Aktuality

Japonský jen dle očekávání oslabuje, nejníže 82,824

Pátek 23. listopadu

Čtvrteční obchodování na finančních trzích se muselo obejít bez obchodníků z Wall Street. Z důvodu státního svátku byly burzy v USA uzavřeny, nižší aktivita byla patrná především v pozdních odpoledních hodinách po zavření evropských trhů. Celkově se obchody napříč trhy nesly v pozitivním duchu. Mezi hlavní zprávu lze zařadit zveřejnění čínského indexu nákupních manažerů PMI. Hodnota indexu se dostala nejvýše za posledních 13 měsíců.  

Eurodolar umazal ranní ztráty a uzavřel v zisku

Čtvrtek 22. listopadu

Středeční obchodování na finančních trzích bylo ovlivněno nočním jednáním ministrů eurozony. Vzhledem k tomu, že ani po 11 hodinovém jednání nevyplynuly žádné konkrétní závěry, lze se domnívat, že situace v eurozóně není úplně přehledná. Schůzka byla odložena na příští pondělí 26.11. 2012. Jakmile se dostala zpráva o odložení na trh eurodolar vůči dolaru běhěm necelé hodiny prudce olabil z 1,28190 na úrověň 1,27360. Během dne pak euro začalo noční ztráty umazávat aby tesně po poledni vrátilo na původní hodnotu a pokračovalo dále v posilování. Před půlnocí dále poskočilo až k hranici 1,28671. Posilování eura podporovaly zprávy o úspěšných aukcích ve Španělsku a především v Německu. V obou případech byl zájem dostatečný a úroky v obou případech klesly, což je pozitvní signál.      

Euro oslabuje ministři EU se nedohodli na pomoci Řecku

Středa 21. listopadu

Úterní obchodování na Forexu začalo ve 4 hodiny po půlnoci propadem eura. Měnový pár EUR/USD se propadl během krátké chvíle z hranice okolo 1,28180 až na 1,27360. Brokeři a investoři prodejem eura reagovali na noční výsledek jednání ministru eurozony. Výsledkem je však další týden nejistoty. Ministři financí eurozóny se totiž ani po 11-ti hodinovém jednání na ničem neshodli a odložili rozhodnutí o Řecku a jeho dluhu na příští pondělí 26.11. 2012.  

Komentář k dění na finančních trzích dne 19.11. 2012

Úterý 20. listopadu

Začátek 47. týdne roku 2012 byl pro investory pozitivní. Především americké akcie si připsaly tučné zisky. Celý den posilovaly evropské akcie a v odpoledních hodinách se k nim přidaly i akcie z  Wall Street. Americké burzy zaznamenaly největší růst během posledních dvou měsíců. Hlavní akciový index S&P 500 posílil +1,99% na 1387 bodů, technologický NASDAQ +2,20% na 2916 b. a poslední z významné trojky indexů Dow Jones Industrial Average zaznamenal růst +1,65% na 12796 bodů.  Růst akcií podporovaly agenturní zprávy o uspěšném jednání amerického prezidenta Baraca Obamy o americkém rozpočtu na příští rok. Již v pátek začala v Bílém domě jednání prezidenta USA se zástupci republikánských a demokratických předáků. Hlavním tématem je o zamezení dalšího propadu americké ekonomiky. Jedná se především o daní a rozpočtových škrtech na příští rok. Analytici se obávají, že pokud by měl Obama problémy se dohodnout na budoucích daňových a rozpočtových opatřeních bude USA hrozit další vlna recese.  

Akcie USA největší nárusty a propady 5.11. 2012

Úterý 6. listopadu

Akcie v USA uzavřely obchodní den lehce v zelených číslech. Širší akciový index S&P 500 zakončil den posílen +0,2% na 1417, technologický Nasdaq získal +0,6% a zakončil na hodnotě 3000 bodů, tradiční akciový index třiceti nejvýznamnějších akcií amerického průmyslu Dow Jones Industrial Average(DJI)si připsal +0,15 a zakončil na 13112 bodech, nejvíce mu pomohly akcie Hewlett-Packard Co. (NYSE: HPQ) které akčkoliv na více jak 10-ti letém minimu, tak posilovaly +1,82% a zakončily na ceně 14,01 USD.. Váce jak jedno procento posilovaly i akcie výrobce stavebních strojů a zařízení Caterpillar Inc. NYSE: CAT +1,14 na cenu 86,77.

Americké akcie v závěru zpevnily

Pondělí 5. listopadu

Závěrečné kurzy akcií báze indexu Dow Jones Industrial Average(DJI: DJIA) ze dne 5.11. 2012

Černý pátek na Wall Street dne 24. 10. 1929

Středa 10. října

Velká deprese (Great Depression) vypukla 24.10. 1929 a začal celosvětový ekonomický propad. Vše začalo krachem akciové burzy na Wall Street. Celosvětová recese trvala takřka celou první polovinu třcátých let dvacátého století. Během dvacátých let se poměrně dobře dařilo americkému průmyslu, zemědělci však díky stále klesajicím výkupním cenám trpěli. Německo ovládla hyperinflace, v anglii vyvrcholily zaměstnanecké nepokoje a v roce 1926 generální stávkou. Skládající se domino, které následovalo po pádu cen na Newyorské burze lze popsat asi takto:

Proč cena ropy stále roste?

Pondělí 17. září

Americké úřady zveřejnily data týkající se ropných zásob v USA. Týdenní data nám však neukázaují nic zásadního. Pouze nám zatím podporují současný několikadenní růstový trend cen ropy. Za současného stavu EU můžeme pouze spekulovat a předjímat co se dehraje v nejbližších dnech na světových trzích. Růst zásob v USA lze přičíst na vrub obav z prudkého růstu cen, stavu EU nebo menší spotřebě. Rostoucí zásoby, ale také mohou být náznakem klesající produkce ke konci roku.

Evropská komise prošetří dovoz solárních panelů z Číny

Čtvrtek 13. září

Evropská komise prošetří podezření, že čínští výrobci prodávají na evropském trhu své solární panely za dumpingové ceny. Reaguje tak na stížnost skupiny evropských producentů solárních panelů, kterou tvoří firmy z Německa, Itálie, Španělska a dalších zemí Evropské unie. Čína upozornila, že omezování jejího vývozu solárních panelů by mělo negativní dopad na celosvětovou výrobu energie z obnovitelných zdrojů.