Středa 11. srpna
Zákonodárci Spojených států amerických v Senátu USA schválili v úterý dne 10.srpna letošního roku 2021 zákon o dvoustranné infrastruktuře za 1 bilion amerických dolarů (USD), tímto krokem tak Demokraté postupují vpřed se svou ekonomickou agendou Bidenovi administrativy. V reakci na tuto skutečnost směnná hodnota amerického dolaru (USD) na devizovém trhu posílila a US blue chipsové akcie zvýšili svoji cenu, kdy prestižní akciový index DJIA připsal během úterní obchodní seance dne 10.8.2021 o + 162,82 bodů navíc a uzavřel tento obchodní den na stavu ve výši 35.264,67 bodů.
Úterý 10. srpna
Cena kryptoměny Bitcoin (BTC) jako nejrozšířenější virtuální měny opět stoupla a to za několik málo dní dle sdělení ekonomických zpravodajů přímo raketově. V průběhu závěru měsíce července letošního roku 2021 se směnná hodnota BTC vůči americkému dolaru (USD) pohybovala okolo cenové hranice 30.000 USD za BTC a po té se nenápadně cena zvyšovala směrem k hranici 40.000 USD za BTC. Avšak po posledním víkendu během pondělí 9.8.2021 cena BTC prudce vzrostla nad hranici 46.000 USD za BTC, kdy dosáhla kurzu až 46.465 USD za BTC což se blíží květnovým kurzům v letošním roce 2021.
Pondělí 9. srpna
Nový obchodní týden, který je v roce 2021 již 32.v pořadí se dle ekonomických zpravodajů prozatím nese v duchu pozitivního investorského sentimentu s ohledem na datu trhu práce v USA, která byla reportována v pátek dne 6.8.2021 a ukázala vytvoření nových 943.000 pracovních míst oproti očekávaným 845.000 místům. Nezaměstnanost v USA klesla na 5,4 % přičemž analytici očekávali 5,7 procenta. Zejména pak akciový trh reagoval pozitivně a ještě v pátek 6.8.2021 hlavní US akciové indexy zaznamenaly další svůj bodový nárůst na což aktuálně během pondělí 9.8.2021 úspěšně navázal růst asijských akciových trhů.
Pátek 6. srpna
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání dne 5.8.2021 dle očekávání skutečně zvýšila úrokové sazby v České republice. Aktuálně se tak základní 2T Repo sazba dostala na výši 0,75 % p.a. s tím, že diskontní sazba byla ponechána beze změny ve výši 0,05 procenta, avšak lombardní sazba byla zvýšena o 50 bazických bodů na úroveň ve výši 1,75 % ročně. Vyjma změny úrokových sazeb toto zasedání Bankovní rady ČNB projednalo novou prognózu vývoje české ekonomiky, podle které předpokládá růst domácího hospodářství a posilování české koruny (CZK).
Čtvrtek 5. srpna
Během období virové pandemie si nejen obyvatelé ČR museli zvyknout na změny v návycích své spotřeby a zejména pak v cestování, které prakticky přetrvává do dnes. V důsledku tohoto pak některé výdaje domácností byly použity jinak ať už se to týká renovace bydlení či nákupem další spotřební elektroniky nebo domácích spotřebičů, ale většina tak zvaně volných peněz zamířila do různých forem spoření nebo investic. Relativní výhodou a podporou pro tyto střadatele je dosavadní skutečnost ohledně stále pevného postavení české koruny (CZK) na devizovém trhu – Forex trhu.
Středa 4. srpna
Úsilí nejen centrálních bankéřů celého světa, ale zejména představitelů nejsilnější ekonomiky světa a to Spojených států amerických směřuje nikoliv k zákazu virtuálních měn tak jak to učinily některé státy, ale k regulaci trhu kryptoměn včetně možnosti dohledu nad tímto trhem, kde se podle odhadů finančních analytiků ročně pohybuje několik stovek miliard amerických dolarů. Podle omezených zjištění skrz anonymitu trhu analytici odhadují jen nákupy kryptoměn realizovaných v roce 2020 občany České republiky ve finančním objemu okolo 3,5 miliardy českých korun.
Úterý 3. srpna
Ceny ropy již v průběhu pondělního večera dne 2.srpna 2021 zamířily směrem dolů neboť informace o globálním nárůstu mutace koronaviru Covid-19 s mutací označovanou jako delta a delta plus předznamenávají další možná omezení a snížení spotřeby ropy. Zejména pak zprávy z Číny, kde se již ve 14 z 32 provinciích tato variantu koronaviru plně vyskytuje dává jasnou domněnku, že další omezení mobility bude následovat, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. V důsledku tohoto pak finanční trhy zaznamenaly pokles svých cen a cena ropy na komoditním trhu během dvou dnů poklesla zhruba o tři procenta své předchozí ceny.
Pondělí 2. srpna
V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 31.v pořadí byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v mírnějším poklesu na bodovém stavu ve výši 92,09 USD bodů s dosavadním denním oslabením o – 0,09 % předešlé bodové hodnoty. V rámci devizového trhu a to v průběhu evropského pondělního rána dne 2.8.2021, zhruba v čase 7:04 CET se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu 1,187 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,025 % kurzu vůči USD.
Pátek 30. července
Obchodování se zlatem v rámci komoditního trhu si nadále udrželo vysoký zájem investorů, který byl podpořen dvěma hlavními faktory. Jedním z nich je skutečnost, že míra inflace vrůstá a tím současné měny ztrácí svoji reálnou kupní sílu a druhým faktorem je skutečnost, že centrální banka USA Federal Reserve System (FED/ ve středu 28.7.2021 nezvýšila úrokové sazby a navíc oznámila, že se k tomuto kroku v dohledné době ani nechystá. Na základě nejen těchto skutečností si investiční zlato udrželo svoji hodnotu nad hranicí ceny 1.800 USD za trojskou unci.