Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 6. září

Investoři i v tomto nadcházejícím týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 36. v pořadí budou ovlivněni dopady pandemie koronaviru na globální ekonomiku spolu s obavami před neustále se rozšiřující mutací Delta virové nemoci Covid-19. Tyto skutečnosti spolu s pátečními daty trhu práce USA ze dne 3.9.2021, které nenaplnily očekávání se následně promítly i do výsledků obchodování devizového trhu, kde v závěru minulého týdne americký dolar (USD) vůči hlavním světovým měnám oslabil, avšak v začátku tohoto nového obchodního týdne již svoji směnnou hodnotu posílil.

Trh práce USA FB

Americký dolar v poklesu před daty z trhu práce USA

Pátek 3. září

V závěru obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 35 v pořadí se během evropského rána v pátek dne 3.září 2021 americký dolar (USD) proti hlavním rivalům propadl na nejnižší úroveň za téměř měsíc a to před zásadní zprávou o zaměstnanosti v USA, která by mohla podnítit centrální bankéře Spojených států amerických, členy Federálního výboru pro volný trh Federálního Reservního Systému (FOMC FED – Federal Open Market Committee Federal Reserve System) k dřívějšímu snižování stimulů z dnešního objemu odkupu dluhopisů, který je doposud ve výši 120 miliard USD měsíčně

CZK CNB FX24

Schodek rozpočtu ČR narostl a koruna mírně posílila

Čtvrtek 2. září

V prvém zářijovém dni roku 2021 ministerstvo financí oznámila průběžnou výši deficitu státního rozpočtu pro toto fiskální období do srpna letošního roku 2021. Stávající výše schodku rozpočtu tak dosáhl historicky nejvyšší objem a to téměř 300 miliard českých korun (CZK). Ministerstvo financí ČR uvedlo, že deficit dosáhl částky ve výši 298,1 mld.CZK a během srpna 2021 z červencového objemu 279,4 mld.CZK došlo k nárůstu schodku o dalších 18,7 mld.CZK a v porovnání s koncem srpna loňského roku 2020, kdy výše schodku byla 230,3 mld.CZK jde i o vyšší meziroční nárůst.

euro-projekt FX24

Inflace výrazně vzrostla i v eurozóně

Středa 1. září

Podle bleskového odhadu evropského statistického úřadu EUROSTAT vzrostly během měsíce srpna spotřebitelské ceny i v eurozóně a inflace tak dosáhla meziroční hodnoty ve výši rovných třech procent a vystoupala tak na nejvyšší hodnotu za posledních 10 let. Podle ekonomů za růstem inflace a to nejen v eurozóně, kterou tvoří 19 států EU, kde se výhradně platí jednotnou evropskou měnou euro (EUR). Mohou výrazně zvýšené ceny energií a to včetně pohonných hmot. V reakci na tuto skutečnost pak jednotná evropská měna EUR na devizovém trhu prozatím mírně oslabila a to zejména vůči americkému dolaru (USD).

Oil barel 2 FX24

Vlivem hurikánu Ida ceny ropy vzrostly

Úterý 31. srpna

Územím Spojených států amerických a to konkrétně Louisianou se přehnal mohutný hurikán Ida, který si vynutil ukončení rafinérských operací a těžby ropy v Mexickém zálivu a podle klimatologů to byl v této oblasti nejsilnější hurikán za více jak 160 let. Ceny ropy tak byly vyšší poté, co minulý týden vzrostly zhruba o 10%, protože komoditní trh vážil dopad tohoto hurikánu, který získal pojmenování Ida na dodávky ropy a následně i na dodávky pohonných hmot a zejména pak benzinu. Hurikán Ida tak dočasně uzavřel produkce ropy a rafinérií v USA, což vedlo ceny ropy ke zvýšení.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 30. srpna

Vývoj finančního trhu je v posledních týdnech a zejména dnech silně ovlivněn třemi faktory a to geopolitickou situací v Afganistanu, ekonomickým dopadem zvyšující se inflace jak v Evropě tak zejména ve Spojených státech a s tím související očekávaná změna monetární politiky centrální banky USA FED ohledně zúžení odkupu dluhopisů a případné zvýšení úrokových sazeb. Tyto faktory pak dle analytiků makléřských společností budou zejména na devizovém trhu ovlivňovat investorský sentiment s vlivem na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD).

1587

Většina výnosů z korporátních dluhopisů jsou vyšší než inflace

Pátek 27. srpna

Jak se účinně a efektivně bránit proti stále se zvyšující míře inflace zajímá nejen institucionální investory, ale především drobné střadatele, kteří možnosti využití vskutku efektivních investičních nástrojů nají omezené objemem finančních prostředků. V České republice během měsíce července letošního roku 2021 spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 3,4 procenta. Ve Spojených státech se inflace dostala dokonce na děsivých 5,4 procent. Vysoká inflace překvapuje analytiky i centrální bankéře v České republice, Evropě i Spojených státech amerických.

EF JH

Ekonomické sympozium v Jackson Hole se uskuteční

Čtvrtek 26. srpna

Tradiční setkání světových centrálních bankéřů v americkém horském středisku státu Wyoming v Jackson Hole, ke konci letních prázdnin bude i letos a to 27.srpna 2021 pod patronací FED Kansas City, avšak tak jako loni distanční formou kvůli stále přetrvávající virové pandemii Covid-19. Toto světové ekonomické fórum, kterého se předně účastní šéfové centrálních bank, významní světoví bankéři, vědci, ekonomové a analytici včetně významných hostů z řad čelných světových politiků, má svoji tradici již od roku 1978.

Invest Gold

Cena zlata vykazuje značnou volatilitu

Středa 25. srpna

Obchodování se zlatem v posledních několika dnech lze přirovnat dle ekonomických zpravodajů k obchodování s kryptoměnami neboť cena spotového zlata velmi dynamicky a permanentně překračuje se značným cenovým rozdílem hranici své hodnoty 1.800 USD za trojskou unci a to jak v nárůstu tak poklesu. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy komoditního trhu momentálně za poklesem ceny zlata stojí významné posílení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) s výhledem vystoupení šéfa FED pana Powella na tradičním ekonomickém sympóziu v Jackson Hole.