Pátek 9. září
Centrální banka, která určuje měnovou politiku pro 19 evropských zemí označovaných jako eurozóna a regulátor finančního trhu zemí Evropské unie Evropská centrální banka (ECB-European Central Bank) na svém čtvrtečním zasedání Rady Guvernérů dne 8.září letošního roku opětovně zvýšila úrokové sazby a to rekordně o 0,75 % ročně. Nedávné zvýšení sazeb v červenci letošního roku 2022 z nuly o půl procentního bodu bylo analytiky považováno za nestandardně příkré, avšak toto poslední zvýšení je označováno jako rekordní zpřísnění monetární politiky, kdy po kvantitativním uvolňování nastává období kvantitativního utahování.
Čtvrtek 8. září
Tradiční evropská a celosvětově známá měna s obrovskou historií ostrovního státu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, britská libra (GBP) pod tlakem stávajícího vývoje jak globální tak domácí ekonomiky zaznamenala značný propad směnné hodnoty vůči ostatním světovým měnám a zejména pak britská libra dosáhla nejhlubšího propadu své směnné hodnotu vůči americkému dolaru (USD) od roku 1985. GBP tak během londýnského středečního odpoledne 7.9.2022 klesla vůči USD na své 37-leté minimum, když investoři reagovali na zhoršující se ekonomickou situaci Spojeného království.
Středa 7. září
Současný investorský sentiment na finančních trzích v Evropě a zejména pak v eurozóně je silně ovlivněn aktuální rekordně vysokou inflací v eurozóně. Investoři usuzují, že na čtvrtečním dne 8.9.2022 zasedání Rady Guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) může dojít ke schválení dalšího zvýšení úrokových sazeb. V této souvislosti však účastníci finančních trhů očekávají až přímo razantní zvýšení, neboť míra inflace v eurozóně již dosáhla výše 9,7 % a predikce vývoje hovoří o dalším růstu, spolu s tím pak klesá směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR)vůči ostatním měnám a zejména pak vůči USD.
Úterý 6. září
Skupina některých z nejmocnějších světových producentů ropy a to straně kartelu zemí vyvážejících ropu známé jako OPEC (The Organization of the Petroleum Exporting Countries) zastoupené Saudskou Arábií a na straně spřátelených zemí označovaných jako OPEC+, kde hlavním představitelem této skupiny zemí je Ruská federace se v pondělí dne 5.září letošního roku 2022 dohodla na snížení produkce těžby surové ropy a to s účinností již od příštího měsíce tj. od října roku 2022, což překvapilo energetické trhy v době značných otřesů.
Pondělí 5. září
V začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 36.v pořadí se na devizovém trhu projevila opětovná velmi silná směnná hodnota amerického dolaru (USD), když v rámci pondělního evropského rána dne 5.9.2022, zhruba v čase 6:58 CET se jednotná evropská měna euro (EUR) vůči USD dostala do pod paritního vztahu a tento globální měnový pár se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,991 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,45 % kurzu vůči USD. V této souvislosti pak investoři v tomto týdnu vyčkávají na zasedání ECB ohledně dalšího zvýšení úrokových sazeb.
Pátek 2. září
Zájem o kryptoměny nebo také někdy jsou označovány jako virtuální měna se nyní nachází dle analytiků v situaci, kdy se výrazně o ně zájem zvýšil a spolu s tím došlo k přirozené popularizaci této nové digitální formy jiného vyjádření směnné hodnoty finančních prostředků. V této souvislosti pak ekonomičtí zpravodajové uvádějí, že tak zvaná adopce kryptoměn po celém světě roste a aktuálně zejména pak Indie je toho skvělým příkladem. Podle nedávného průzkumu značná část indické populace investovala značný objem financí do kryptoměn a to během posledních šesti měsíců navzdory regulačním překážkám.
Čtvrtek 1. září
Podle údajů zveřejněných ve středu dne 31.srpna letošního roku 2022 Evropským statistickým úřadem (EUROSTAT) jako aktuální a velmi přesný odhad míry inflace ke konci srpna roku 2022 vyplývá, že v zemích eurozóny tj. tam, kde je hlavní domácí měnou jednotná evropská měna euro (EUR), vzrostla míra inflace na nový svůj dosavadní rekord a z předchozí hodnoty 8,9 % na 9,1 % ročně. Eurostat ve svém odhadu prozatím celkovou inflační bilanci v rámci všech zemí EU neoznámil a tyto údaje pak bude obsahovat až finální verze zprávy Eurostatu o stavu inflace jak v erozóně tak v celé Evropské Unii.
Středa 31. srpna
Současná cena zlata se v polovině 35.týdne letošního roku 2022 ocitla na svém téměř měsíčním minimu a to již v pátém cyklu poklesu své ceny v tomto srpnovém měsíci roku 2022. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank tak jak o tom informují ekonomičtí zpravodajové k tomuto poklesu ceny zlata došlo, protože solidní americká data a komentáře jestřábí centrální banky USA Federální rezervní systém FED (Federal Reserve System) poukazující na vyšší úrokové sazby, které tak narušily přitažlivost pro držení tohoto drahého kovu.
Úterý 30. srpna
Současný směnný kurz domácí měny České republiky české koruny (CZK) vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a americkému dolaru vykazuje značné známky stability. Avšak podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu tak za touto směnnou stabilitou české koruny stojí devizové intervenční nákupy centrální banky ČR České národní banky (ČNB) tak zvané intervence na korunu, které mají za cíl udržet CZK v únosném směnném pásmu.