Světové ekonomické fórum v Davosu začíná

Středa 20. ledna

V švýcarském Davosu se dnes 20.ledna 2016 začínají potkávat významní a vlivní lidé celé planety Země u příležitosti pravidelného setkání Světového ekonomického fóra (WEF). Toto setkání není jen jednáním předních světových ekonomů, podnikatelů a obchodníků spolu s bankéřskou špičkou tohoto světa, ale nedílnou součástí jsou i přední světový politici včetně různých prezidentů, premiérů a ministrů ať už současných nebo minulých a jak se říká kdo ví třeba i budoucích. Na této akci pochopitelně nesmí chybět ani přední světový umělci a herci, kdy například svoji účast potvrdil i americký herec Leonardo DiCaprio.

Účast na Davoském setkání v letošním roce 2016 z řad  předních politických špiček světa má docestovat přímo sám britský premiér pan David Cameron. Ovšem jako premiér zde rozhodně nebude sám neb například je očekávána účast řeckého premiéra pana Alexise Tsiprase a další předsedové vlád různých zemí z celého světa. Za vrcholné politiky světové velmoci USA by se měl zúčastnit sám ministr zahraničních věcí pan John Kerry a další vlivní Američané včetně světového obchodníka pana Josepha R. Bidena Juniora, který je synem stávajícího víceprezidenta Spojených států amerických. Významné a početné zastoupení tu mají také i africké země včetně prezidenta Rwandy. Tomuto setkání pak formálně a organizačně předsedá jeho zakladatel pan profesor Klaus Schwab původem Němec z Ravensburgu.

Hlavním tématem letošního Světového ekonomického fóra (WEF) Davos 2016, které dnes 20.1.2016 začíná a potrvá do soboty 23.1.2016 bude „Mastering čtvrté průmyslové revoluce“. Právě účastníci davoského setkání v koordinaci svých organizátorů tohoto setkání chtějí vyslat jasný signál k této technologické transformaci, která se již projevuje v silně vyspělých ekonomikách a ovlivní již za krátko vývoj pracovních sil po celém světě. S touto problematikou souvisí i doprovodná nutná změna životního stylu způsobená právě touto průmyslovou revolucí označovanou jako 4.generace tohoto nevyhnutelného pokroku. Tam, kde jiní vidí pokrok a svůj zisk tam z pohledu druhých může vzniknout silná kritika a nespokojenost s rostoucí nezaměstnaností a podobně. Právě v předstihu toto setkání chce vyslat jasný signál o nutnosti přehodnocení lidského začlenění do procesu práce a to zejména v těch oblastech, kde je práce strojů a robotů prozatím nemožná jako jsou například sociální služby včetně vytvoření podmínek sociálního zabezpečení obyvatel trvale pečující o své rodinné příslušníky. Jednání v Davosu se rovněž nevyhne projednání i současné evropské krize ohledně migraze obyvatel z oblastí Blízkého východu a severní Afriky.

Pochopitelně rovněž zde bude hovořeno o rozvoji HDP v Číně a vlivu zpomalení růstu této ekonomiky na světový obchod. Také se účastníci velmi pečlivě budou zabývat nebezpečím světového terorismu a jeho geopolitického rozsahu spolu s hledáním řešení jak těmto negativním vlivům zabránit, které v konečném důsledku předně vyjma ztrát na životech způsobují i rozsáhlé materiální škody a přeneseně působí další nepřímé ekonomické ztráty ekonomikám různých zemí po celém světě a především státům vyspělých ekonomik včetně světových velmocí. Neopomenutu na tomto jednání a setkání v Davosu bude i otázka mezinárodní měnové politiky v rámci devizového trhu – Forex trhu. V této souvislosti podle ekonomických zpravodajů má být velmi detailně rozdiskutována otázka dalšího růstu úrokových sazeb v USA vyhlašovanou centrální bankou USA - FED (Federal Reserve System), která je nyní v rozmezí 0,25 – 0,50 % p.a. Další zvyšování této sazby se dle finančních stratégů očekává již v průběhu jara 2016 a její výše se odhaduje na 0,9 % p.a.s tím, že to není poslední letošní úprava úrokové sazby.

Světové ekonomické fórum (WFE) se již při svém ustanovení v roce 1971 zavázalo ke zlepšení stavu světa na základě spolupráce mezinárodních organizací jak veřejného tak soukromého sektoru včetně jejich vzájemného propojení aktivní spolupráce. Tato organizace je nezávislá a nestranná a uvádí ve svých dokumentech včetně zakladatelské listiny a svých Stanov, že se snaží prokázat úsilí zachování a zlepšení ekonomických podmínek na všech úrovních života na zemi včetně prosazení zájmů celosvětového podnikání aniž by to mělo mít podstatný vliv na zachování standartu života veřejné správy. Tímto je předně myšleno to, že případná účast politických špiček světa je k ničemu nezavazuje nýbrž tímto pouze dokládají svoji vůli a snahu o spojení všech oblastí života, které ovlivňují ekonomický růst světa.