Aktuality

Ropa vstoupila do medvědího trhu – analytici očekávají další pokles

Středa 6. června

Cena ropy klesá. Od 24. února cena spadla o více, než 20% a analytici varují, že by pokles mohl dále pokračovat. Červencové futures kontrakty poklesly během úterý až na $ 87,95, což odpovídá 20,6% poklesu vůči letošnímu maximu, které činí $ 110,85. Tohoto maxima bylo dosaženo 24 února. Ceny ropy nejbližšího kontraktního měsíce se blíží ztrátě 17% za květen, což představuje největší měsíční pokles od prosince roku 2008.

Komoditní výhled neslibuje nic dobrého

Úterý 5. června

Z dostupných údajů vyplývá, že v posledních třech měsících se hedgeové fondy zbavují svých investic na komoditním trhu. Vzniká tak trend s nejdelším poklesem od dob finanční krize v roce 2008. Poklesy nejvíce poznamenávají měď, ropa, zlato, stříbro a obilí. Za poslední týden se komoditní futures a opce snížily o 8,1 procenta, což odpovídá přibližně 620 000 kontraktů, od začátku měsíce se jedná již o 26 procentní pokles.  Nejen velcí hráči, jako jsou hedgeové fondy a banky, opouštějí komoditní trh. I menší investoři a spekulanti omezují své pozice v komoditách, dle údajů o celých 47 % od února.

Bude stát euro stejně jako dolar?

Pondělí 4. června

Vývoj Eurozóny je nejistý, což se odráží i na vývoji kurzu eura. Vše nasvědčuje tomu, že Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání rozhodne o snížení klíčových sazeb o 25 bazických bodů. Takovýto krok by pak poslal cenu eura ještě níže, než je v současné době. Hypotéza je založená na údajích z PMI statistik, kdy v Eurozóně poklesly indexy ze 46,7 bodů v dubnu na 45,9 v květnu. Podobné údaje přicházejí i z Německa, největší ekonomiky unie, zde poklesly indexy ze 46,2 bodů v dubnu na 45 bodů v květnu.

Prochází zlato a euro krizí identity?

Pondělí 4. června

Sdělovací prostředky hlásají, že hedžové fondy přišly na to, jak obchodovat skomírající euro. Pojďme se nyní podívat, jestli se měna vyrovná zlatu, nebo je tomu jinak. Z titulku Reuters se můžeme dočíst, že „hedžové fondy našly způsob, jak obchodovat hroutící se euro.“ A tisk bez sebemenšího náznaku ironie zahrnuje na seznam také zlato.

Česká koruna oslabuje proti Euru

Čtvrtek 31. května

Zprávy z Eurozóny negativně působí na kurs české koruny, která zaznamenává značný pokles oproti světovým měnám. Zprávy přicházející ze Španělska, kde se v dluzích topí čtvrtá největší banka země Bankia nikterak již tak napjaté situaci nenapomáhají. Dle odhadů banka potřebuje 19 miliard EUR, aby prozatím dočasně vyřešila svou finanční situaci.

Itálie získala z dluhopisů 5,7 mld. EUR

Čtvrtek 31. května

Krize ovládá celý svět, ale nejvíce se oči investorů soustředí na vývoj situace v zemích jižní Evropy. Ohledně situace v Řecku již byly popsány kilometry papíru, stejně tak i k situaci ve Španělsku proběhlo mnoho debat, nyní se ale objevují nedostatky i v Itálii, jejíž systém služeb  je nastaven podobně jako u jejích jižních sousedů. Vláda se tedy snaží získat finance různými způsoby.

Komentáře z forexových trhů – 30. 5. 2012

Čtvrtek 31. května

EUR/USD Obchodnímu dni dominovala opět averze vůči riziku. Investoři se nepřestávali soustředit na vývoj situace ve Španělsku, a spekulovali, zda země bude, či nebude donucena vyhledat určitý druh finanční pomoci. Výsledkem bylo zhoršení situace na úvěrových trzích s tlakem na cross currency swap.  Rozdíl v úrokových sazbách německých a španělských dluhopisů se zvětšil na novou úroveň euro-éry.

Hrozí riziko měnové devalvace?

Středa 30. května

Přinášíme článek viceguvernéra ČNB M. Hampla, který byl zveřejněn v Lidových novinách 28.5.201 pod názvem O panické hrůze z devalvací. Je-li měnová devalvace snaha „ožebračit souseda“, čím jiným je tzv. devalvace vnitřní? Následující argument jste slyšeli mnohokrát. Jedním ze zásadních přínosů eura a celé měnové integrace v Evropě je fakt, že jsme se už konečně zbavili „prokletí“ tzv. kompetitivních kurzových devalvací.Tedy vynuceného administrativního snižování hodnoty jedné měny vůči měnám jiným. A i celá finanční krize je od počátku provázena opakovaným tvrzením řady komentátorů, ekonomů či veřejných činitelů, že krize by bývala neskonale horší, kdyby byla navíc provázena kompetitivními devalvacemi samostatných měn a podpásovými „měnovými válkami“ jednotlivých zemí mezi sebou.

Dolar posiluje díky strachu z osudu eurozóny

Úterý 29. května

Dolar během čtvrtka vůči svým hlavním protějškům posílil navzdory relativně slabým údajům z výrobní produkce země. To sice obnovilo obavy ze zhoršeného výhledu na ekonomické zotavování země, ale díky obavám ze situace v eurozóně potřeba bezpečného přístavu převážila. Během odpoledních obchodních hodin se kurz dolaru vůči euru pohyboval v blízkosti svého 22 měsíčního maxima. Kurz EUR/USD posílil o 0,34% a dostal se tak k cenové hladině 1,2539.