Slyšení Powella v Senátu USA podpořilo americký dolar
Středa 10. červencePředseda Federálního rezervního systému FED (Federal Reserve System) pan Jerome Powell, coby šéf centrální banky USA v úterý dne 9.7.2024 vypovídal v rámci pravidelného slyšení před členy výboru pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti Senátu Spojených států ohledně dosavadní činnosti FEDu a zejména pak ohledně monetární politiky Federálního výboru pro volný trh FOMC (Fedral Open Market Committee), který má ve své pravomoci stanovování výše úrokových sazeb ve Spojených státech. Právě ohledně sazeb zde pan Powel vyjádřil obavy, že příliš dlouho vysoké sazby by mohly ohrozit ekonomický růst USA.
Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů tak dle sdělení ekonomických zpravodajů z tohoto sdělení vytušili, že čas, kdy FOMC FED začne snižovat úrokové sazby v USA se již přiblížil a investorský sentiment tak počítá s tím, že již dokonce na zářijovém zasedání centrálních bankéřů by k tomuto kroku mohlo dojít. Na tuto skutečnost zareagoval devizový trh, kdy popularita amerického dolaru se zvýšila a s ní i směnná hodnota. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn se bodový stav tohoto indexu vrátil nad hodnotu 105 USD bodů. Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 10.7.2024, zhruba v čase 8:14 CET byla hodnota indexu DXY ve výši 105,13 USD bodů s dosavadně vyrovnaným denním pohybem. Jednotná evropská měna euro (EUR) tak v porovnání se začátkem tohoto 28.týdne roku 2024 vůči USD poklesla, avšak aktuálně v uvedeném dni a čase kurz tohoto měnového páru EUR/USD vykazuje růst EUR o + 0,019 % kurzu vůči USD při stavu hodnoty ve výši 1,081 USD za EUR.
Představitel centrální banky pan Powell si tak dle komentářů ekonomických zpravodajů svým vystoupením v senátním výboru připravil půdu pro dvoudenní vystoupení na Capitol Hill tento týden a řekl, že ekonomika zůstává silná, stejně jako trh práce, navzdory nedávnému ochlazení. Powell citoval určité zmírnění inflace, o kterém řekl, že členové FOMC FED zůstávají odhodlaní držet svůj inflační cíl na hodnotě ve výši 2 procent, “S ohledem na pokrok dosažený jak ve snižování inflace, tak v ochlazení trhu práce za poslední dva roky, není zvýšená inflace jediným rizikem, kterému čelíme,” uvedl v připravených poznámkách. “Příliš pozdní nebo příliš malé snížení politického omezení by mohlo nepřiměřeně oslabit ekonomickou aktivitu a zaměstnanost.”, uvedl ve svém vystoupení šéf FEDu pan Jerome Powell. Tento jeho komentář se shoduje s blížícím se ročním výročím, kdy Federální výbor pro volný trh FOMC FED naposledy zvýšil referenční úrokové sazby, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností.
Platná jednodenní výpůjční sazba FEDu se v současnosti pohybuje v rozmezí 5,25 % až 5,50 %, což je nejvyšší úroveň za posledních 23 let a je výsledkem 11 po sobě jdoucích zvýšení poté, co inflace dosáhla nejvyšší úrovně od počátku 80. Let, upřesňují tito odborníci finančního trhu. Nyní tak trhy očekávají, že FOMC FED začne snižovat úrokové sazby již v září letošního roku 2024 a pravděpodobně naváže další snížení o čtvrt procentního bodu do konce letošního roku 2024. Členové FOMC FED však na červnovém zasedání, dle zveřejněného podrobného zápisu z tohoto zasedání známý jako minutovník FEDu naznačili již pouze jeden škrt do konce roku 2024. Právě tyto dohady, spekulace a quasi zaručené predikce dávají dynamiku pohybu finančním trhům a zejména pak směnné hodnotě amerického dolaru (USD). Vzhledem k tomu, že USD je hlavní tzv .ústřední měnou globálního komoditního trhu tak právě síla USD ovlivní ceny řady komodit a tradičně pak zejména ceny zlata a ropy. Podle finančních stratégů snížení úrokových sazeb v USA by po prvotní reakci devizového trhu mělo vést k trvalejšímu snížení směnné hodnoty a zvýšení atraktivity nákupu některých klíčových komodit a to zejména pak investičního zlata.