Rozdíl dividend v Evropě a USA

Úterý 18. srpna

Na první pohled jak institucionálního či soukromého investora coby fyzické osoby bez rozdílu zda se jedná o profesionálního či neprofesionálního investora třeba i drobného není patrný žádný rozdíl. Vyplácená dividenda jako podíl akcionáře na zisku společnosti ve výši odsouhlasené valnou hromadou společnosti jak ve Spojených státech tak i v Evropě zejména té, která je součástí Evropské unie, ale i mimo ni zakládá plný právní nárok jako garanci na výplatu částky odpovídající výše schválené dividendy za příslušné výplatní období. Nicméně při pozorném a hlubším rozboru aktuální situace na globálním rhu jistě nikoliv nepodstatné rozdíly existují.

Jednak jde o celkový růst a tvorbu dividend z globálního celkového hlediska. Podle ekonomů a analytiků v řeči čísel pak vychází následující a to, že evropské společnosti doposud zaznamenaly pokles výplaty dividend společností na území Evropy zhruba o - 6,7 % za 2.čtvrtletí roku 2015 v porovnáním za stejné období loňského roku, oproti tomu kdy společnosti na území USA zvýšily tvorbu a výplatu dividend zhruba ve výši o + 10% za stejné období. I v Evropě jsou úspěšné společnosti, které svoji výplatu dividend zvýšily a zařadily se do žebříčku top evropských firem jako například potravinářská společnost Nestle či mezinárodní banka HSBC se sídlem v Londýně. Z tohoto dle analytiků vyplývá, že akcie US společností přinášejí svým investorům co se týče výše objemu vlastní dividendy vyšší dividendový výnos.

Dalším faktem, který je důležitý pro srovnání zejména u mezinárodních investorů je vlastní vývoj měn na devizovém – forex trhu. Americký dolar u kterého přetrvává již delší dobu tendence postupného růstu – zpevnění vůči ostatním světovým měnám zejména pak vůči centrální evropské měně – euro pak investor díky posilování USD provádí vlastní zhodnocení prakticky ve dvou úrovních. Pochopitelně tou první je vlastní výplata dividendy a druhou je nárůst hodnoty amerického dolaru v období mezi otevřením investiční pozice-nákup akcie a termínem výplaty vlastní dividendy. Podle ekonomů a analytiků kapitálových trhů právě toto skryté zhodnocení s přihlédnutím na vliv silného amerického dolaru může činit další výnos a to až 12% ročně z vložené investice.

Vývoj růstu a výplaty dividend mimo tzv. US dolarovou oblast zejména Evropu, ale i Japonsko či Austrálii jednak provází oslabování jejich domácí měny, ale i celkový pokles výše vyplácených dividend. Například dle ekonomů ze statistických údajů plyne, že celková ekonomika těchto zemí zaznamenala pokles o téměř o – 9% předchozího stavu a společnosti na území Evropské unie pak dokonce ztratily lehce přes 10% svých vyplácených dividend před rokem. Podle finančních stratégů pro letošní rok byla stanovena globální výše růstu dividend v rozmezí o 7,5-7,8 % své předchozí výše. Zároveň v této souvislosti analytici upozorňují pod vlivem predikce ještě silnějšího amerického dolaru způsobené plánovaným zvýšením úrokových sazeb na území USA centrální bankou FED, že rozdíl ve výši dividendy a efektivním finančním zhodnocení vyplacených dividend mezi USA a Evropou zejména zeměmi EU se budou v následujícím období více lišit a u většiny společností půjde pravděpodobně o výhodnější výplaty dividend ze strany US společností.