Týdenní přehled událostí finančního trhu

Pondělí 4. června

Obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako dvacátý třetí v pořadí prozatím ve svém začátku a to během pondělního evropského rána dne 4.června 2018, zhruba v čase 6:26 CET zaznamenává prostřednictvím mezinárodního devizového trhu – Forex trhu momentální pokles amerického dolaru (USD). Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar s šesti dalšími hlavními světovými měnami byl v uváděném dni a čase na hodnotě ve výši 94,00 bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,20 % předešlé bodové hodnoty. Měnový pár EUR/USD se tak během pondělního evropského rána dne 4.6.2018, zhruba v čase 6:33 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,1691 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,27 % kurzu vůči USD.

Investoři v tomto 23.týdnu roku 2018 mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit trend obchodování na globálním finančním trhu :

 

Summit G7

Hlavy států G7 se na konci tohoto 23,týdne roku 2018 sejdou v Quebecu na meetingu pořádaném kanadským premiérem Justinem Trudeau. Americký prezident Donald Trump má dorazit v pátek 8.6.2018, kde se má setkat s představiteli Německa, Itálie, Francie, Velké Británie a Japonska; zemí, na které USA uvalily cla. Ministři financí nejbližších spojenců USA vyjádřili rozhořčení nad dovozními cly a požádali amerického ministra financí Stevena Mnuchina, aby prezidentovi tlumočil jejich "jednomyslné obavy a zklamání". Spojené státy minulý týden uvalily 25% dovozní cla na ocel a 10% na hliník na EU, Mexiko a Kanadu.

 

Americká obchodní data

Americké ministerstvo obchodu ve středu 6.6.2018 zveřejní data o mezinárodním obchodu za duben letošního roku 2018, která budou bedlivě sledována kvůli hrozbě obchodní války. Očekává se, že obchodní deficit USA stoupl ze 49 miliard na 50 miliard USD, některé odhady pak dokonce uvádí obchodní deficit USA ve výši až 80 miliard USD. Ve středu 6.6.2018 budou také zveřejněna data o produktivitě a spotřebitelských cenách, která budou sledována kvůli vývoji inflace. Federální rezervní systém (FED) pravděpodobně tento měsíc opět zvýší úrokové sazby poté, co data z minulého týdne ukázala, že růst pracovních míst v květnu zrychlil a nezaměstnanost spadla na 18leté minimum 3,8 %.

 

Čínská obchodní data

Čína v pátek  8.6.2018 zveřejní data o obchodu za květen. Podle předpovědí by čínský obchodní přebytek měl stoupnout z 28,8 miliard USD na 32,5 miliard. Očekává se, že export stoupl o 6,3 % oproti stavu před rokem a import o 16,0 %. Data za minulý měsíc ukázala, že čínský export ostře stoupl navzdory vyhroceným obchodním neshodám s USA. Čína varovala Washington, že jakoukoliv obchodní dohodu bude považovat za neplatnou, pokud USA zavedou jakákoliv cla nebo jiná opatření.

 

Britské PMI služeb

Británie ve čtvrtek 7.6.2018 zveřejní data o aktivitě svého obřího sektoru služeb. Očekává se, že dojde k nárůstu z 52,8 bodů na 52,9. Data o PMI (purchasing manager index) ve stavebnictví budou zveřejněna již v pondělí 4.6.2018. Britská ekonomika v prvním kvartálu roku 2018 rostla pomaleji než ekonomiky ostatních rozvinutých zemí, a to kvůli napětí ohledně blížícího se odchodu Británie z EU.

 

Schůze Reserve Bank of Australia

Australská centrální banka má v úterý 5.6.2018 zveřejnit své nejnovější rozhodnutí o úrokových sazbách. Většina ekonomů očekává, že obchodní banka ponechá sazby nezměněné na rekordně nízkých 1,5 % a to už po 21. schůzi v řadě, což by znamenalo nejdelší období neaktivity od roku 1990. Guvernér banky Philip Lowe už delší dobu upozorňuje, že příští pohyb sazeb bude spíš směrem vzhůru, nicméně zdůraznil, že předsednictvo banky ho neočekává někdy v brzké budoucnosti.