Pondělí 10. září
Člen německého parlamentu ze strany kancléřky Angely Merkelové a odpůrce záchranného fondu eurozóny Peter Gauweler, podal k německému ústavnímu soudu stížnost na program nákupu dluhopisů ECB. Tímto krokem pravděpodobně usiluje zamezení rozhodnutí ústavního soudu, zda Německo může ratifikovat zřízení trvalého evropského záchranného fondu ESM a fiskálního paktu Evropské unie. Spolkový ústavní soud má zveřejnit rozhodnutí 12. září.
Pátek 7. září
Do konce roku chce mít 88 provozoven rychlého občerstvení STOP CAFE. Ročně Benzina plánuje prodávat přes milion hot-dogů. Hot-dog na Benzině tak příští rok pomyslně ochutná každý šestý řidič v ČR. Na 10 čerpacích stanicích nabízí Benzina i točenou zmrzlinu.
Úterý 4. září
Probíhající hospodářská krize a krize eurozóny zřejmě zůstanou v Parlamentu nejčastěji diskutovaným problémem i ve druhé části letošního roku. Výroční zpráva o stavu Unie, kterou na zářijovém plenárním zasedání přednese předseda Evropské komise, dá poslancům Evropského parlamentu možnost vyslovit své názory na řešení krize. Dalšími velkými tématy na pořadu jednání jsou rozpočet EU na příští rok, reforma společné zemědělské politiky a budoucnost dlouhodobého rozpočtu EU.
Pondělí 3. září
Je to šílenství, které se stalo samozřejmostí. Již roky je společnost plundrována a demokracie devastována. Německý spisovatel Ingo Schulze toho má dost. Deset důvodů proč se opět začít brát vážně. Německý spisovatel píše, že již zhruba tři roky jsem nenapsal žádný článek, protože už nevím, co by ještě měl napsat. Vše je tak zřejmé: rušení demokracie, přibývající sociální a ekonomická polarizace bohatství a chudoby, úpadek sociálního státu, privatizace a tím ekonomizace všech oblastí života a a a…
Pondělí 3. září
V souvislosti s efektivnější těžbou ropy bychom se mohli dočkat nižších cen pohonných hmot. Pokud je pravdou, že težařské firmy stále ještě ponechávají velké množství ropy v zemi. Pokud totiž za normálních okolností ropné ložisko dosáhne vrcholu své běžné životnosti, odhaduje se že zůstnou v zemi ještě dvě třetiny. Z důvodu obtížnosti a nákladů na zbytek těžby jsou zbytky ložiska ponechány v zemi. Podle odhadů těžařské společnosti Shell, by pouhé 1 % z těchto zbytků znamenalo navýšení světových zásob o 20 až 30 mil. barelů ropy.
Pondělí 3. září
Americké firmy mají ohledně odchodu Řecka z eurozóny jasno: je třeba se připravit na všechno – sliby nesliby. Bank of America zkoumá možnost, jak do země v případě odříznutí od eura dostat peníze, aby její klienti mohli zaměstnancům dál platit mzdy. V bance zatím přišli s nápadem naplnit nákladní auta balíky hotovosti a nějak je převézt přes hranice. Počítačový systém automobilky Ford je nastaven tak, aby mohl okamžitě začít pracovat s novou řeckou měnou.
Sobota 1. září
Italský autor článku Eugenio Scalfari se v deníku La Republica zamýšlí nad dalším osudem Evropské unie a jejího fungování. Dle jeho názoru federální projekt Evrpské unie zavrhuje stále více představitelů v čele s Německem. Tím ale vzniká prostor pro originální alternativy, jako je středomořský klub nebo latinská unie, domnívá se doyen italské žurnalistiky. Partie, která se hraje v Evropě, je velice složitá. Kolem stolu sedí jen čtyři hráči: Mario Monti, Mario Draghi, Bundesbanka a Angela Merkelová.
Sobota 1. září
Na půdě Evopské centrální banky je dusno. Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se vehemetně přiklání k úmyslu obnovit nákupy státních dluhopisů. Na tiskové konferenci rozpoutal diskusi, když označil za jediného odpůrce tohoto plánu samotného guvernéra německé Bundesbanky Jense Weidmanna. Bez servítek se řečnicky tázal co může být důvodem opozice německého bankéře vůči plánům zástupců EU a jenž má podporu i mezi německými přestaviteli?
Pátek 31. srpna
Konec týdne na burze cenných papítů Praha investory potěšil. Stejně jako v Praze rostla i většina titulů v západní evropě a v odpoledních hodinách se přidali k růstu i akcie za oceánem. Analytici celý den očekávali vystoupení guvernéra americké centrální banky Bena Bernanke, aby se nakonec nic zásadního nedozvěděli. Investoři tento scénař vštšinou předpokládali a když na trh nedoputovali žádné pesimistické zprávy, nebyl většinou důvod k prodejům před posledním prázdninovým víkendem.