Pátek 17. prosince
Předpoklady a očekávání analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank od zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank) se zcela naplnilo neboť toto zasedání centrální banky eurozóny ponechalo úrokové sazby beze změny a pouze částečně až od druhého čtvrtletí příštího roku 2022 snížilo objem odkupu aktiv jak v standardním programu odkupu dluhopisů APP tak i v programu nouzového pandemického nákupu PEPP. ECB je na rozdíl od amerických centrálních bankéřů z FEDu přesvědčena, že inflační nárůst je krátkodobý a ponechala tak svůj inflační cíl ve výši dvou procent.
Čtvrtek 16. prosince
Centrální banka USA a její klíčový výbor Federální výbor volného trhu Federálního rezervního systému (FOMC FED – Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) měl letos v roce 2021 již naposledy, tak jako tradičně své dvoudenní zasedání, které se uskutečnilo ve dnech 14.a15.12. letošního roku 2021. Toto zasedání sice žádná okamžitá rozhodnutí a opatření nepřineslo, avšak podle sdělení ekonomikcých zpravodajů na základě tiskové konference šéfa FEDu pana Jeroma Powella odhalilo a poskytlo tak zvané indicie příštích rozhodnutí a opatření centrálních bankéřů USA v příštím roce 2022.
Středa 15. prosince
Současný vývoj globálního měnového párů jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), který zaujímá zhruba polovinu veškerých forexových operací světového devizového trhu, lze nyní pro krátkodobé období přesněji odhadnout neboť následující reakce finančního trhu bude podle analytiků makléřských společností záviset na rozhodnutích o měnových opatřeních centrálních bank jak FED tak ECB v rámci své monetární politiky a to zejména ve vztahu k úrokovým sazbám. Obě centrální banky totiž v jednom a to tomto 50 týdnu roku 2021 mají naplánovaná svá zasedání.
Úterý 14. prosince
Virtuální měna Bitcoin (BTC) sice aktuálně zaznamenává svůj pokles směnné hodnoty, avšak podle predikcí analytiků a finančních stratégů trhu s kryptoměnami se předpokládá další výrazný růst. Tento růst směnné hodnoty kryptoměny Bitcoin (BTC) tito odborníci zdůvodňují jednoznačným faktem, že již bylo tak zvaně vytěženo 90 % této měny a tudíž zůstává nevytěženo již jen 10 % z celkového objemu této kryptoměny. Podle údajů webu blockchain.com k pondělí 13.12.2021 bylo již vytěženo více jak 21 milionů BTC s tím, že zbylých 10 % lze těžit až do února roku 2040.
Pondělí 13. prosince
Investoři a obchodníci v tomto obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako již padesátý v pořadí předně očekávají rozhodnutí centrální banky USA Federal Reserve System ohledně ukončení odkupu aktiv a vyčkávají na signál ohledně toho, zda v začátku příštího roku dojde ke zvýšení úrokových sazeb. Na základě tohoto, ale i jiných faktorů směnná hodnota amerického dolaru (USD) v začátku tohoto 50.týdne roku 2021 posílala a v průběhu evropského pondělního rána dne 13.12.2021, zhruba v čase 7:45 CET dolarový index DXY byl ve výši 96,25 USD bodů s denním posílením o + 0,16 % bodové hodnoty.
Pátek 10. prosince
Stávající nárůst inflace nejen v České republice, ale prakticky po celém světě trápí jak investory, obchodníky, ale i drobné střadatele s ohledem na dynamické tempo růstu spotřebních cen. Obzvláště markantní nárůst inflace nastal ve Spojených státech amerických, kde investoři téměř za 40 let takové zvýšení inflace a s tím spojené riziko znehodnocení peněz nematují a logicky dle sdělení ekonomických zpravodajů tento stav vyvolává zvýšenou a zejména nestandardní volatilitu finančního trhu. Na tyto skutečnosti pak primárně reaguje devizový trh ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD).
Čtvrtek 9. prosince
Oborové sdružení nebo také někdy nazývané kartel zemí vyvážejících ropu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) a jeho spojenci označovaní jako OPEC+, kde zaujímá silné postavení zejména Ruská federace se již minulý čtvrtek dne 2.prosince 2021 vzájemně dohodli na zvýšení těžby surové ropy a to od ledna příštího roku 2022 v objemu 400.000 barelů denně. V reakci na toto zprvu komoditní trh s ropou zareagoval poklesem lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) až k ceně 62,43 USD za barel, avšak následně a to zejména začátkem nového 49 týdne roku 2021 cena ropy začala opětovně vzrůstat.
Středa 8. prosince
Podle vyjádření jak centrální banky České republiky ČNB, ministerstva financí ČR tak i Česká bankovní asociace odhadují zhoršení růstu české ekonomiky a výrazný růst cen na domácím spotřebitelském trhu. V tomto případě se rozhodně nejedná o lokální záležitost ČR nebo evropských zemí nýbrž o celosvětovou záležitost, která do značné míry podle některých ekonomických zpravodajů signalizuje nástup globální hospodářské krize. Vývoj situace a aktuální míra inflace v USA vystoupala na nejvyšší úroveň za posledních 31 let, kdy v říjnu již dosáhla výše 6,2 procenta.
Úterý 7. prosince
Obchody s investičním zlatem v rámci komoditní trhu v posledních dnech zaznamenaly mírnější pokles ceny a spolu s tím silnější stagnaci vývoje ceny zlata. Podle analytiků makléřských společností v návaznosti na finanční stratégy komoditního trhu tato situace nastala v důsledku znovu se uplatňujícího tak zvaného inverzního pravidla ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) jako hlavní globální komoditní měny. Dle tohoto pravidla po většinou platí, že pokud směnné hodnota USD posiluje tak cena zlata klesá, neboť zájem investorů z mimo dolarové zóny je výrazně slabší.