Růst cen ropy stále pokračuje

Středa 25. listopadu

Oil FXG

Optimismus investorů ohledně oživení globální ekonomiky, po té, co současný vývoj dává pozitivní výhled v souvislosti s plošnou vakcinací obyvatelstva proti nemoci Covid-19, vytvořil podmínky pro doposud stále přetrvávající obchodní trend růstu cen ropy na komoditním trhu. Právě přislib již brzké vakcinace proti Covid-19 v rozsahu širokého populačního uplatnění s cílem zamezit dalšímu šíření pandemie koronaviru SARS-CoV-2 způsobil značný zájem investorů o ropu s výhledem oživení ekonomiky a zvýšení poptávky po pohonných hmotách.

Aktuálně se tak v průběhu evropského středečního rána dne 25.listopadu 2020, zhruba v čase 8:29 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) s hodnotou ve výši 45,22 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 0,73 % své ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala během času 8:31 CET v uváděný den na hodnotě ve výši 48,31 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,94 % své ceny. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností za toto zvýšení cen ropy pak komoditní trhy vděčí investorskému sentimentu, kdy obchodníci s ropou jsou přesvědčeni, že díky plošné vakcinaci značné části populace světa bude možný návrat téměř k normálnímu způsobu života.

Investoři tak věří predikci analytiků, že dojde k obnovení cestování po světě  a zejména očekávají oživení letecké přepravy, která tvoří značný podíl na spotřebě pohonných hmot a tím pádem i na velikosti poptávky po surové ropě. Nicméně podle zpráv ekonomických zpravodajů tento nárůst cen ropy na základě investorského sentimentu může být jen krátkodobý a v několika dalších dnech či málo týdnech se komoditní trh může opět dostat do výraznějšího poklesu cen ropy s ohledem na to, že časový odhad celkového uvolnění cestování po světě se nenaplnil v tak brzké době jak obchodníci s ropou původně očekávali. Vyjádření odborníků z vědeckého prostředí epidemiologů totiž uvádí, že v současnosti ještě není žádná životaschopná vakcína proti Covid-19, která by byla  dostatečně připravená v celoplošném globálním použití a to v několika málo příštích měsících.

Například v České republice se začátek očkování plánuje na přelom února a března příštího roku 2021 s tím, že vlastní proces proočkování značné části populace může trvat i několik měsíců a její faktický výsledek účinnosti lze nyní jen odhadovat. Pro srovnání s vakcínou na Covid-19 lze uvést, že plošné očkováním v ČR na černý dávivý kašel než vakcinace pokryla svojí účinností celou populaci obyvatelstva trvalo socialistickému zdravotnictví 28 let a toto očkování na rozdíl od očkování na Covid-19 bylo tehdy v Československu povinné. Dalším faktorem růstu cen ropy stále zůstává tradiční podíl kartelu OPEC a spojenců označovaných jako OPEC+ ve vazbě na udržování limitů těžby surové ropy s cílem udržení stávající ceny či zvýšení ceny ropy na globálním komoditním trhu. Investoři tak očekávají výsledek společného jednání zástupců OPEC a OPEC+, které začíná 30.11.2020 a má stanovit objem těžby v příštím roce. Podle zpráv ekonomických zpravodajů se očekává částečné uvolnění těchto těžebních limitů surové ropy o zhruba 2 % což by představovalo zvýšení těžby ropy o zhruba 2 miliony barelů denně. Na základě tohoto pak analytici predikují možné snížení cen ropy na komoditním trhu, pokud do té doby dojde k výraznému rozvolnění proti pandemických opatření.