Pondělí 19. října
Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 43.v pořadí byl ve svém počátku na devizovém trhu v obchodním trendu posilujícího amerického dolaru (USD). Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn, měl směnnou hodnotu v průběhu pondělního evropského dopoledne 19.10.2020, zhruba v čase 9:02 CET ve výši 93,74 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.
Pátek 16. října
Podle sdělení šéfové Evropské centrální banky (ECB) paní Christine Lagardeové je arzenál ekonomických stimulů v souvislosti s nárůstem případů onemocnění Covid-19 a s tím spojeným oslabením ekonomiky jak zemí eurozóny tak zemí celé Evropské unie, v plné pohotovosti. “Mnoho zbraní, které máme k dispozici, od úrokových sazeb až po dopředné pokyny a programy nákupu aktiv, jsme připraveni,” řekla paní Lagarde. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) Evropa zaznamenala více než 7,4 milionu případů koronaviru s 251 478 úmrtími a počet souvisejících hospitalizací vzrostl alarmujícím tempem.
Čtvrtek 15. října
Stávající obchodování na komoditním trhu se zlatem odráží současný vztah investorů k investičnímu zlatu, kteří k němu přistupují s ohledem na fakt, že zlato je obecně považováno za finanční nástroj sloužící pro zajištění proti inflaci a znehodnocování měny vůbec, míní ekonomičtí zpravodajové. Faktem dle analytiků makléřských společností zůstává to, že komoditní trh se zlatem momentálně indikuje snahu investorů využít stávajících stimulačních opatření centrálních bank a zejména pak centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ve vztahu k monetární politice ovlivňující směnnou hodnotu amerického dolaru.
Středa 14. října
Právě na tuto základní a přitom zásadní otázku pro investory se snaží najít odpověď značná část ekonomických zpravodajů v návaznosti na finanční stratégy a analytiky makléřských a investičních společností včetně komerčních bank. Obecně vzato a na tom se shodnou všichni je to, že předně záleží na samotném investorovi, co od daného finančního zhodnocování očekává spolu s mírou investičního rizika, které je ochoten podstoupit. Všeobecně lze poukázat na to, že vhodné dluhopisy jsou velmi atraktivní i pro ryze konzervativní investory.
Úterý 13. října
Stávající situace obchodování s ropou na komoditním trhu má dle ekonomických zpravodajů obchodní charakter jak stabilních dodávek ropy tak i prozatím trend relativně stabilních cen. V průběhu evropského brzkého úterního rána dne 13.října 2020 dokonce došlo i k změně obchodního trendu, kdy ceny ropy vykazovaly růst svých cen. Ajktuálně se tak v uváděném dnu a to zhruba v čase 7:00 CET pohybovala cena lehké americké ropy WTI (West Texas Interemdiatwe) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 39,46 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,08 % ceny.
Pondělí 12. října
S blížícím se koncem roku neb měsíc říjen je prvním měsícem čtvrtého čtvrtletí roku, vzrůstá nervozita investorů ze stále silného globálního šíření virové nákazy koronaviru způsobující závažné onemocnění Covid-19. Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 42.v pořadí tak signalizuje a to zejména na komoditním trhu pokračující propad cen, kdy například lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se v pondělí ráno dne 12.10.2020, zhruba v čase 5:58 CET obchodovala v poklesu své ceny o – 0,76 % původní denní hodnoty na stavu ve výši 40,29 USD za barel.
Pátek 9. října
Umístit své investice na českém kapitálovém trhu nebo na trhu s nemovitostmi na území České republiky se nyní i přes aktuální situaci ohledně pandemie SARS-CoV-2 v celé Evropě snaží vyšší počet investorů. Nicméně v této souvislosti jako zdatní obchodníci právě tito investoři spekulují nad tím, v jaké měně tato vlastní investice či pořízení investičního nástroje bude ještě výhodnější. Ve většině těchto případů se spekulace investorů dotýká úvah, zda investiční záměr devizový cizozemec či domestikovaný vlastník cizí zahraniční měny bude realizovat v eurech či českých korunách.
Čtvrtek 8. října
Centrální banka Spojených států amerických Federal Reserve System (FED) dle pravidelného harmonogramu reportovala detaily ze svého posledního zasedání Federálního výboru volného trhu (FOMC-Federal Open Market Committee) pod ustáleným tak zvaným názvem „minutovník FEDu“. Z tohoto dokumentu jasně vyplývá, že další vývoj bankovních sazeb v USA bude záviset na pokračujícím ekonomickém výhledu Spojených států amerických a s tím je i spjat vývoj směnné hodnoty amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu.
Středa 7. října
Stávající vývoj ve společném vyjednávání o Brexitu mezi Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska s Evropskou unií, která změnila svůj trend na pozitivní výhled o možné kompromisní dohodě tak vrátila důvěru části investorů k měně Spojeného království, britské libře (GBP). Důsledkem toho pak následně již během úterního odpoledne a večera dne 6.října 2020 se vzájemný směnný kurz britské libry vůči ostatním měnám vyrovnal a posílil, zejména došlo k posílení britské libry (GBP) vůči americkému dolaru (USD) a jednotné evropské měně euro (EUR).