Aktuality

Je svět kvůli biopalivům před další potravinovou krizí?

Čtvrtek 16. srpna

Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. Řekl to dnes s odkazem na poslední zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předseda správní rady švýcarské potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck. Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. Řekl to dnes s odkazem na poslední zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předseda správní rady švýcarské potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck.

Začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan

Úterý 7. srpna

Zítra začíná dvoudenní zasedání japonské centrální banky (BOJ), jehož výsledky nám budou známé až ve čtvrtek. Analytici spekulují, že BOJ (Bank of Japan) ponechá měnovou politiku Japonska bez výrazných změn. Předpokládá se, že pod vlivem červnového posilování asijských akciových trhů, které bylo způsobeno pozitivními výroky prezidenta ECB M. Draghiho, se představitelé BOJ rozhodnou pro podobnou strategii, jakou zvolila i RBA (australská centrální banka). Ponechají si tedy svá esa v rukávu pro horší časy a nechají úrokové sazby na nezměněné dosavadní úrovni 0.1 procenta.

Koruna reaguje na výsledek řeckých voleb

Středa 20. června

Řecké volby dopadly pro světové měny tím nejlepším způsobem, a to výhrou Nové demokracie, která se bude snažit připravit zemi na restrikce ze strany Evropské unie, ale důležité je, že země bude nadále spolupracovat  a pokusí se stabilizovat. Tento výsledek přinesl alespoň na nějaký čas na trhy úlevu a investoři a spekulanti byli v obchodování aktivnější, což se projevilo i na vzrůstajících kurzech.

Dolar slábne, potlačená inflace udržuje sen o QE3 živý

Úterý 19. června

Skončil další den pro španělské trhy velmi bolestivý. Výnosy jejich 10-letých dluhopisů dovršily 7%, což je od přijetí eura doposud nejvyšší cena za státní dluh. Tato 7% úroveň je mimořádně důležitý psychologicky milník pro investory, protože při této úrovni přišly žádosti o finanční pomoc od Řecka, Irska a Portugalska. Přestože Španělsko už finanční pomoc pro svůj neklidný bankovní sektor vyhledalo, snížený zájem o španělský státní dluh může způsobit nepřetržitou výši výnosů nad zmíněných 7%, což bude poukazovat na to, že potřeba celkové finanční pomoci na sebe nenechá dlouho čekat. .

Na trzích panuje nervozita

Čtvrtek 14. června

Eurozóna je nyní ve středu světového dění a od rozhodnutí evropských představitelů se odvíjí kurzy komodit, světových měn, výnosů dluhopisů či kurzy akcií. Nejvíce se čeká na datum 17. června, kdy proběhnou v Řecku volby, které nastíní budoucnost země a celé unie. Důležitou informací je také žádost Španělska o finanční pomoc svých bank, kterým byl dnes navíc agenturou Fitch snížen rating z \"A\" na \"BBB\". Země pracuje na plánu, kdy se chystá od věřitelů půjčit až 100 miliard eur. K již známým hříšníkům se nově přidal i Kypr, který z důvodu rekapitalizace banky Cyprus Popular chce Eurzónu také žádat o finanční pomoc.

Dolar zůstává níže po zprávách ECB a před projevem Bernankeho

Čtvrtek 7. června

Americký dolar ve středu vůči téměř všem svým hlavním protějškům oslabil, poté, co ECB zklamala očekávání na vyhlášení nových uvolňujících opatření. Trhy mezitím zaměřily svou pozornost na čtvrteční projev přesedy FEDu, Bena Bernankeho.  Během dopoledního obchodování posílilo euro vůči dolaru o 0,34% na cenu 1,2494.  Na tiskové konferenci ECB řekl guvernér italské národní banky Mario Draghi, že evropská ekonomika čelí “zvýšenému riziku poklesu”, vyvěrajícímu z dluhové krize v regionu a také nebezpečí jejího rostoucího potenciálu rozšířit se na další ekonomiky.

Forex lze obchodovat i bez trendů

Čtvrtek 7. června

Kdokoliv obchoduje na peněžních a kapitálových trzích si je moc dobře vědom podstupovaného rizika. Někteří se mu snaží vhodnými obchody vyhnout, jiní naopak rádi podstupují větší riziko s vidinou většího zisku. Sentiment na trzích zde hraje velkou roli a i když technická analýza naznačuje určitý vývoj, nálada na trzích může tuto analýzu během chvilky smazat. Pro tento vztah k riziku se zažil výraz RORO (\"risk on/risk off\"). Pokud investoři nahlížejí na trhy optimisticky, tedy \"risk on\", pouštějí se i do rizikovějších aktiv, jako je například brazilský real či indická rupie. Pokud jsou ale investoři nastaveni na \"risk off\", směřují své finance do bezpečnějších vod, jako je tradičně americký dolar nebo japonský jen.

Ropa vstoupila do medvědího trhu – analytici očekávají další pokles

Středa 6. června

Cena ropy klesá. Od 24. února cena spadla o více, než 20% a analytici varují, že by pokles mohl dále pokračovat. Červencové futures kontrakty poklesly během úterý až na $ 87,95, což odpovídá 20,6% poklesu vůči letošnímu maximu, které činí $ 110,85. Tohoto maxima bylo dosaženo 24 února. Ceny ropy nejbližšího kontraktního měsíce se blíží ztrátě 17% za květen, což představuje největší měsíční pokles od prosince roku 2008.

Komoditní výhled neslibuje nic dobrého

Úterý 5. června

Z dostupných údajů vyplývá, že v posledních třech měsících se hedgeové fondy zbavují svých investic na komoditním trhu. Vzniká tak trend s nejdelším poklesem od dob finanční krize v roce 2008. Poklesy nejvíce poznamenávají měď, ropa, zlato, stříbro a obilí. Za poslední týden se komoditní futures a opce snížily o 8,1 procenta, což odpovídá přibližně 620 000 kontraktů, od začátku měsíce se jedná již o 26 procentní pokles.  Nejen velcí hráči, jako jsou hedgeové fondy a banky, opouštějí komoditní trh. I menší investoři a spekulanti omezují své pozice v komoditách, dle údajů o celých 47 % od února.