Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 29. ledna

V obchodním týdnu na přelomu měsíců ledna a února roku 2018, který je označován v kalendáři letošního roku jako pátý v pořadí, globální investoři mimo jiné očekávají výsledek jednání centrální banky USA – FED (Federal Reserve System). Toto jedná FOMC FED by dle předpokladů analytiků nakonec mělo, alespoň prozatím ponechat úrokové sazby beze změny. Nicméně mezinárodní devizový trh aktuálně během evropského rána dne 29,.ledna 2018 v rámci obchodů na Forex trhu , zhruba v čase 6:47 CET zaznamenává růst hodnoty amerického dolaru (USD), kdy například měnový pár EUR/USD se obchodoval v kurzu ve výši 1,2408 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,09 % kurzu vůči USD. Hodnota amerického dolaru podle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) byla v uváděném dni a čase na hodnotě 89,13 USD bodů s dosavadním denním růstem USD o + 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

V tomto pátém týdnu roku 2018 investoři a jejich finanční stratégové mimo jiné očekávají tyto hlavní události, které mohou ovlivnit trend a vývoj obchodování na finančních trzích :

 

Schůze FED

Federální rezervní systém čeká ve středu 31.1.2018 druhý den schůze ohledně monetární politiky. Nepředpokládá se, že by banka změnila výši úrokových sazeb a patrně je ponechá v rozmezí 1,25 % až 1,50 %. Centrální banka po schůzi zveřejní prohlášení, ze kterého se investoři budou snažit vyčíst náznaky, kdy dojde k dalšímu zvýšení sazeb.  Zároveň půjde o poslední schůzi předsedkyně Janet Yellen, tu poté vystřídá Jerome Powell.

 

Zpráva o zaměstnanosti v USA

Americké ministerstvo práce v pátek 2.2 2018 zveřejní zprávu o pracovních místech mimo zemědělství za leden.  Podle předpovědí došlo k nárůstu o 180 000 pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,1 %. Nejvíce pozornosti se bude soustředit na průměrné hodinové příjmy, které by podle odhadů měly stoupnout o 0,3 %.

 

Předběžná data o inflaci v eurozóně

Eurozóna ve středu 31.1.2018 zveřejní předběžná data o inflaci za leden. Předpovědi se shodují, že inflace spotřebitelských cen byla 1,3 %. Jádrová inflace pravděpodobně byla na hodnotě 1,0 %. Německo, Francie, Itálie a Španělsko zveřejní svá vlastní inflační data během týdne. Kromě dat o inflaci eurozóna zveřejní i předběžná data o ekonomickém růstu za čtvrtý kvartál. Pokud byl růst na konci loňského roku silný, mohlo by to být další krok k ukončení stimulačního programu ECB.

 

Britský index nákupních manažerů

Británie ve čtvrtek 1.2.2018 zveřejní předběžná data o aktivitě ve výrobním sektoru za leden a v pátek 2.2.2018 o aktivitě ve stavebnictví. Očekává se, že výrobní PMI klesne z 56,5 bodů na 56,3 a stavební PMI patrně klesne z 52,2 na 52,0. Data z minulého týdne ukázala, že se britská ekonomika v posledním kvartálu roku 2017 překvapivě vzmohla. Vliv brexitu byl sice stále patrný, nebyl ale rozhodně tak závažný, jak investoři očekávali.

 

Čínský výrobní PMI

The China Federation of Logistics and Purchasing ve středu 31.1.2018 zveřejní data o aktivitě ve výrobním sektoru za leden. Očekává se mírný pokles z 51,6 na 51,5 bodů. Výrobní index Caixin, který se zaměřuje na malé a střední firmy, zveřejní svoje data v pátek. Očekává se pokles o 0,2 bodu na 51,3. Čínská ekonomika ve čtvrtém kvartálu loňského roku rostla o 6,8 %, zejména díky aktivitě v průmyslu, zdravému realitnímu trhu a silnému nárůstu exportu.