Úterý 6. dubna
Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 14. v pořadí měl vlivem Velikonoc v různých částech světa i různý začátek obchodování. Například asijské finanční trhy a americký trh zahájily již tradičně v pondělí 5.dubna 2021, avšak značná část Evropy včetně Německa a České republiky, díky velikonočnímu Pondělí zahájily až dnes 6.dubna 2021. Z globálního hlediska pak během úterního evropského rána podle dolarového indexu DXY oslabila směnná hodnota amerického dolaru (USD) a jednotná evropská měna euro (EUR) mírně posílila.
Čtvrtek 1. dubna
Podle zpráv ekonomických zpravodajů míra inflace v eurozóně v březnu letošního roku 2021 prudce vzrostla, v ročním vyjádření se dostala na 1,3 procenta, zatímco v únoru 2021 činila 0,9 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dne 31.3.2021 oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Situace v České republice (ČR) ohledně současné výše inflace, podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) a České národní banky (ČNB) je na podstatně vyšší hodnotě a to dokonce více jak dvojnásobné. Podle dat ČSÚ k únoru letošního roku 2021 byla míra inflace v ČR ve výši 2,9 procenta.
Středa 31. března
Obchodování s investičním zlatem na komoditním trhu přineslo jeho investorům opět další jeho pokles pod cenovou hranici 1.700 USD za trojskou unci a to za situace nejen posilující směnné hodnoty amerického dolaru (USD), ale i zvýšeného zájmu investorů o virtuální měnou Bitcoin (BTC), jejíž směnná hodnota se opět přibližuje kurzovní hranici 60.000 USD za BTC. Analytici a finanční stratégové makléřských společností tak již před krátkým časem upozornili na spojitost směnných hodnot kryptoměn, zejména pak BTC a investičního zlata.
Úterý 30. března
Americký dolar (USD) i v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako třináctý v pořadí, se držel poblíž svého maxima směnné hodnoty vůči většině hlavních světových měn a to od listopadu loňského roku 202, USD je podporován investorským sentimentem reálných nadějí na zlepšení americké ekonomiky spolu s dostupnosti vakcín proti koronaviru, zatímco jednotná evropská měna euro (EUR) se teprve zotavuje z těžkých kurzovních ztrát předchozího období a evropské země stále čelí náporu nových případů onemocnění Covid-19 a v mnohých zemí EU stále trvají omezující uzávěry.
Pondělí 29. března
Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako třináctý v pořadí prozatím přinesl nejen investorům stále posilující směnou hodnotu amerického dolaru (USD), kdy globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se v průběhu evropského pondělního rána dne 29.3.2021, zhruba v čase 8:34 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,178 USD za EUR s denním poklesem EUR o – 0,11 % kurzu vůči USD.
Pátek 26. března
Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na zveřejněnou zprávu poradenské společnosti Verisk Maplecroft se cena ropy aktuálně zvýšila z důvodu obav investorů o politickou stabilitu zemí jenž patří mezi přední dodavatele ropy globálního rozsahu a to Alžírsko, Čad, Irák a Nigérie. V důsledku tohoto se aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne 26.března 2021, zhruba v čase 10:37 CET cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) pohybovala na hodnotě ve výši 59,74 USD za barel s dosavadním denním zvýšením o + 2,02 % své ceny.
Čtvrtek 25. března
Zasedání Bankovní rady ČNB (České národní banky), které proběhlo ve středu 24.března letošního roku 2021 ponechalo stávající bankovní sazby beze změny, avšak nadále se obává o vývoj ekonomiky v České republice. Nejistoty a rizika ohledně dalšího vývoje ekonomiky jsou stále velmi výrazné. To by mohlo vést k pozdějšímu zvyšování úrokových sazeb, než se kterým počítá prognóza České národní banky, sdělil guvernéra ČNB pan Jiří Rusnok na tiskové konferenci po středečním jednání bankovní rady.
Středa 24. března
Očekávaný ekonomický boom ve Spojených státech amerických na základě rekordní ekonomické pomoci Bidenovi administrativy ve výši 1,9 bilionu amerických dolarů (USD) a další připravovaná pomoc v objemu až 3 biliony USD způsobil značný zájem investorů realizovat své obchodní transakce právě v amerických dolarech. Na základě těchto skutečností jednotná evropská měna euro (EUR), kdy se většina Evropy potýká v rámci pandemie koronaviru s nedostatkem vakcín, výrazněji vůči USD oslabila a to dokonce již pod hranici vzájemného směnného kurzu 1,19 USD za EUR.
Úterý 23. března
Guvernér centrální banky USA Federálního rezervního systému (FED) pan Jerome Powell uvedl, že kryptoměny jsou primárně „spekulativní aktiva“ a dále dodal, že s vývojem digitální měny centrální banka nebude spěchat. Nicméně tímto výrokem dle ekonomických zpravodajů de facto potvrdil legitimnost virtuálních měn jako budoucího investičního nástroje globálního finančního trhu. Pozornost centrálních bankéřů kryptoměny způsobily zejména po rekordním nárůstu nejrozšířenější virtuální měny Bitcoin (BTC), kdy směnná hodnota přesáhla výši kurzu 60.000 USD za BTC.