Spojené státy upouštějí od snahy regulovat kryptoměny

Čtvrtek 26. května

BTC regulations

Podle sdělení komisařky Komise pro cenné papíry a burzy (SEC - The U.S. Securities and Exchange Commission) paní Hester Peirceové nyní došlo k situaci, kdy v současnosti administrativa Spojených států amerických upustila od regulace kryptoměn a paní komisařka Peirceová říká, že vedlejší účinky tohoto selhání ji udržují v noci vzhůru. Ovšem příznivci kryptoměn tento postoj administrativy USA vítají a možná od samé radosti nespí úplně stejně jako paní komisařka, doplňují s humorem ekonomičtí zpravodajové a v napojení na analytiky uvádějí, že svoji životaschopnost a funkčnost prokázaly kryptoměny v současné rusko – ukrajinské válce.

Tito odborníci poukazují na skutečnost, že drtivá většina prchajících Ukrajinců před válkou a to zhruba v počtu několika milionů obyvatel vyvezla z Ukrajiny své úspory právě díky kryptoměnám neboť v zemi nefungovala a nebo jen velmi omezeně možnost výběru hotovosti z bankomatů a poboček bank. V tomto období, které lze datovat na konec února a zejména pak v březnu letošního roku 2022 tak Ukrajinci převedli díky síti kryptoměn zhruba až 2 miliardy amerických dolarů (USD), dle odhadů ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky, kteří uvádějí, že nejvíce převodů bylo prostřednictvím virtuální měny Bitcoin (BTC). Aktuálně se tato nejrozšířenější kryptoměna na trhu digitálních měn Coinbase obchodovala v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 26.5.2022, zhruba v čase 7:59 CET ve výši 29.681,00 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 0,45 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.