Trhy rostou, opatrnost investorů rovněž

Úterý 11. března

Několik varovných signálů se objevilo na trhu akcií, nicméně ještě neindikují nějaký bezprostřední korekční pohyb, ale napovídají investorům být opatrnými. US trhy zaznamenaly další týdenní posun v ziscích, když blue chips index Dow Jones Industrial Average se posunul o 0,8% a širší index SP 500 přidal 1% na nový rekordní záznam 1878,04 bodů. 

Technologicky laděný Nasdaq Composite Index zakončil týden s číslem +0,7%. Od začátku roku je DJIA ještě v mírném minusu -0,75%, ale SP 500 již přestoupil do kladného teritoria a od začátku 2014 jeho výkonnost činí +1,61%.
Mezi určité varovné signály ovšem patří vysoká úroveň dluhů na marginu, resp. výpůjčkách na financování nákupů akcií. Podle NYSE dosáhl tento indikátor rekordního stavu na konci ledna t.r., konkrétně to bylo 451,3 mld. USD, což je pátý rekordní měsíc za sebou. Číslo marginového dluhu překonalo rekordní cifry z července 2007, když tehdy dosáhly 384,37 mld. USD. Tyto marginy mohou existovat z důvodu toho, že dluhy jsou levné a zřejmě to tak zůstane, neboť FED se doposud nerozhodl začít zvyšovat sazby a to nejméně do roku 2015.
Studie Citi Research ukazuje, že 725 veřejně obchodovaných společností (s výjimkou financí), plánuje na rok 2014 kapitálové výdaje zvýšit o 5% ve srovnání s 1,5% růstem indikovaným před začátkem hospodářské sezóny za 4.Q.
Dalším důvodem pro držení spíše technologií je ten fakt, že tyto firmy drží cca třetinu z cashe v objemu 1,5 bil. USD s vyjímkou financí. Firmy zaměřené na zdravotní péči mají podíl 16% a průmyslové subjekty mají 15% podíl. Jedná se o informace Morgan Stanley.
V tomto týdnu se bude dokončovat sezóna hospodářských výsledků (např. retail) a investoři se připravují na meeting FOMC FED ve dnech 18. -19. března 2014.