Pondělí 27. března
V začátku nového obchodního týdne letošního roku 2023, který je uváděn jako 13.v pořadí nadále přetrvávají obavy účastníků finančního trhu o osud bankovního sektoru. Poslední vývoj měno polických jednání centrálních bank v globálním rozměru a zejména pak centrální banky USA Federal Reserve System, totiž ukázal, že centrální bankéři se více přiklánějí zvyšováním úrokových sazeb k boji proti inflaci než k záchraně komerčních bank. Nejen na základě tohoto se tak zastavil růst směnné hodnoty amerického dolaru a na finančních trzích přetrvává nervozita.
Pátek 24. března
Obavy investorů a zejména střadatelů, kteří mají uložené své finanční prostředky a úspory u tradičních komerčních bank v posledních několika málo týdnech výrazně vzrostly a to po té, co v začátku měsíce března letošního roku 2023 zkrachovala v USA kalifornská banka SVB (Silicon Valley Bank) a následoval i pád new yourské banky Signature Bank a do dnes není dořešen osud další americké banky FRB (First Republic Bank). Následně se tento problém okamžité likvidity přenesl do Evropy na druhou nějvětší švýcarskou banku Credit Suisse, kterou nakonec v rámci záchrany převzala největší švýcarská banka UBS.
Čtvrtek 23. března
Tradičně dvoudenní zasedání centrálních bankéřů Spojených států amerických na schůzi členů Federálního výboru pro volný trh Federálního rezervního systému (FOMC FED – Federal Open Market Committee Fedral Reserve System), které probíhalo ve dnech 21.-22.3.2023 rozhodlo o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů neboli o + 0,25 % p.a., což posunulo výši úrokových sazeb do rozmězí od 4,75 – 5,00 procent ročně. V rámci tiskové konference FEDu pak předseda pan Jerome Powell naznačil, že tímto krokem se FOMC FED již velmi blízko přiblížil ke konci zvyšování úrokových sazeb.
Středa 22. března
V první polovině měsíce března letošního roku 2023 pronikly na veřejnost informace o problémech amerických bank a to zejména velké banky orientované na podporu technologických společnosti SVB (Silicon Valley Bank) a dalších dvou bank v USA. Následně pak došlo ke krachu těchto bank a tak ekonomičtí zpravodajové začali spekulovat o podobnostech začátku globální finanční krize v roce 2008. V současnosti se tato tak zvaná vlna obav přelila i do Evropy a v minulém týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 11.v pořadí zasáhla i doposud stabilní a jeden z největších švýcarských bankovních domů Credit Suisse.
Úterý 21. března
Podle posledních sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností v průběhu úterního evropského rána dne 21.března letošního roku 2023 se ceny ropy na světovém komoditním trhu již začaly stabilizovat. Podíl na ustálení cen ropy podle těchto odborníků má zejména dohoda bankovního sektoru ohledně zmírnění dopadů bankovní krize na švýcarskou banku Credit Suisse, kterou převzala největší banka této evropské alpské země stojící mimo eurozóny banka UBC. Současné ceny ropy sice stále jsou v obchodním trendu medvědího trhu, avšak tempo poklesu je již pod procentem své ceny.
Pondělí 20. března
V novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 12.v pořadí je od nedělního večera předcházejícího týdne hlavní událostí světový obchod roku, kterým je převzetí švýcarské banky Credit Suisse (CS) bankovní jedničkou této alpské země bankou UBS v hodnotě 3 miliard švýcarských franků (CHF). Transakce obou bank tak odvrátila hrozící krach Credit Suisse, což by představovalo jeden z největších pádů bankovních domů na světě a tato skutečnost tak stabilizovala nejen samotný bankovní sektor, ale rovněž globální finanční trhy.
Pátek 17. března
Čtvrteční zasedání Rady guvernérů ECB (European Central Bank) dne 16.března letošního roku 2023 rozhodlo o dalším zvýšení úrokových sazeb v eurozóně a to o původně odhadovaných 50 bazických bodů neboli o půl procenta ročně. Evropští centrální bankéři tak rozhodly navzdory potížím, které v současnosti zažívá bankovní sektor po pádu bank v USA i Evropa, jenž aktuálně mimo jiné představuje potencionální krach švýcarské banky Credit Suisse jako jedné z desítky největších bank na světě. Na základě této současné bankovní krize tak analytici očekávali mírnější tempo růstu sazeb nebo dokonce nulové zvýšení.
Čtvrtek 16. března
Současný růst ceny zlata na světovém komoditním trhu dle vyjádření analytiků makléřských společností si nyní tak zvaně vybírá svoji pausu. Cenové rally růstu ceny investičního zlato se momentálně zastavilo po té co obchodníci a investoři finančního sektoru začali usilovat o větší objasněnost příčin pádu bank ve Spojených státech a zejména Silicon Vally Bank spolu s rozšířením těchto obav na evropský kontinent, kde tuto bankovní krizi představuje obavu z pádu švýcarského bankovního domu Credit Suisse, které na akciovém trhu poklesla hodnota akcií téměř o 30 procent.
Středa 15. března
Současná sdělení ekonomických zpravodajů z celého světa uvádějí, že cyklus zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank je u konce a to na základě tak zvané signalizace světových dluhopisových trhů. Nicméně finanční stratégové dluhopisového trhu tento okamžitý optimismus nesdílejí a upozorňují na to, že tuto situaci dluhopisové trhy sice odhadují správně, ale mílí se v časovém horizontu. Podle analytiků ještě v letošním roce úrokové sazby centrálních bank vzrostou a to zejména, jak ze strany Federal Reserve System v USA, tak i Europen Central Bank v eurozóně.