Aktuality

Guvernér Bundesbanky proti krokům ECB

Sobota 1. září

Na půdě Evopské centrální banky je dusno. Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se vehemetně přiklání k úmyslu obnovit nákupy státních dluhopisů. Na tiskové konferenci rozpoutal diskusi, když označil za jediného odpůrce tohoto plánu samotného guvernéra německé Bundesbanky Jense Weidmanna. Bez servítek se řečnicky tázal co může být důvodem opozice německého bankéře vůči plánům zástupců EU a jenž má podporu i mezi německými přestaviteli?

Akcie ke konci týdne rostou

Pátek 31. srpna

Konec týdne na burze cenných papítů Praha investory potěšil. Stejně jako v Praze rostla i většina titulů v západní evropě a v odpoledních hodinách se přidali k růstu i akcie za oceánem. Analytici celý den očekávali vystoupení guvernéra americké centrální banky Bena Bernanke, aby se nakonec nic zásadního nedozvěděli. Investoři tento scénař vštšinou předpokládali a když na trh nedoputovali žádné pesimistické zprávy, nebyl většinou důvod k prodejům před posledním prázdninovým víkendem.

Zásoby ropy v USA větší než se čekalo

Čtvrtek 30. srpna

Investory a analytiky nejen v USA zaskočila informace o meziročním růstu komerčních zásob ropy o +2,1 % na 364,5 mil. barelů oproti loňskému roku, kdy byl stav 357,1 mil. barelů, rozdíl tak činní nárust +3,8 milionů barelů. Možná z toho jasně vyplývá, že růst ekonomiky a spotřeby v USA je jen zbožné přání. Ropa je strategická komodita a nelze s ní jednoduše manipulovat jako s nezaměstnaností nebo spotřebou.

Kde jsou největší zásoby ropy?

Úterý 28. srpna

Podle současných odhadů se nachází více jak 80% prokázaných světových zásob ropy v členských státech OPEC. Z toho na Blízkém východě až 65% z celkového počtu světových zásob.

Ovlivní produkce bioetanolu ceny potravin?

Pondělí 27. srpna

Německý svaz producentů bioetanolu BDBE oznámil, že produkce bioetanolu v Německu v 1. pol. rostla o +21 % na celkových 295 tis. tun. Důvod prudkému růstu je přičítán zvýšenému podílu bioetanolu v pohonných hmotách jako je motorový benzin. Vláda kancléřky Merkelové v roce 2011 navýšila, v zájmu snížení emisí oxidu uhličitého, limity možného množství bioetanolu v motorovém benzinu z 5% na 10%. Kritici poukazují, že zvýšení produkce biopaliv spolu s velkým suchem v USA a Rusku způsobuje globální neudržitelný růst cen základních potravin.V konečném důsledku to postihne nejvíce třetí svět. 

Čeká nás převod bohatství? 2.část hyperinflace

Pátek 24. srpna

Pokračování z 21.8. Nejznámějším případem hyperinflace v historii je Německo za doby Výmarské republiky. Bylo to období od ledna roku 1919 do listopadu roku 1923. Během tohoto období se ceny v Německu zdvojnásobily každých 28 hodin a za celé období byly navýšeny o násobek 20 miliard! Člověk by předpokládal, že zlato za takovýchto okolností obstojí – a také obstálo. Počítáno v německých markách více než dobře. V lednu 1919 stála jedna unce zlata 170 marek. Do konce listopadu roku 1923 však její cena činila 87 trilionů marek. Následující graf situaci ilustruje.

Optimismus ECB chladne, nejistota investorů stoupá

Úterý 21. srpna

Evropské akcie neudrželi býčí náladu z minulého týdne a začaly prudce ztrácet, ikdyž se v závěru našli kupci, již to nestačilo na návrat do kladných zelených čísel. Na trhy dopadla zpráva o chladném přístupu německé Bundesbanky k případným nákupům dluhopisů Evropskou Centrální Bankou

Akcie ČEZ rostly navzdory všem a všemu

Úterý 21. srpna

Akcie oslabovaly poté, co se na burzu v Praze přelila medvědí nálada z okolních trhů. Index Pražské burzy  PX ztratil -0,97% ze své hodnoty při průměrném prázdninovém objemu obchodů 838,857 mil. Kč a skončil na hodnotě 938,90 bodů.

Čeká nás převod bohatství? 1.část

Úterý 21. srpna

Přirozeným důsledkem dnes tolik zmiňovaného uvolňování měnové politiky je inflace. Jak se říká, a jak velí zdravý selský rozum, všeho moc škodí, a pokud je uvolnění příliš rozsáhlé, inflace se může zvrhnout v hyperinflaci. I když důvodů pro inflaci může být několik, hyperinflace má vždy jen jediný kořen – příliš velká zásoba nekryté měny.