Týdenní výhled událostí finančního trhu

Úterý 8. srpna

Investoři v tomto obchodním týdnu, který je označován v kalendáři roku 2017 jako třicátý druhý v pořadí, očekávají dle ekonomických zpravodajů mimo jiné v závěru tohoto týdne údaje o výši míry inflace v USA, které bude reportovat ministerstvo obchodu USA. Tento tak zvaný makro údaj je jedním ze základních hledisek centrální banky USA - FED (Federal Reserve System), ke kterému přihlíží při stanovování výše úrokových sazeb. V současnosti, kdy politika prezidenta Trumpa a jeho administrativy je ve vztahu k investorskému prostředí vysoce turbulentní a hodnota amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu klesá, avšak míra nezaměstnanosti v USA je nejnižší za posledních 16 let, se opět zvýšila pravděpodobnost toho, že do konce letošního roku 2017 Federální výbor otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED ( Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) tyto úrokové sazby zvýší minimálně o dalších 25 bazických bodů dle původního předpokladu.

Podle údajů ekonomických zpravodajů v tomto 32.týdnu roku 2017 ve vztahu k finančnímu trhu lze očekávat tyto události :

 

Inflace v USA

Ministerstvo obchodu USA v pátek 11.8.2017  zveřejní údaje o inflaci za červenec. Tržní analytici odhadují, že inflace spotřebitelských cen stoupla o 0,2 % a inflace bez volatilních položek také o 0,2 %.  Roční míra růstu inflace by měla být 1,7 % a FED (federální rezervní systém) se snaží inflaci udržet okolo 2 %. FED na měření inflace používá CPI (consumer price index) zbavený volatilních položek; je vnímán jako lepší ukazatel dlouhodobých inflačních trendů.

 

Proslovy Regionálních FEDů

Několik z tvůrců politiky FED čekají příští týden veřejné proslovy, ve kterých by mohli prozradit, kam se chystá banka směřovat. Ve čtvrtek 10.8.2017  bude mít prezident newyorské pobočky proslov o platové nerovnosti v jeho regionu. V jeho řeči by se mohlo objevit, zda FED vnímá nízkou míru inflace jako přechodný, nebo dlouhodobý problém. V pátek 11.8.2017  ještě promluví prezidenti dallaské a minneapoliské pobočky.

 

Data o čínském obchodu

Čína má v úterý 8.8.2017 zveřejnit data o obchodu za červenec. Předpovídá se, že se přebytek zahraničního obchodu zvýšil na 46,08 miliard USD. Podle předpovědí by exporty měly stoupnout o 10,9 % oproti loňskému červenci a importy o 16,6 %. Ve středu 9.8.2017 pak Čína zveřejní data o inflaci spotřebních a výrobních cen. Očekává se, že spotřebitelské ceny za červenec stouply o 1,5 % a výrobní o 5,5 %.

 

Britská výrobní aktivita

Úřad pro národní statistiku ve čtvrtek 10.8.2017  zveřejní data o britské výrobní aktivitě. Očekává se, že nedošlo v podstatě k žádné změně. Průmyslová výroba by podle předpovědí měla stoupnout o 0,1 %. Bank of England minulý týden snížila své předpovědi ohledně růstu ekonomiky a platů a jak se zdá, tak se zatím nechystá zvyšovat úrokové sazby.

 

Měsíční zprávy OPEC a IEA

OPEC ve čtvrtek 10.8.2017 zveřejní svojí měsíční zprávu o ropných trzích. Ta by měla zahrnovat i údaje o stavu globálních ropných zásob za červenec. Mezinárodní Agentura pro energie (IEA) v pátek  11.8.2017 zveřejní svou měsíční zprávu o ropné poptávce a nabídce. Kromě zpráv se budou investoři soustředit na schůzi ministrů ze zemí OPEC, která se již koná během včerejšího pondělí a dnešního úterý 8.8.2017  na území Spojených arabských emirátů v Abú Dhabi . Ministři se budou věnovat tomu, nakolik která země dostála svým závazkům v omezování těžby.