Čtvrtek 13. května
Navzdory tomu, že zlato v letošním roce 2021 výrazněji posílilo svoji cenu na komoditním trhu tak zájem o jeho nákup mezi investory a spořiteli nadále přetrvává. Zejména institucionální investoři a někteří investiční miliardáři v poslední době rozšířili i přes stávající relativně vysokou cenu zlata svá portfolia o položku investičního zlata. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 13.5.2021, zhruba v čase 7:14 CET se komodita investičního zlata na trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovala na hodnotě ve výši 1.818,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o - 0,25 % ceny.
Středa 12. května
Stávající situace na komoditním trhu ohledně cen ropy je silně ovlivněna obavami z nedostatku pohonných hmot a zejména pak benzinu. V důsledku výpadku největšího systému palivových nádrží rafinérií v USA a to po kybernetickém útoku nastala odstávka celé řady čerpacích stanic a největší nedostatek pohonných paliv postihl motoristky s benzínovými motory. Přerušení dodávek paliva vedlo k tomu, že ceny pohonných hmot u čerpadel dosáhly víceletých maxim. Trh je nyní znepokojen pravděpodobností opakování takové události a závažností budoucích útoků na což reaguje zvýšením cen ropy.
Úterý 11. května
Více jak rok trvající pandemie koronaviru SARS-CoV2 způsobující závažné onemocnění Covid-19, která ještě není u konce a svými epidemiologickými opatřeními v boji proti této nákaze výrazně omezila životy obyvatelstva nejen v České republice, ale prakticky po celém světě. Právě tato opatření zamezila možnosti svobodného nákupu zejména spotřebního zboží, cestování a využití různých typů služeb včetně návštěv restaurací a barů. V důsledku této výrazně omezené spotřeby obyvatel pak ekonomové spočítali, že za tuto dobu vzrostly úspory na účtech domácností v ČR o zhruba 300 miliard českých korun.
Pondělí 10. května
Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako již devatenáctý v pořadí během pondělního evropského rána dne 10.května 2021 přinesl investorům devizového trhu mírnější pokles jednotné evropské měny euro (EUR), kdy po posilování eura vůči americkému dolaru (USD) v závěru minulého týdne se aktuálně zhruba v čase 7:33 CET tento globální měnový pár obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,216 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,049 % kurzu vůči USD.
Pátek 7. května
Centrální bankéři na svém zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB) dne 6.května 2021 prozatím ponechali svoji měnovou politiku beze změny. Bankovní rada ČNB tak po svém zasedání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni, dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 procentu ročně. Zároveň ČNB v tento den svého zasedání zveřejnila novou aktuální Prognózu vývoje inflace, růstu ekonomiky a odhad směnného kurzu české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR).
Čtvrtek 6. května
Obchodní aktivita v eurozóně v dubnu letošního roku 2021 podle sdělení ekonomických zpravodajů nabrala na rychlosti, což bylo podpořeno expanzí v dominantním bloku sektoru služeb a to jako reakce na již zahájené uvolňování proti covidových restrikcí ve většině zemí eurozóny. Ceny výrobců v eurozóně v březnu roku 2021 meziměsíčně vzrostly o 1,1%, což podle očekávání potvrdily ve středu 5.května letošního roku 2021 zveřejněné údaje Eurostatu. Nicméně směnná hodnota jednotné evropské měny euro a to zejména vůči americkému dolaru (USD) v závěru obchodního dne 5,5,2021 poklesla lehce pod hranici 1,20 USD za EUR.
Středa 5. května
V úterý dne 4.května 2021 vystoupila ministryně financí USA paní Janet Yellenová, známá zejména obchodnímu světu jako bývalá šéfová centrální banky USA FED (Federal Reserve System) za administrativy jak prezidenta Baracka Obami tak i krátce za Donalda Trumpa, s relativně revolučním nápadem ohledně zavedení celosvětové minimální daně pro korporace jako globální konsorcia. Zároveň ve svém vystoupení upozornila na to, že současný FED by měl mírně zvýšit úrokové sazby již letos, aby nedošlo k tzv. přehřátí ekonomiky.
Úterý 4. května
Zájem investorů a zejména těch drobných o nákup kryptoměn neustále roste a po rekordním nárůstu směnného kurzu nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin (BTC) se nyní ono rekordní rallye přesunulo i na ostatní virtuální měny - kryptoměny. V současnosti největší investorskou pozornost vzbudila virtuální měna Ethereum (ETH) jejíž směnný kurz vůči americkému dolaru (USD) během pondělí dne 3.5.2021 překročil hranici směnného kurzu nad 3.000 USD za ETH. Kryptoměna Bitcoin (BTC) momentálně spíše stagnuje na své ceně pod hranicí 60.000 USD za BTC v poklesu své hodnoty.
Pondělí 3. května
V úplném začátku prvého obchodního dne měsíce května letošního roku 2021, což je pondělí 3.května 2021, jako začátek nového týdne, který je označován v kalendáři roku 2021 jako osmnáctý týden v pořadí se směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala opět o něco výše. V průběhu evropského pondělního rána dne 3.5.2021, zhruba v čase 6:59 CET byl tento index DXY na hodnotě ve výši 91,31 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,04 % bodové hodnoty.