Status dolaru jako globální měny se chvěje v základech

Pondělí 16. dubna

Při pohledu do daleké historie byl americký dolar globální měnou číslo jedna. Ceny ropy a dalších významných komodit či světových rezerv byly denominovány v americké měně. To přinášelo mnoho výhod pro americké obyvatelstvo, ale především pro americkou vládu, která toho využívala pro rozvoj země. Dnes je vedeno v dolarech přibližně 60 % světových měnových rezerv.

Ke změně hlavní světové měny se nejvíce přiklání Čína, která ekonomicky předběhne USA do roku 2016 a v roce 2040 bude tato asijská ekonomika třikrát větší než americká. Již dnes je Čína největším obchodním partnerem pro Afriku, která díky bohatství nerostných surovin ještě neřekla v globální ekonomice poslední slovo. Uvedeme si několik důvodů, proč by mohl americký dolar jako hlavní světová měna padnout.

Dollar

Čína a Japonsko, jako druhá a třetí největší velmoc světového obchodu, chtějí obchodovat v domácích měnách a ušetřit tak na transakčních nákladech. Země BRICSu (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a J.A.R.) uzavřelo pakty, kde se zavázaly, že ve vzájemných obchodech budou využívat národní měny. Velmoci Rusko a Čína již využívají mezi sebou pouze své měny, navíc prosazují změnu světového rezervního koše měn. Čína a SAE vyloučily dolar z obchodů s ropou, což je hrozbou pro americkou měnu, jelikož to může být vodítkem pro jiné státy. Odpor arabských zemí k Americe, především v Íránu, je velkou motivací pro ropné společnosti, jak se zbavit dolaru. Čína je pro dodavatele ropy obrovským zákazníkem, navíc s obrovským potenciálem. Také se plánuje nová světová měna, která by nebyla závislá na vývoji jenom určité země. I samotný protiamerikanismus jako světový trend dolaru nepomáhá. Ustojí dolar všechny tyto zprávy nebo bude i nadále setrvávat na pozici jedničky světových měn? Nechme se překvapit dalším vývojem.