Saudský král míří do Ruska

Čtvrtek 5. října

Představitelé Ruské federace a Království Saudské Arábie, dvou největších světových producentů ropy, mají dnes ve čtvrtek 5.října 2017 v rámci návštěvy saudského monarchy v Rusku projednávat svojí spolupráci v těžbě ropy a témata ohledně Sýrie a Iránu. To by mohlo znamenat určitou změnu ve vývoji trhu s ropou a ropnými produkty. Cena ropy v ročním porovnání však vykazuje stále pokles a dle technické analýzy pak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) vykazuje roční pokles své ceny v rozmezí 5 – 6 procent ročně. Severomořská ropa Brent dle ukazatelů technické analýzy svůj pokles již sice zastavila s hodnotou tak zvané kladné nuly, avšak od začátku letošního roku 2017 zaznamenala ropa Brent pokles zhruba ve výši 5,5 % své předešlé ceny.

Tato návštěva saudského krále by mohla vyústit v uzavření velkého množství obchodních dohod, týkajících se například nových petrochemických zařízení. Král Salman se svým ruským protějškem prezidentem Putinem patrně dotáhnou do konce i plány na investice do energetiky v hodnotě zhruba až jedné miliardy USD. Pobyt saudského krále v Rusku, během kterého se má setkat s prezidentem Vladimirem Putinem, odráží rychlé prohlubování rusko-saudských vztahů, hnané společným zájmem snížit celosvětovou produkci ropy s cílem následného zvýšení ceny ropy na světovém komoditním trhu a to do jisté míry v kontradikci tradičního partnera Saudské Arábie Spojených států amerických.

 

Kromě svých společných zájmů na trhu s ropou má však zahraniční politika těchto zemí i zásadní rozdíly. Rijád v syrské občanské válce podporuje rebely, zatímco Rusko a íránské milice podporují syrského prezidenta Bašára Assada. V této situaci je Rusko na straně saudského odvěkého rivala Iránu, jehož rostoucího vlivu v regionu se Saudská Arábie obává."Saudové chtějí pomoct s Iránem a Rusko zase zajímá obchod a investice," řekl Mark N. Katz, expert na rusko-blízkovýchodní vztahy na George Mason University. Na obchodním fóru mimo jiné promluví ministři obou zemí a předsedové státem vlastněných energetických gigantů Saudi Aramco a Gazprom. Kromě toho má Saudská Arábie představit svůj reformní program Saudská vize 2030, který má ukončit jejich závislost na ropě.

 

Podle ekonomických zpravodajů a komentářů analytiků Moskva vnímá návštěvu jako uznání ruské pozice na Blízkém Východě. "Ještě před rokem Rijád ostře kritizoval zapojení Ruska do syrského konfliktu a jejich vztah byl na bodu mrazu. Od té doby došlo k obratu o 180°. Obě země vidí politické a ekonomické výhody, plynoucí z bližšího pragmatického vztahu," řekl Chris Weafer, partner v ekonomickém a politickém poradenství Macro-Advisory Ltd. Podle finančních stratégů investičních bank pokud tato oficiální návštěva na nejvyšší úrovni obou svrchovaných zemí naplní očekávání zainteresovaných investorů může dojít k velmi silnému sepjetí obou zemí, které bude vytvářet ještě účinnější a efektivnější tlak na USA k omezení těžby surové ropy. Důsledkem tohoto působení je značná predikce růstu cen ropy na světovém komoditním trhu a to ještě v konci letošního roku, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.