Stoupající počet vrtů v USA snižuje cenu ropy

Úterý 9. srpna

Podle posledních údajů, počet ropných vrtů v USA nyní roste již šestým týdnem v kuse, a toto podle analytiků z části podnítilo současný negativní vývoj ceny ropy na světovém trhu. V závěru minulého týdne lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) zaznamenala svůj denní pokles o dalších – 0,3 procenta a obchodovala se ve výši ceny na hodnotě okolo 41,8 USD za barel. Aktuální cena tohoto černého zlata během evropského rána dne 9.srpna 2016, zhruba v čase 8:01 CET je pro komoditu lehké americké ropy WTI ve výši 42,66 USD za barel a severomořská ropa Brent se obchoduje v ceně 44,96 USD za barel v trendu momentálního medvědího trhu pro obě uváděné komodity.

Americká nadnárodní společnost z oblasti služeb v ropném sektoru Baker Hughes Inc (NYSE-BHI) z Houstonu v Texasu oznámila, že počet aktivních ropných vrtů v USA stoupl jen za minulý týden z 374 na 381 aktivně provozovaných vrtů. Ovšem v porovnání se zhruba stejnou dobou před rokem je tento počet aktivních vrtů stále o 289 provozovaných vrtů doposud nižší. Navyšování počtu vrtů za posledních 6 týdnů má podle finančních stratégů investičních bank a ekonomických zpravodajů, negativní vliv na vývoj cen ropy na světovém trhu. V pondělí dne 8.8.2016 vydala čínská vláda informace ohledně importu ropy za červenec 2016, z které plyne, že importy ropy se značně zvýšily. Tento jev zvýšeného dovozu ropy pak analytici dávají za vinu kombinaci nízkých cen ropy a vysoké poptávky firem, jimž bylo dovoleno ropu importovat.

 

Současný stav cen ropy a hlavně její dosavadně opětovný negativní vývoj znepokojuje v rámci ropného kartelu OPEC spíše její menší a malé členské země jako jsou Venezuela a Ekvádor, avšak největší exportér ropy v rámci OPEC, kterým je Saudská Arábie prozatím nehodlá omezovat stávající objem těžby ropy, spíše naopak zmiňuje ukončení produkčních kvót a ponechání tvorby ceny ropy na volném trhu s touto energetickou surovinou. Tento stav ovšem převážné většině ostatních zemí vyvážejících ropu nevyhovuje a vytváří obavu návratu cen lehké americké ropy okolo 20 USD za barel. Saudská Arábie v této věci poukazuje na to, že nechce omezovat svoji produkci a tím poškozovat svoje zájmy pokud nesníží svoji produkci Irán, který snížení odmítá a navíc svoji denní produkci těžby ropy ještě navyšuje.

 

Tento současný stav zcela logicky předně nevyhovuje Ruské Federaci, která je mimo OPEC největším světovým producentem ropy. Ruský ministr energetiky Alexander Novak sdělil, že RF (Ruská Federace) je ochotna jednat o limitech zmrazení produkce ropy pokud tato jednání v budoucnu povedou k růstu cen ropy na světovém trhu a stabilitě cen na trhu. Rovněž pan ministr Novak nevyloučil, že by se během září letošního roku 2016 mohl potkat se svým saudsko arabským protějškem panem Khalid al-Falih ohledně dlouhodobě diskutovaného řešení na téma limity těžby ropy a uspokojivá výše cen ropy na světovém trhu s nutností její dlouhodobé stabilní výše ceny. Podle neoficiálních zdrojů výsledek tohoto řešení je do značné míry spojen s vojenskou účastí Ruské federace na území Sýrie a podpora Ruska vůči režimu prezidenta Sýrie pana Bashara al-Assada.

 

Podle analytiků makléřských společností a ekonomických zpravodajů se specializací na trh s ropou lze v druhé polovině letošního roku očekávat pokračující nárůst cen surové ropy na světovém trhu. Nyní ovšem ikdyž jsme svědky omezení spotřeby ropné produkce, zejména na straně Spojených států amerických tak globální poptávka po ropě v této cenové úrovni se neustále zvyšuje. Podle těchto odborníků na trh s ropou je zapotřebí silná globální dohoda hlavních světových exportérů surové ropy. K tomuto pan Eugen Weinberg, analytik z Commerzbank, dodává, že tržní cena ropy WTI se ustálí v krátkodobém časovém horizontu nad 40 USD za barel a do konce roku dosáhne až na 50 amerických dolarů za barel.