Trh s kryptoměnami podpořilo rusko-ukrajinské napětí

Středa 16. února

BTC a ETH FX24

Kryptoměny během úterý dne 15.února letošního roku 2022 a zejména pak Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) zaznamenaly značný zájem investorů a s tím i vzrostla jejich cena. Nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin tak dosáhla denní růstu o + 4,6 % kurzu a obchodovala se ve výši 44.177,84 USD za BTC a druhá nejpopulárnější virtuální měna Ethereum dokonce vzrostla během denní obchodní seance o + 7,6 % na hodnotu ve výši 3.114,09 USD za ETH. Hlavním důvodem růstu trhu s kryptoměnami podle analytiků makléřských společností byla silná obava z válečného konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou s asistencí vojsk NATO.

Aktuálně v průběhu středečního evropského rána 16.února 2022, kdy se doposud nepotvrdil předpokládaný útok Rusů na Ukrajinu a to ve 3 hodiny ráno jak predikovali západní vojenští zpravodajci, tak Bitcoin (BTC) zaznamenal mírný pokles své směnné hodnoty. Prozatím dne 16.2.2022, zhruba v čase 6:47 CET se BTC obchodoval vůči USD na trhu digitálních měn Coin Metrics ve vzájemném směnném kurzu ve výši 44.068,02 USD za BTC s dosavadním denním poklesem o – 0,13 % kurzu. Avšak virtuální měna Ethereum (ETH) pokračuje ve svém růstu a v uváděném dni a čase zaznamenala denní růst o + 0,60 % kurzu a byla na směnné hodnotě ve vzájemném kurzu ve výši 3.130,85 USD za ETH. Nicméně podle odborníků na trh s kryptoměnami lze se domnívat, že vzájemné napětí a možnost přímého válečného konfliktu mezi RF a Ukrajinou zdaleka není u konce a jak dnes v noci sám prezident USA Joe Biden sdělil, hrozba invaze RF na Ukrajinu stále trvá, tak zájem investorů v této souvislosti také bude ve zvýšeném zájmu nadále trvat. V této souvislosti pak analytici poukazují na možnou rychlou změnu obchodního trendu, kdy BItcoin opět výrazně posílí svoji směnnou hodnotu a začne se o to více blížit k hranici 50.000 USD za BTC.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.