Pátek 3. února
V průběhu čtvrtečního dne 2.února letošního roku 2023 se uskutečnila dvě měno politická jednání centrálních bankéřů a to jednak zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB) jako centrální banky České republiky s vazbou na domácí měnu českou korunu (CZK) a rovněž v tento den proběhlo zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) jako centrální banky eurozóny ve vazbě na jednotnou evropskou měnu euro (EUR). ČNB tak v tento den ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na sedmi procentech, avšak ECB zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rovná tři procenta.
Čtvrtek 2. února
Členové Federálního výboru pro volný trh centrální banky USA FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém, kteří jsou jediní oprávnění ke stanovení úrokových sazeb v USA, na svém tradičně dvoudenním zasedání ve dnech 31.1.-1.2.2023 rozhodli o dalším zvyšování sazeb a to tentokráte již v mírnějším tempu zvyšování sazeb o 25 bazických bodů nebo-li o 0,25 procentního bodu. Toto zvýšení a jeho výše se na základě již předem učiněných náznaků šéfa FEDu pana Jerome Powella očekávala a směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle ekonomických zpravodajů se tak zvaně zastavila nebo si spíše vybírá oddychový čas.
Středa 1. února
Německá finanční instituce a to bankovní dům DekaBank s více než stoletými zkušenostmi v peněžnictví spolu s finančními trhy, jejíž aktiva představují finanční objem ve výši zhruba 428 miliard amerických dolarů (USD), která jsou pod její správou, nedávno již uzavřela dohodu se švýcarskou společností Metaco, která je specialistou na řešení kryptoměnových produktů. Představitelé DekaBanky sdělili, že začnou poskytovat digitální aktiva rovněž firemním zákazníkům a bankovní služby budou zahrnovat servis ke kryptoměnám a zejména pak k Bitcoinu (BTC).
Úterý 31. ledna
Obchodování se zlatem doznalo v posledních dnech či spíše hodinách mírnější pokles spotových cen zlata a to s ohledem na očekávání rozhodnutí o výši úrokových sazeb v USA. Centrální banka Spojených států Federal Reserve System (FED) má již ve středu 1.2.2023 na svém letošním prvním zasedání Federálního výboru pro volná trh FOMC (Federal Open Market Committee) projednat změnu výše úrokových sazeb. Právě FOMC FED je jediný oprávněný určovat úrokové sazby, které pak mají dopad na směnnou hodnotu USD, která následně dle inverzního pravidla ovlivňuje i ceny komoditního trhu.
Pondělí 30. ledna
V tomto 5.týdnu letošního roku 2023 investoři, obchodníci a další účastníci finančního trhu očekávají zásadnější události a data ze Spojených států amerických, které pak pravděpodobně ovlivní celý obchodní svět. Jednak v závěru týdne budou tradičně první pátek v měsíci reportována data z trhu práce v USA a zejména v tomto týdnu půjde o to, že proběhne zasedání centrální banky USA Federal Reserve System (FED), kdy klíčový výbor této banky Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) bude rozhodovat o výši úrokových sazeb, které mají přímý vliv na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD).
Pátek 27. ledna
Ve čtvrtek dne 26.ledna letošního roku 2023 ministerstvo financí České republiky (ČR) zveřejnilo novou makroekonomickou prognózu, dle které česká ekonomika bude dále procházet mírnou recesí a HDP by mohlo v roce 2023 klesnout o půl procenta. „Další kompenzace cen energií už možná nebudou potřeba,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura. Pan ministr zmínil také, že chce snížit strukturální schodek o procento, konkrétní ale nebyl, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Stávající postavení české koruny (CZK) ohledně směnné hodnoty je nejsilnější za více jak posledních 14 let.
Čtvrtek 26. ledna
V současné době Vláda České republiky se chystá upravit příspěvky u penzijního spoření. Těm, kdo si měsíčně ukládají méně než pětistovku měsíčně, ji odejme úplně a štědřejší bude jen k těm, kdo začnou spořit více. „Dolní hranice úložky, od které se poskytuje státní příspěvek, se zvyšuje z 300 Kč na 500 Kč a zároveň se zvyšuje horní hranice úložky, nad kterou státní příspěvek již dále neroste, ze současných 1000 Kč na 1500 Kč,“ řekla Právu mluvčí resortu financí Gabriela Krušinová.
Středa 25. ledna
Zatímco ostatní globální finanční trhy mimo evropské země platící evropskou měnou euro (EUR) tak zvanou eurozńou míří do roku nejistoty na pozadí měnících se ekonomických údajů a měnové politiky, analytici a finanční stratégové devizového trhu se staví pozitivně k výhledu právě pro tuto měnu euro a uvádějí, že se Evropa snaží zabránit tomu, aby vývoj její ekonomiky sklouzl do hospodářského cyklu recese. Nicméně podle těchto odborníků o výrazné stabilitě směnné hodnoty EUR by bylo předčasné hovořit, neboť stále celá řada faktorů ovlivňující euro je silně turbulentní.
Úterý 24. ledna
Poslední vývoj cen ropy na světovém trhu a to jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak zejména severomořské ropy Brent dosáhl cenových nárůstů, kdy cena ropy WTI je nejvýše od 5.prosince loňského roku 2022 a cena ropy Brent vykázala cenové maximum od 1.prosince loňského roku 2022. Tento stav růstu cen ropy analytici přičítají vlivu dvou faktorů, a to stávajícímu poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a zejména pak oživení ekonomiky v Číně po zrušení koronavirových blokád a s tím spojenou zvýšenou poptávku po ropných produktech,