Čtvrtek 22. září
Spojené státy americké se po dnešní půlnoci ze středy 21.září na 22.září letošního roku 2022 ocitly v režimu opětovného zvýšení úrokových sazeb, kdy centrální banka USA Federal Reserve System (FED) na svém tradičně dvoudenním zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Fedral Open Market Committee), které probíhalo ve dnech 20. a 21.9,2022, jeho členové rozhodli o zvýšení úrokových sazeb o dalších 75 bazických bodů. Na základě tohoto rozhodnutí je aktuální úroková sazba ve Spojených státech ve velikosti rozpětí od 3,00 do 3,25 procenta ročně.
Středa 21. září
V rámci globální situace a nadcházejícího období začátku ekonomického cyklu recese projevující se ve většině států světa se jednotná evropská měna euro (EUR) již několik týdnů nachází na směnné hodnotě, která je nižší než hodnota vůči amerického dolaru (USD). Tento stav kurzu dosaženého na devizovém trhu pak ekonomové nazývají propad eura pod paritu s americkým dolarem, kdy zprvu rozdílná monetární politika centrální banky USA Federal Reserve System (FED) oproti centrální bance eurozóny ECB (European Central Bank) ve vztahu zejména k výši úrokových sazeb přivedla euro k výraznému poklesu vůči USD.
Úterý 20. září
Ceny ropy i během evropského úterního rána dne 20. září letošního roku 2022 udržují v rámci obchodů komoditního trhu trend dosavadní tvorby relativně stabilních cen, dle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností. Ceny ropy tak reagují na základě investorského sentimentu, který momentálně trpí obavami z dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA centrální bankou Federal Reserve System (FED), která již dnes začíná své dvoudenní zasedání a ve středu 21.9.2022 v evropských večerních hodinách oznámí své rozhodnutí
Pondělí 19. září
Současný vývoj finančních trhů je z části ovlivněn geopolitickými událostmi a to zejména stále přetrvávajícím konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem na východě Evropy, kdy tato vojenská operace ze strany Ruské federace během tohoto víkendu došla tak daleko, že zaznělo silné varování od prezidenta USA pana Joe Bidena směrem ke svému ruskému protějšku panu Vladimíru Putinovi ohledně použití taktických jaderných zbraní na Ukrajině ze strany Ruska v podobě krátkého sdělení „ Nedělejte to !“. Spolu s tím se stále vyostřuje napětí a vojenské provokace Číny vůči Thaiwanu, kde již několik týdnů hrozí přímá vojenská intervence ze strany Číny.
Pátek 16. září
Čtvrteční zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB) jako řídícího orgánu centrální banky České republiky dne 15.září letošního roku 2022 ponechalo sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na úrovni ve výši 2,5 procenta. Proticyklická kapitálová rezerva byla zavedena jako důležitý nástroj makro politiky v rámci Evropské unie v roce 2014. Tuto rezervu mají povinné instituce vytvářet na základě pokynů regulátora v období nadměrného růstu úvěrů. Ten obvykle zvyšuje finanční nerovnováhy a vede k růstu systémového rizika.
Čtvrtek 15. září
Virtuální měna Bitcoin (BTC) nazývaná také jako kryptoměna si i přes středeční modernizaci blockchainu měny Ethereum (ETH) udržela dominantní postavení na trhu. Podle odborníků na trh s těmito virtuálními měnami ona roky probíhající modernizace ethereum blockchainu již přinesla výrazné technologické změny s vyižitím tokenů, kdy se transakce stávají daleko efektivnější a zároveň je výrazně daleko méně energetičtěji náročnější těžba této měny oproti standardnímu Bitcoinu. Nicméně obliba a značné rozšíření měny Bitcoin včetně stále predikovanému výraznému posílení dělá z Bitcoinu prozatím nedostižného rivala.
Středa 14. září
Cena zlata i nadále v dalším týdnu vykazuje pokles své ceny a to i přes současnou situaci stále vysoké míry inflace prakticky téměř po celém světě. Právě tento globální nárůst inflačního objemu je dle analytiků a finančních stratégů z velké části způsoben tak zvanou aktuální energetickou krizí, kdy zejména ceny elektřiny a plynu vyskočily na rekordní sumy. V počátku rychlému tempu růstu inflace napomohly prudce vzrůstající ceny ropy a následně pak pohonných hmot. Nicméně jedním z možných investičních nástrojů vedoucí k ochraně peněz před inflací je právě zlato, avšak momentálně neplní to, co od něho investoři očekávají.
Úterý 13. září
Vývoj obchodování devizového trhu na začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 37-v pořadí ukázal, že směnná hodnota amerického dolaru (USD), po předchozím relativně silnějším poklesu se již plně stabilizovala a tempo oslabení USD se téměř zastavilo. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy investičních bank k tomuto obratu došlo po té, co investorský sentiment na základě odhadů inflace v USA je přesvědčen o zlepšení a zejména pak s ohledem na očekávané další zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky USA.
Pondělí 12. září
Nový 37. týden letošního roku 2022 ve svém začátku zaznamenal v rámci forexových operací devizového trhu pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD), kdy v průběhu pondělního evropského rána dne 12.9.2022, zhruba v čase 7:49 CET se hodnota USD dle dolarového indexu DXY pohybovala ve výši 108,71 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,27 % bodové hodnoty. V uváděném dni a čase tak posílila směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči USD v kurzu nepatrné nad absolutní paritou obou měn, když kurz EUR/USD byl 1,009 USD za EUR s denním posílením EUR o + 0,46 % kurzu vůči USD.