Obchodování na finančních trzích ve středu 12.12. 2012

Středa 12. prosince

Japonský jen na měnovém páru vůči dolaru USD/JPY pokračuje v oslabování a překročil hranici 83. Důvodem jsou víkendové volby v Japonsku. Průzkumy ukazují na vítězství levice, které by vedlo k většímu měnovému uvolňování. Současně oslabuje dolar vůči většině hlavních měn.  Podobně jako dolar ani americké akcie neudržely zisky, které si připsaly poté, co FED oznámil podrobnosti o své monetární politice. Podle očekávání ponechal svoji základní úrokovou sazbu v pásmu mezi 0,00 a 0,25%.

Rovněž podle dřívějších předpokladů nahradí končící „operaci Twist", v rámci které kupoval dluhopisy s delší dobou splatnosti, za „běžné" nákupy dluhopisů v objemu 45 mld. USD měsíčně.

Přehled trhů ze dne 12.12. 2012

Zároveň upřesnil svoji budoucí politiku, když uvedl, že sazby ponechá nízko do té doby, než nezaměstnanost klesne pod 6,5% nebo inflace nepřekročí v jedno až dvouletém výhledu 2,5%. Po tiskové konferenci B. Bernankeho se však optimismus pomalu začal vytrácet. Hlavní akciové indexy oslabují o 0,0 - 0,3%. Nedaří se například polovodičovému sektoru (-0,5%), zatímco developeři (+2,8%) výrazně rostou. Z komodit těží z potvrzení uvolněné měnové politiky zejména stříbro (+1,4%) a ropa (+1,1%). Obilniny (pšenice -1,2%) a zemní plyn (-0,5%) naopak míří k jihu.

Průmysl v eurozóně v říjnu překvapivě propadl. Souhrnný ukazatel za evropskou měnovou unii nepodržela ani německá ekonomika, doposud hospodářský motor regionu, či ekonomika Francie, zatímco průmysl ve Španělsku a Portugalsku rostl.

Průmyslová produkce v zemích eurozóny v říjnu meziměsíčně klesla o 1,4 procenta, ekonomové přitom očekávali stagnaci na zářijové úrovni. V meziročním srovnání průmysl propadl o 3,6 procenta při očekávaném mírnějším poklesu o 2,4 %. Evropský statistický úřad dnes zároveň oznámil smíšenou revizi zářijových čísel na -2,3 % meziměsíčně a -2,8 % meziročně z předchozích -2,5 % respektive -2,3 %.

V celé Evropské unii oslabil průmysl v říjnu o rovné procento po zářijovém propadu o 2,1 procenta. V meziročním srovnání propadl v celé „sedmadvacítce“ o 3,1 %. Horším údajům z Německa a také Francie (-0,6 %) nedostatečně kontroval růst průmyslu ve Španělsku (+1,2 %) a Portugalsku (+4,8 %), což vedlo k prohloubení celkové bilance za eurozónu do záporu. Německo v minulém týdnu, po nečekaném poklesu průmyslové produkce ve Velké Británii, oznámil překvapivě silný propad průmyslu za říjen o 2,6 procenta, ačkoli analytici očekávali stagnaci, po zářijovém poklesu o 1,3 procenta revidovaném z původního odhadu -1,8 %.

Německá centrální banka Bundesbank také minulý pátek zásadním způsobem srazila výhled růstu tamní ekonomiky pro příští rok na 0,4 procenta z dosud očekávaných 1,6 %. Výhled růstu nejsilnější ekonomiky eurozóny Bundesbank pro letošek zhoršila na 0,7 procenta z dosud očekávaných 1,0 %, v roce 2014 pak očekává zrychlení na 1,9 procenta. 
 
V rámci jednotlivých sektorů průmyslu eurozóny vykázala v říjnu růst pouze produkce zboží okamžité spotřeby (+1,2 %). Produkce v sektoru energetiky klesla v říjnu 1,5procentním tempem po 0,2procentním poklesu v září, zatímco výroba meziproduktů se snížila o 1,2 % a zboží dlouhodobé spotřeby o 3,8 procenta.

Zpracovatelský průmysl v eurozóně v listopadu klesl podle Markit Economics již 16. měsícem v řadě a živí tak obavy z pokračování recese v regionu i v příštím roce. Guvernér ECB Mario Draghi minulý týden uvedl, že eurozóna nebude schopna zvrátit pokles ekonomiky do druhé poloviny roku 2013. Nová prognóza ECB počítá s poklesem ekonomiky eurozóny letos o -0,6 až -0,4 procenta (podle předchozí prognózy to bylo -0,6 až -0,2 %), v příštím roce nově -0,9 až +0,3 % (dříve -0,4 až +1,4 %) a v roce 2014 čeká ECB růst o 0,2 až 2,2 procenta.

 

Akcie CZ

Třetí obchodní seance tohoto týdne přinesla na pražskou burzu pokračování včerejšího růstu, když si index PX připsal zisk 0,9 procenta a končil těsně nad 1000bodovou úrovní. Největší aktivita byla patrná u ČEZu (646 CZK, 1,65%) a Telefóniky (318 CZK, 0,66%) CR. Pozadu však nezůstalo ani NWR (85 CZK, 1,19%), alespoň z pohledu zobchodovaných kusů akcií. Český trh si dne připsal větší zisky než zbylé burzy v Evropě, které rostou do jednoho procenta po slabším výsledku zpětného odkupu řeckého dluhu i průmyslové výroby eurozóny.

Akcie ČEZu navázaly na svůj včerejší růst a krátce po otevření se přesunuly nad 640korunovou metu a po zbytek dne se obchodovaly s 1,3% ziskem v úzkém pásmu o další 4 koruny výše. Těžařská společnost NWR po ránu propadla až k denním minimům u 81 , kde se však aktivovalo více nákupních objednávek, které titul nakonec vynesly k závěrečným 85 korunám.

ČEZu mohou prospívat dvě zlepšená hodnocení analytiků z tohoto týdne. Nejprve v pondělí přišli analytici BoA/ML se zvýšením doporučení na "koupit" z "neutral" a cílovou cenu na 885 z 810 , kteří o titulu po nedávném poklesu hovořili o jako o nákupní příležitosti. Včera večer se potom přidali analytici VTB Capital, kteří se slovy o „nedoceněných fundamentech“ zvýšili doporučení na "koupit" z "držet" a cílovou cenu ponechali beze změny na 730 .

Další zisky si v energetickém sektoru připsal Unipetrol (169 CZK, 1,81%). Firma dnes přinesla zprávu, že akcionáři České rafinérské, která je je společným podnikem Unipetrolu a renomovaných zahraničních společností Eni (18,1 EUR, 0,78%) a Shell (26,38 EUR, 0,86%), schválili investici 600 milionů korun do rozvoje rafinérie v Kralupech nad Vltavou a dalších 300 milionů korun investic v roce 2013.

Bankovní zástupci předvedli smíšený vývoj. Akcie Komerční banky (3980 CZK, -0,72%) si šly zcela vlastní cestou, když ignorovaly okolní růst v bankovním sektoru a propadly pod 4000korunovou metu. Vedle toho se dařilo alespoň akciím Erste Bank (574,5 CZK, 1,88%), která se dnes vrátila ke svým letošním maximům u 575 korun a připsala si 1,6% růst.

Stabilizaci a menší korekci předchozího propadu má za sebou Telefónica CR, kde se dnes ponejvíce obchodovalo u 318 korun. Nakonec tak titul končil s menším ziskem ve výši 0,66 procenta.

Pražská burza ze dne 12.12.2012