Situace na Forex trhu na začátku 45. týdne
Pondělí 3. listopaduPondělní dopolední obchodování dne 3. listopadu 2014 je neustále ve znamení opatření Japonské centrální banky (BOJ), která v pátek 31.října 2014 přímo šokovala trhy svým rozsáhlým programem nákupu dluhopisů a dalších aktiv o desítky miliard japonských jenů ročně. Tímto krokem chce podpořit domácí japonskou ekonomiku, která se nezvedá dle jejich představ až tak rychle. Na základě těchto opatření již během pátku hodnota kurzu japonského jenu vůči americkému dolaru dosáhla částky v závěru obchodování minulého týdne kurozovní hodnoty 112,28 a během dnešního dopoledního obchodování pak ještě americký dolar mírně vůči JPY posílil na aktuální kurz 112,81.
Ostatní měnové páry vykazují své kurzy v přímé závislosti na vývoji hodnot amerického dolaru a evropského Eura, které v poměru vůči USD během dnešního dopoledne zaznamenává další pokles vůči této severoamerické měně USA a to z pátečního kurzu 1,2524 USD za EUR na aktuální hodnotu vyjádřenou částkou vzájemného kurzu obou nejvíce obchodovaných světových měn 1,2498 USD za EUR. Ostatní klíčové evropské měny jako švýcarský frank rovněž tak oslabuje vůči USD na hodnotě 0,964 USD za CHF avšak britská libra vykazuje aktuálně posílení vůči USD s kurzem 1,6005 USD za GBP a plně využívá své podpory okolo hranice 1,6 USD za GBP. Australský dolar vykazuje oslabení vůči ostatním světovým měnám a to zejména v návaznosti na americký dolar a jeho kurz je 0,8744. Česká koruna pak vykazuje v návaznosti na stále platná intervenční opatření ČNB s největší pravděpodobností zatím až do konce roku 2016 hodnotu koruny svým kurzem a to 27,770 CZK za EUR, 22,176 CZK za USD a 35,414 CZK za GBP.
Obchodování s komoditami a to zejména s ropou neustále drží nízké ceny jak ropy Brent na aktuální hodnotě 85,96 USD za barel a ropy WTI s cenou 80,70 USD za barel, kdy obě obchodní položky ropy udávají stávající trend nárůstu ceny. Tato situace stále souvisí s přetrvávajícím tlakem arabských producentů ropy na snížení břidličné produkce USA spolu s přetrvávajícím bezpečnostním napětím v oblasti Blízkého Východu v souvislosti s válkou proti představitelům radikálů Islámského státu.
Situace vlastního obchodu s investičním zlatem aktuálně zaznamenává další pokles hodnoty tohoto drahého kovu jehož cena na FX trzích v závěru minulého týdne klesla na hodnotu 1171,60 USD za trojskou unci a během dnešního dopoledního obchodování krátce před evropským polednem dne 3.11.2014 vykazuje hodnotu 1169,50 USD za trojskou unci. Podle části analytiků se jedná o krátkodobý pokles, který je způsoben enormní ziskovostí kapitálovém trhu v obchodu s akciemi na světových burzách, kdy hlavní světové burzovní indexi jako DJIA, SaP 500 a NASDAQ v posledních dnech vykazují nárůstu cen každý den a v závěru týdne index NASDAQ za pouhý den vzrostl o +1,41% hodnoty předchozího obchodního dne a v celoročním klouzavém průměru je více jak o+18% nad svým dlouhodobým průměrem. Předpoklad nárůstu ceny zlata dle různých analytických zdrojů lze spojovat s obdobím, kdy do zejména americké ekonomiky vstoupí a plně se projeví důsledky ukončení kvantitativního uvolňování americké centrální banky FED v konci letošního roku.