušet kapacitu systému v případě jistých poruch či jiných událostí…
Tím se ropa na NYMEX dostala v týdnu o -3,6% níže a zavírala na 98,89 USD za barel. Pokles tak spíše odrážel výhled energetické poptávky v návaznosti na data ukazující zpomalení v Číně.


Na ICE Futures se dubnový kontrakt ropy typu Brent dostal na 108,57 USD za barel (+1,1%) a za týden odevzdal jen -0,4%.
Dubnová cena benzínu dosáhla hranice 2,96 USD za galon, což bylo během týdne oslabení o -0,3%.
Při aktuálním pohledu na komodity lze konstatovat, že nadále trvá spíše oslabující tendence. Ropa na NYMEX je na ceně 98,67 USD za barel a typ Brent se obchoduje za 107,63 USD za barel. Investiční zlato je na kursu 1378,70 USD za trojskou unci. Na forexu jsou cross rates EUR/USD na hranici 1,3903.