Růstu ceny ropy by měl předcházet pokles
Středa 2. prosinceInvestoři a obchodníci s ropou očekávají s jakými závěry ze svého jednání přijdou těžaři ropy sdruženi v kartelu OPEC jako sdružení zemí vyvážejících ropu, Tento kartel má totiž již tento pátek dne 4.prosince 2015 ve Vídni jako místě svého sídla zasedání Valné hromady této profesní organizace. Podle předběžných informací ekonomických zpravodajů nelze očekávat, že by toto jednání přineslo okamžitý zvrat vedoucí k bezprostřednímu nárůstu cen ropy na světovém trhu. Aktuálně na Forex trhu obě dvě sledované položky ropné produkce se dne 2.12.2015 během evropského dopoledne obchodují v trendu medvědího trhu a zhruba v čase 10:33 CET je ropa WTI na hodnotě 41,42 USD za barel a ropa Brent se nyní obchoduje v ceně 43,89 USD za barel.
Vývoj ceny této stále energeticky důležité suroviny pro fungování lidské moderní civilizace se především odvíjí od několika základních faktorů. Jednak to je stávající geopolitická situace na Blízkém východě a to nejen v oblasti Perského zálivu, ale především v oblasti válečného konfliktu na území Sýrie a okolních států spolu s Irákem. S touto oblastí a vývojem celé situace přímo i nepřímo souvisí živelný proces demokratizace států Severní Afriky jako je Lybie, Jemen a předně včetně Egypta. Dalším velmi podstatným faktorem pro možnost růstu cen světové ropné produkce je samotný postoj Saudské Arábie nejen k řešení tohoto válečného konfliktu v její bezprostřední blízkosti, ale zaujmutí konstruktivního přístupu k denním limitům těžby ropy.
V současnosti na území království Saudské Arábie počíná obrodný proces zejména demokratizace ekonomiky této země včetně připravovaných reforem, které by i umožnily svobodné podnikání občanům tohoto arabského království. Stávající situace saudsko arabské ekonomiky není utěšená a probíhající cenová ropná válka s břidličnými těžaři, kteří v převaze pocházejí s USA nadměrně zatěžuje státní rozpočet této země a dle ekonomických zpravodajů již převýšil sumu 100 miliard amerických dolarů (USD). Podle těchto odborníků je stále možnost vzájemné dohody amerických břidličných těžařů a kartelu zemí vyvážejících ropu OPEC, kde produkce Saudské Arábie zaujímá 85% podíl těžební produkce ropy tohoto kartelu.
V den zasedání karetlu OPEC budou rovněž reportována data z trhu práce na území USA za měsíc listopad. Podle analytiků se očekává, že míra nezaměstnanosti by dokonce mohla o 0,1% poklesnout pod stávající hranici 5,00 % nezaměstnanosti v USA. Tento report údajů je jedním z vysoce důležitých a hlavních dat pro centrální banku USA – FED (Federal Reserve System) při rozhodování o zvýšení úrokových sazeb a její konkrétní výše v případě, že se pro zvýšení již na svém zasedání ve dnech 15.a16.prosince 2015 rozhodne.Podle předběžných sdělení ze strany presidentky FED paní Jannet Yellen již v průběhu období letošního roku a zejména po zářijovém zasedání je zvažována sazba v rozpětí její výše od 1,8 – 2,7 % p.a.Změna této sazby pochopitelně i krátkodobě ovlivní akciový trh a akcie výrazně zvýší svoji volatilitu a zejména akcie ropných společností.
Pokud k této změně úrokových sazeb dojde a zároveň do té doby země sdružené v OPEC a především Sadská Arábie nedospěje k dohodě o narovnání cen ropy na světovém trhu formou vzájemné regulace denních těžebních limitů ve shodě s americkými těžaři lze s nějvětší pravděpodobností krátkodobě avšak i v středním investičním horizontu očekávat pokračující pokles cen ropy na světovém trhu, kdy se dle finančních stratégů odhaduje reálně možná cena ropy WTI okolo ceny 35 USD za barel. Tato situace na trhu pro všechny zainteresované strany podílející se na obchodu s ropou by měla být dle analytiků dlouhodobě neúnosná. Pod vlivem pozitivního geopolitického vývoje řešení situace na Blízkém Východě po průlomových jednáních USA a Rusku, které stratégové očekávají v průběhu jara 2016 bude reálně možný vzestup cen ropné produkce na světovém trhu s předpokladem růstu cen ropy a dle analytiků existuje podložený předpoklad potenciálu cen , kdy ropa WTI by se mohla obchodovat již okolo 75 USD za barel v konci roku 2016 eventuálně i dříve.