Čtvrtek 29. července
Federální výbor pro volný trh centrální banky USA Federal reserve System (FOMC FED) na svém dvoudenním zasedání ve dnech 27. a 28.7.2021 udržel svou referenční úrokovou sazbu téměř na nule a uvedl, že ekonomika pokračuje v pokroku navzdory obavám z pandemického šíření. Federální výbor pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) podle očekávání uzavřel toto své dvoudenní zasedání s tím, že ponechal úrokové sazby v cílovém rozmezí mezi nulou a 0,25% p.a.. Spolu s tím také FOMC FED jednomyslně schválil prohlášení, ve kterém uvedl, že ekonomika nadále „posiluje“.
Středa 28. července
Stávající investiční sentiment obchodníků mezinárodního devizového trhu v souvislosti s očekávanými závěry dnes ve středu 28.7.2021 končícího dvoudenního zasedání Federálního výboru pro volný trh centrální banky USA Federal Open Market Committee Federal Reserve System (FOMC FED), prozatím zvýšil směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči hlavním světovým měnám. Podle pozorovatelů FEDu se očekává, že díky šířící se variantě delta koronaviru bude centrální banka při svém rozhodování uvážlivější a opatrnější.
Úterý 27. července
Lidé těží zlato již 6000 let, o čemž svědčí jak písemné prameny, tak archeologické nálezy. Celkové množství vytěženého zlata se odhaduje na 75.000 až 117.000 tun, z čehož 65 procent připadá na 20. století. Nyní se zlato kromě Antarktidy těží na všech kontinentech. Mezi největšího producenta patří Čína, jejíž těžba v roce 2019 tvořila 11 procent z celkové světové produkce, dále Rusko, Austrálie, Spojené státy americké a Kanada. Mnohé centrální banky ve světě zlato v posledních letech nakupovaly ve velkém, avšak Česká národní banka (ČNB) se naopak zlata zbavovala, až teprve nedávno začala zlato opět nakupovat.
Pondělí 26. července
Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako již třicátý v pořadí je především ve znamení očekávání rozhodnutí centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) o změně úrokových sazeb. Případné zvýšení úrokových sazeb má vliv na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak jako hlavní komoditní měna může mimo jiné vlivy také výrazně ovlivnit cenu ropy a zlata v rámci globálních obchodů komoditního trhu.
Pátek 23. července
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na svém včerejším zasedání dne 22.července letošního roku 2021 provedla tak zvaný přezkum střednědobé strategie symetrického inflačního cíle a revizi stávající výše úrokových sazeb. Dále pak evropští centrální bankéři řešili záležitosti ohledně odkupu dluhopisů tak zvané programy nákupu majetku APP a program pandemického nouzového nákupu PEPP. Nicméně Rada guvernérů je připravena podle potřeby upravit všechny své nástroje tak, aby ve střednědobém horizontu zajistila stabilizaci inflace na dvoupercentním cíli.
Čtvrtek 22. července
Virtuální měna Bitcoin (BTC), která zaujímá nejrozšířenější postavení na trhu s kryptoměnami a zároveň dosáhla největší tržní kapitalizace ze všech digitálních měn, po svém propadu již opět posílila svoji směnnou hodnotu. Podle analytiků tohoto trhu se tak zvaně „vyšplhala“ nad hranici kurzu vůči americkému dolaru (USD) ve výši nad 30.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána se měnový pár BTC/USD obchodoval zhruba v čase 7:26 CET na burze digitálních měn Coinbase ve výši 31.988,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem BTC o + 1,12 % kurzu vůči USD.
Středa 21. července
Komoditní trh s ropou již třetí den a to od pondělí 19.7.2021 zaznamenává pokles cen jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak také evropského protějšku severomořské ropy Brent. Podle analytiků tento stav, který nazvali ropným výprodejem je důsledkem reakce investorů na nedělní dne 18.7.2021 dosažení dohody těžařů v rámci skupiny OPEC a zejména OPEC+, kdy předně došlo k dohodě saudsko-arabské a ruské strany o tom, že od září letošního roku 2021 dojde k postupnému zastavení snižování produkce ropy a to o zhruba 5,8 milionů barelů ropy denně.
Úterý 20. července
Nejen evropští investoři očekávají čtvrteční zasedání dne 22.července letošního roku 2021 Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), která by se měla závazně vyjádřit či případně rovnou rozhodnout ohledně zvyšování úrokových sazeb v zemích eurozóny a též přijmout další opatření ohledně odkupu dluhopisů v souvislosti s pomocí ekonomikám zemí Evropské unie po následcích virové pandemie Covid-19. Za této situace pak česká koruna (CZK) v rámci forexových operací devizového trhu již od začátku tohoto 29.týdne roku 2021 zpevnila svoji směnnou hodnotu vůči jednotné evropské měně euro (EUR).
Pondělí 19. července
V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 29.v pořadí pokračoval v rámci devizového trhu obchodní trend posilování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči většině hlavních světových měn a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Tento globální měnový pár EUR/USD se tak během pondělního evropského rána dne 19.7.2021, zhruba v čase 7:59 CET obchodoval na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,1802 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,03 % kurzu vůči USD.