Pondělí 28. února
Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako devátý v pořadí i nadále zůstává ve znamení obrovského napětí zachování celosvětového míru ve světě. Nedělní nařízení prezidenta Ruské Federace pana Putina uvést do stavu vysoké bojové pohotovosti jaderné zbraně na ruských základnách tak o to více přiostřilo celosvětové obavy ohledně již probíhajícího přímého válečného konfliktu na Ukrajině kam od čtvrtka 24.2.2022 násilně vstoupila vojska armády RF. V důsledku této zatím jen Rusko – Ukrajinské otevřené války zaznamenal globální finanční trh značné změny obchodních trendů.
Pátek 25. února
Obchodování s virtuálními nebo-li kryptoměnami stále nabývá na atraktivitě, ale jak ukazuje válečný konflikt Ukrajiny s Ruskou federací tak pro značnou část obyvatel těchto zemí se stává i životní nutností. Virtuální měny a především Bitcoin (BTC) spolu s Ethereumem (ETH) během geopolitické napětí posilovaly, avšak vypuknutím přímého válečného střetu armád Ukrajiny s útočící armádou Ruské federace ve velmi krátce době směnná hodnota virtuálních měn výrazně poklesla. Aktuálně však během čtvrteční noci a zejména pátečního rána dne 25.2.2022 virtuální měny opět začaly posilovat na základě nových okolností a skutečností.
Čtvrtek 24. února
Prezident Ruské federace pan Vladimír Putin během evropské noci ze středy na čtvrtek 24.února letošního roku 2022 nařídil ruským ozbrojeným silám provést cílený útok na Ukrajinu, kdy hlavním cílem se prozatím staly velká města a to včetně hlavního města Ukrajiny Kyjeva. Finanční trhy v reakci bezprostředně po televizním vystoupení prezidenta Putina, kdy tuto skutečnost oznámil světu s varovnou výzvou, že pokud se některá z třetích stran zapojí do konfliktu jsou již připravena odvetná opatření, zaznamenal prudký nárůst svých cen komoditní trh a zejména pak skokově vzrostla cena ropy, investičního zlata a posílila směnná hodnota USD.
Středa 23. února
Vývoj ceny zlata pod hrozbou přímého válečného konfliktu na Ukrajině a to širšího rozsahu, včetně až globálního konfliktu z důvodů možného zapojení armád NATO a i samotných Spojených států proti vojskům Ruské federace, tak zvaně vyhnal na světovém komoditním trhu cenu zlata na nové devíti měsíční maximum, kdy cena zlata dosahovala hodnoty ve výši 1.913,89 USD za trojskou unci. Avšak momentální vývoj na ukrajinsko-ruské hranici ve východní části Ukrajiny se částečně změnil včetně postoje USA a EU k této věci čímž nastala změna investorského sentimentu, která zapříčinila mírný pokles ceny zlata ze svých cenových maxim.
Úterý 22. února
Poslední vývoj událostí ohledně tak zvané ukrajinsko – ruské krize, která probíhá již několik let, však nyní vstoupila po několika týdenním napětí do ještě více vyostřené své fáze. Včerejší pondělní dne 21.února 2022 uznání nezávislosti obou tzv. separatistických republik Doněcka a Luhanska ze strany Ruské federace, následné uzavření quazi mezinárodních dohod s těmito novými zeměmi a zejména vstup ruské armády na toto území, které mezinárodní společenství a obzvláště EU spolu s USA považují za svrchované území Ukrajiny, de facto právě tyto země považují za vyhlášení války ze strany Ruska celému pro Západnímu demokratickému světu.
Pondělí 21. února
Současná nálada finančních trhů i nadále v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako osmý v pořadí, zůstává ve znamení geopolitického napětí v souvislosti s možným vstupem vojsk Ruské federace na území Ukrajiny. Tento akt, které tak zvané pro Západní země v Evropě a zejména pak USA nazývají válečnou invazí Ruska do Evropy by mohl představovat i širší válečný konflikt v podobě válečného střetu nejen RF a Ukrajiny, ale při zapojení sil NATO na stranu Ukrajiny i celosvětový válečný konflikt se všemi ekonomickými důsledky.
Pátek 18. února
Poslední vývoj obchodování s českou korunou (CZK) na devizovém trhu ukazuje její současný obchodní trend pokračujícího posilování, avšak již v mírnějším tempu jejího růstu. Podle analytiků makléřských společností její nejsilnější růst směnné hodnoty byl zaznamenám po prvním skokovém zvýšení úrokových sazeb centrální bankou České republiky ČNB (Českou národní bankou) v konci loňského roku 2021. Následně pak na nedávném svém zasedání Bankovní rady ČNB dne 3.února 2022 opět zvýšila sazby a to již na úroveň základní sazby tak zvané 2T Repo sazby ve výši 4,50 % ročně.
Čtvrtek 17. února
Pravidelné zveřejnění zápisu a sdělení podrobností z posledního zasedání centrální banky USA Federal Reserve System (FED), ke kterému dochází vždy 3 týdny po ukončení tohoto jednání, a tentokráte tomu nebylo jinak, když byl právě včera ve středu dne 16.února letošního roku 2022 tento záznam z jednání reportován, přičemž jasně dokázal připravenost centrální banky Spojených států respektivě jejího klíčového výboru Federálního výboru pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) zvyšovat úrokové sazby v USA a snížit držení aktiv ve své rozvaze.
Středa 16. února
Kryptoměny během úterý dne 15.února letošního roku 2022 a zejména pak Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) zaznamenaly značný zájem investorů a s tím i vzrostla jejich cena. Nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin tak dosáhla denní růstu o + 4,6 % kurzu a obchodovala se ve výši 44.177,84 USD za BTC a druhá nejpopulárnější virtuální měna Ethereum dokonce vzrostla během denní obchodní seance o + 7,6 % na hodnotu ve výši 3.114,09 USD za ETH. Hlavním důvodem růstu trhu s kryptoměnami podle analytiků makléřských společností byla silná obava z válečného konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou s asistencí vojsk NATO.