Úterý 9. listopadu
Aktuální průběh obchodování se zlatem na komoditním trhu v posledních dnech zaznamenal momentální růst ceny zlata a to dokonce ve výši nad hranicí 1.800 USD za trojskou unci, avšak odborníci na komoditní trhy s drahými kovy upozorňují, že existuje stále více důvodů proč cena zlata již neporoste. Na druhé straně jsou analytici a finanční stratégové, kteří tvrdí opačné stanovisko a jsou přesvědčeni o pokračujícím růstu ceny zlata. Nicméně obě početné skupiny odborníků se shodnou na tom, že vývoj ceny zlata je ovlivněn základními faktory jako je globální růst ekonomiky, vývoj celosvětové inflace a směnná hodnota amerického dolaru.
Pondělí 8. listopadu
V začátku nového týdne letošního roku 2021 , který je označován jako 45. v pořadí doposud americký dolar udržoval svoji posilující směnnou hodnotu vůči ostatním hlavním světovým měnám. Ovšem v průběhu začátku evropského pondělního dopoledne 8.11.2021, zhruba v čase 8:48 CET směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY změnila svůj obchodní trend a mírně poklesla o – 0,01 % bodové hodnoty při stavu indexové hodnoty ve výši 94,32 USD bodů. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu 1,156 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,09 % kurzu vůči USD.
Pátek 5. listopadu
Bankovní rada centrální banky České republiky České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání dne 4.listopadu letošního roku zvýšila své úrokové sazby dle vyjádření odborníků naprosto nečekaným skokem a to u základní úrokové sazby označované jako 2T Repo sazba o 125 bazických bodů na aktuální hodnotu ve výši 2,75 % p.a. s tím, že i ostatní bankovní sazby nezůstaly beze změny. Rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb bylo mezi odbornou veřejností očekáváno, avšak v rozmezí zvýšení od 0,25 % do maximálně odhadované výše 0,75 % ročně, avšak toto rozhodnutí tyto odborníky až téměř šokovalo.
Čtvrtek 4. listopadu
Centrální banka Spojených států amerických Federal Reserve System (FED) na svém posledním zasedání svého řídícího orgánu Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), které se uskutečnilo tradičně jako dvoudenní a to ve dnech 2. a 3.11.2021, rozhodlo o tom, že již koncem tohoto listopadového měsíce letošního roku 2021 začne snižovat tempo nákupů dluhopisů neboť začíná ustupovat od přímé pandemické pomoci celé ekonomice Spojených států s tím, že k úplnému zastavení těchto odkupů aktiv dojde až v průběhu příštího roku 2022.
Středa 3. listopadu
Tradiční evropská měna ostrovního státu Evropy a to britská libra )GBP) jako národní měna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v posledních dnech čelí značnému tlaku s ohledem jednak na vývoj domácí geopolitické situace umocněné dalším nárůstem virové nákazy Covid-19 a zejména pak s ohledem na nadcházející jednání centrálních bankéřů Bank of England (BoE) a již probíhajícího zasedání centrální banky USA Federal Reserve System (FED). Tento tlak investorů pak způsobil vyšší volatilitu směnného kurzu jak vůči USD tak také vůči EUR.
Úterý 2. listopadu
Tak právě na tuto otázku v současné době neexistuje jednoznačná odpověď neboť řada zkušených ekonomů, finančních stratégů, globálních bankéřů a investorů včetně takových osobností jako je například Elon Musk či Robert Kiyosaki, kteří kryptoměny podporují nedokáží s jistotou na základě reálných dat prokázat tuto spojitost a spíše vycházejí ze svého empiricko-intuitivního pohledu. Faktem však dle odborníků na trh s kryptoměnami zůstává, že čím více se globálně prohloubil faktor růstu inflace, tak tím více vzrostl zájem o kryptoměny a zejména pak o Bitcoin (BTC).
Pondělí 1. listopadu
Pozornost investorů během proběhlého víkendu a to již od pátku 29.října letošního roku 2021 byla zaměřená na probíhající summit zemí skupiny G20, který se tentokrát uskutečnil v italském Římě a to dokonce za účasti amerického prezidenta Joe Bidena, francouzského prezidenta Emanuela Macrona, britského premiéra Borise Johnsona a dosluhující kancléřky Německa Angely Merkelové a dalších šéfů vlád a zemí této skupiny ekonomicky nejrozvinutějších zemí světa. Tento summit byl zaměřen především na řešení narůstajících problémů spojených s klimatickou krizí včetně rekordního zvyšování cen energií.
Pátek 29. října
Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank), které se uskutečnilo ve čtvrtek 28.října 2021 prozatím ponechalo svoji dosavadní monetární politiku beze změny, ostatně dle ekonomických zpravodajů tato situace se plně předpokládala. Centrální banka eurozóny a zemí EU tak dle analytiků stále vzdoruje tlaku na zvýšení úrokových sazeb a bude otázkou zda v závěru letošního roku 2021 na svém prosincovém zasedání, alespoň částečně vrátí monetární politiku do normálnějšího nastavení, pokud ukončí nebo omezí nouzové stimuly pro ekonomiku.
Středa 27. října
Centrální banka České republiky ČNB (Česká národní banka) prostřednictvím Bankovní rady ČNB již zvýšila nedávno s účinností od 1.10.2021 svoji základní úrokovou sazbu o skokových 75 bazických bodů na 1,50 % p.a. a dle vyjádření viceguvernéra ČNB pana Tomáše Nidetzkého se očekává na příštím zasedání Bankovní rady ČNB dne 4.11.2021 diskuze o pokračujícím zvyšování bankovních sazeb. Další zvyšování úrokové sazby má být snahou jak centrální banka s využitím svých nástrojů monetární politiky chce zkrotit stávající výši inflace v ČR.