Úterý 16. srpna
V novém obchodním týdnu začínajícím 15.srpna letošního roku 2022 obchodníci s kryptoměnami zaznamenali nižší objem realizovaných obchodů a vlastní tržní kapitalizace trhu virtuálních měn se tak vrátila na úroveň začátku měsíce července letošního roku. Ještě v minulém 32.týdnu roku 2022 byla celková tržní kapitalizace trhu kryptoměn zhruba 1,16 bilionu USD, kam vystoupla z hodnot 31.týdne roku 2022, kdy byla ve výši 1,05 bilionu USD. Podle analytiků trhu těchto virtuálních měn současný pokles a nižší zájem investorů o kryptoměny nastal po oznámení zpomalení míry inflace hlavních světových ekonomik a zejména hospodářství USA.
Pondělí 15. srpna
Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 33. v pořadí zaznamenal opětovný obchodní trend posilování amerického dolaru (USD) vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR), kdy se tento globální měnový pár vrátil do pásma blízké vzájemné paritní hodnoty. Aktuálně se tak měnový pár EUR/USD v průběhu pondělního evropského rána dne 15.8.2022, zhruba v čase 7:37 CET obchodoval v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,0242 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,156 % kurzu vůči USD.
Pátek 12. srpna
Údaje o stávající míře inflace v České republice byly reportovány již ve středu 10.srpna letošního roku a ukázaly tak, že odhady finančních stratégů nebyly vůbec přesné. Výpočty statistiků uvedly mírnější růst spotřebitelských cen, než předpokládaly predikce finančních odborníků a objem míry inflace tak nevrostl o tolik, jak například předpokládali i centrální bankéři ČR z ČNB. Za této situace po zveřejnění údajů o stavu inflace v ČR za červenec letošního roku 2022 česká koruna (CZK) za podpory intervencí ČNB si stále udržuje svůj kurz vůči euru (EUR) v rozpětí zhruba od 24,30 do 24,50 CZK za EUR.
Čtvrtek 11. srpna
Podle zveřejněných dat dne 10.8.2022 ministerstvem práce USA došlo v červenci letošního roku 2022 k poklesu objemu míry inflace ve Spojených státech a to na hodnotu ve výši 8,5 % meziročně z hodnoty 9,1 %, která byla uváděna za červen roku 2022. Tento překvapivý obrat, kdy analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank očekávali spíše pokračující růst nebo stagnaci inflace. Nyní na základě tohoto zjištění investoři a obchodníci začali výrazně spekulovat ohledně směnné hodnoty amerického dolaru (USD) ve spojitosti zda bude nutné, aby FED i nadále jak avizoval zvyšoval úrokové sazby.
Středa 10. srpna
Podle dat za druhé čtvrtletí letošního roku 2022 stoupla cena palivového dříví již lehce nad tisíc českých korun (CZK) za metr krychlový. Jedná se tak o cenový meziroční nárůst v percentuálním vyjádření o zhruba více jak 110 % předchozí ceny, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky spotřebitelského trhu. V současnosti zaznamenávají výrazně vyšší poptávku po dřevě jak obchodníci se dřevem tak samotní producenti včetně lesnických společností, kdy se lidí v dnešní době tak zvané energetické krize předzásobují na nejen na letošní zimu, ale i na další roky v obavě z neustále rostoucí ceny dřeva.
Úterý 9. srpna
Ceny ropy na světovém komoditním trhu i v začátku úterního obchodního dne 9.srpna letošního roku zůstávají pod cenovou úrovní 100 amerických dolarů (USD) za barel a to jak u lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak i u severomořské ropy Brent. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky komoditního trhu tuto cenu udržují obavy obchodníků a investorů z přísunu další ropné produkce na trh a to díky obnoveným dodávkám iránské ropy. Oživení jaderné dohody s Iránem z roku 2015 by tak otevřelo cestu k posílení vývozu ropy na již tak volatilní komoditní trh.
Pondělí 8. srpna
Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku jako 32.týden v pořadí prozatím ve svém začátku přinesl investorům a obchodníkům trend mírného poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD), kdy v průběhu pondělního evropského rána dne 8.8.2022, zhruba v čase 8:02 CET byla hodnota dolarového indexu DXY na stavu 106,54 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,08 % bodové hodnoty. Nicméně podle analytiků finančních trhů je hodnota USD stále vysoká, což se i projevilo jak v rámci posledního obchodní seance US akciového trhu, tak v rámci obchodů komoditního trhu.
Pátek 5. srpna
Bankovní rada ČNB (České národní banky) jako řídící orgán centrální banky České republiky na svém čtvrtečním jednání dne 4.srpna letošního roku 2022 ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Tudíž dvoutýdenní repo sazba (2T Repo sazba) tak zůstává ve stejné výši jak rozhodla ještě Bankovní rada ČNB pod vedením guvernéra Jiřího Rusnoka na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 procentech ročně. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů Bankovní rady ČNB, dva členové hlasovali pro zvýšení sazeb o jeden procentní bod. Toto zasedání Bankovní rady ČNB bylo prvním pod vedením nového guvernéra Aleše Michla.
Čtvrtek 4. srpna
Domácí měna členského státu Evropské unie, který ovšem není v eurozóně a to měna České republiky (ČR) a její česká koruna (CZK) je podle finančních analytiků momentálně ovlivněna dvěma základními faktory. Jedním z nich jsou již reportovaná data o výši schodku státního rozpočtu k červenci letošního roku 2022, která ukázala deficit hospodaření státu ČR ve výši téměř 193 miliard CZK. Druhým a o to více podstatným faktorem je dnešní čtvrteční zasedání Bankovní rady české národní banky (ČNB) dne 4.8.2022, které bude rozhodovat o úrokových sazbách a síle podpory CZK na devizovém trhu ve formě měnových intervencí.