Rusko oznámilo omezení těžby surové ropy

Úterý 22. listopadu

Setkání organizace OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) jako zájmový kartel zemí vyvážející ropu je již za nedlouho a to již 30.listopadu 2016 v rakouské Vídni, kde má tato organizace své sídlo. Od tohoto zasedání se očekává, že země sdružené v tomto kartelu OPEC a zejména v čele se Saudská Arábií přijmou závaznou dohodu o snížení produkce těžby surové ropy. Aktuálně a to zhruba týden před tímto zasedáním oznámil ruský prezident Vladimir Putin, že jeho země Ruská federace rovněž omezí produkci a je ochotna se k této případně uzavřené dohodě jako země stojící mimo OPEC se připojit. Prezident RF pan Putin oznámil, že vidí uzavření dohody na dalším setkání OPEC jako velmi pravděpodobné. “Uděláme vše, co naši partneři z OPEC očekávají, není pro nás problém snížit produkci.“ , řekl. Rusko samo v organizaci není, ale patří k největším těžařům ropy na světě.

Po zveřejnění této zprávy lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) si připsala 1,12 amerických dolarů (USD) na barel což znamenalo zvýšení o  + 2,5 % na 46,8 dolarů za barel.  Severomořská ropa Brent  zaznamenala nárůst o + 2,8 % a na londýnské komoditní burze se obchodovala ve  výše na 48,17 USD za barel. Aktuálně během již evropského dopoledne dne 22.listopadu 2016, zhruba v čase 9:50 CET se již cena této energetické suroviny na komoditním trhu dostala na ještě vyšší cenou úroveň a ropa WTI se obchoduje v ceně 48,33 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 0,19 % a ropa Brent udává svoji cenu ve výši 49,09 USD za barel s nárůstem o + 0,39 % v rámci dosavadního průběhu obchodního dne.

 

Obrat v otázce snižování své produkce surové ropy nastal i u kontraverzní země jako je Irák, který se dříve odmítal účastnit dohody, což bylo předmětem neshod uvnitř skupiny zemí OPEC. Nyní však  ohlásil, že tento týden představí 3 nové návrhy, jejichž cl je podpořit jednotu uvnitř organizace sdružující země vyvážející ropu – OPEC. Konkrétní role Iráku po nastavení produkčního stropu je ale nejasná, dle sdělení ekonomických zpravodajů. Ačkoli ceny značně spadly z říjnových maxim okolo 50 dolarů za barel, diplomatické snahy skupiny OPEC mají za následek nedávný odraz cen zpět. Kartel se snaží udržet produkci mezi 32,5 miliony a 33 miliony barely ropy denně. Maximum bylo 33,83 milionu barelů denně v říjnu. Na burze NYMEX již rafinérsky zpracovaný benzin si připsal 3,3% a obchoduje se za 1,383 USD  za galon a topný olej je 3,4% v plusu na ceně ve výši  1,507 USD za galon.

 

 Podle odhadů analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank je nyní velmi diskutabilní otázka zvýšení úrokové míry na prosincovém zasedání FOMC FED (Federální výbor otevřeného trhu centrální banky USA), který se tímto bude zabývat. Zvýšení úrokové míry v době, kdy za poslední 2 týdny hodnota amerického dolaru (USD) dosáhla již 13,5 letitého maxima a dle Dolarového indexu (DXY – US Dollar Currency Index) je americký dolar aktuálně 22.11.2016 v 10:07 CET na hodnotě 100,82 USD tohoto indexu.  Dle vyjádření  některých finančních a ekonomických analytiků předních světových bank toto zvýšení úrokových sazeb v USA by mohlo být až kontraproduktivní a výrazně zpomalit růst ekonomiky Spojených států a tvorby jejího HDP.  Odhad cen ropy hovoří o potenciálu ceny pro ropu WTI ve výši okolo 60 USD za barel a pro ropu Brent okolo 65 USD za barel a to již v krátkodobém investičním horizontu.