Tempo posilování amerického dolaru se zpomalilo

Čtvrtek 16. září

USD UP FX24

Americký dolar (USD) se ve čtvrtek 16.září letošního roku 2021 v průběhu evropského rána pohyboval blízko poloviny svého rozmezí oproti minulým měsícům ve srovnání s hlavními konkurenty, a to za situace, kdy investoři a zejména spekulující obchodníci očekávají příští týden zasedání centrální banky Spojených států Federal Reserve System (FED) resp. klíčového rozhodujícího orgánu a to Federálního výboru otevřeného obchodu FOMC (Federal Open Market Committee), aby zjistili, jak brzy americká centrální banka začne zužovat své monetární stimuly.

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) tak v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 16.září letošního roku 2021, zhruba v čase 7:26 CET byla podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn na hodnotě ve výši 92,56 USD bodů s prozatím velmi mírným růstem o + 0,01 % bodové hodnoty. Během uváděného dne a čase se tak i přesto vzájemný směnný kurz globálního měnového páru EUR/USD na devizovém trhu nacházel v dosavadní denní kurzové ztrátě jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD). Tento měnový pár se na devizovém trhu v rámci forexových operací obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1802 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,11 % kurzu vůči USD. Podle analytiků makléřských společností je do jisté míry předpoklad, že euro bude i nadále ještě více vůči USD v rámci tohoto obchodního dne oslabovat.

Na začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako třicátý sedmý v pořadí  dosáhla směnná hodnota dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) svého dvoutýdenního maxima při stavu indexu DXY ve výši 92,887 USD bodů, a to poté, co v úterý dne 14.9.2021 byla zveřejněna zpráva o poklesu inflaci ve Spojených státech. Nicméně tento pozitivní investorský sentiment nevydržel dlouho a následně směnná hodnota USD dle indexu DXY klesla na týdenní minimum ve výši  92,321 USD bodů. Dosavadní minimum za měsíc pak bylo 91,941 USD bodů, což představuje indexovou hodnotu DXY ze dne 3. Září 2021, kdy data z trhu práce v USA a zejména údaje o mzdách výrazně zklamala očekávaní investorů a analytiků finančního trhu. “Příští týden čekáme na FOMC - to je klíčové,” řekl Shinichiro Kadota, hlavní FX stratég společnosti Barclays v Tokiu. “Nemyslím si, že dolar půjde příliš daleko v obou směrech (před tím).”, uvedl tento finanční stratég.

Tradičně dvoudenní měno-politické zasedání centrální banky Spojených států amerických a jejího klíčového výboru Federálního výboru pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) totiž již začíná příští týden v úterý dne 21.září a končí 22. Září letošního roku 2021. Toto zasedání FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) by mělo poskytnout určitou jasnost ve výhledu na postupné snižování nebo i případné zvyšování úrokových sazeb. Podle analytiků se neočekává změna úrokových sazeb okamžitě po tomto zasedání, ale stávající stav americké ekonomiky pro své další zdravé fungování a to zejména bankovního sektoru potřebuje znát rámcový výhled těchto plánovaných změn neboť před časem vyslovené šéfem FED panem Powellem tvrzení, že FOMC FED do roku 2023 nebude činit změny v úrokových sazbách se ukazuje vzhledem k růstu inflace a dalších makro ekonomickým datům za neopodstatněné a následně i poškozující US ekonomiku. Prozatím to podle expertů vypadá na zúžení objemu odkupu dluhopisů, což obvykle zvedá směnnou hodnotu USD a zároveň naznačuje, že FOMC FED je o krok blíže k přísnější měnové politice.  Znamená to také, že centrální banka bude nakupovat méně dluhových aktiv, což ve skutečnosti sníží počet amerických dolarů ve volném peněžním oběhu a tím dojde ke zvýšení směnné hodnotu amerického dolaru (USD), uvádějí finanční stratégové devizového trhu.