Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. srpna

finance výhled FX24

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 33.v pořadí je z velké části ve znamení geopolitických změn na Blízkém Východě, kde islamistické hnutí Taliban v Afganistánu během neděle 15.8.202 dokončilo převzetí moci nad celým Afganistánem po té, co US Army a spojenci z NATO letos v červenci 2021 odsunuli po 20-ti letech působení v této zemi své vojáky. Asijské akciové trhy tak zachvátil výprodej a například japonský akciový index NIKKEI poklesl během pondělí dne 16.8.2021 o – 1,62 % bodů a akci na burze v Hong Kongu rovněž poklesly, index HSI uzavřel se ztrátou – 1,18 % bodů.

Na tuto geopolitickou skutečnost, kdy po opuštění Afganistánu spojeneckými vojsky NATO se značnou převahou US Army došlo k velmi rychlému převzetí moci Talibanem a to téměř bez odporu tamním vládních vojenských a policejních sil, zareagoval devizový trh velmi sporadicky, ba téměř vůbec. Směnná hodnota USD ba naopak vzrostla a to i přes silnou kritiku bývalého prezidenta USA pana Donalda Trumpa na adresu stávajícího jeho nástupce pana Joe Bidena, kdy Trump vyzval Bidena k rezignaci skrz totální fiasko a mezinárodní ostudu ohledně angažmá USA v Afganistánu, kdy místo grandiózního předání moci z rukou US Army vládním činitelům Afganistánu dochází k nucenému úprku amerických a spojeneckých diplomatů a jejich personálu ze země prostřednictvím jen vojenských letů z kábulského letiště, které tak musí být pod ostrahou US Army a na evakuaci tak bylo narychlo znovu povoláno do Afganistánu zhruba 5.000 amerických vojáků. Podle reportérů světových informačních agentur v zemi zavládl totální chaos, kdy je zjevné že žádná sofistikovaná koordinace předání moci v zemi vůbec neproběhla a nyní již ani nenastane neboť z pohledu jak tamní tak i světové veřejnosti afgánští radikální bojovníci pro islámského Talibanu de facto zvítězili nad USA.

Mimo jiné v tomto 33.týdnu roku 2021 investoři očekávají následující hlavní události finančního trhu, které mohou ovlivnit obchodní trend globálního fikčního trhu :

 

Maloobchodní tržby v USA

Maloobchodní tržby jsou významným tržním hybatelem, cenným pro svou aktuálnost a náhled do poptávky a důvěry spotřebitelů. Spotřebitelské výdaje jsou životně důležité pro americkou ekonomiku, představují více než 2/3 všech ekonomických činností. Vzhledem k tomu, že maloobchodní tržby tvoří celou třetinu těchto výdajů, působí jako ukazatel spotřebitelské poptávky před vyhlášením HDP. Maloobchodní tržby v červnu vzrostly o + 0,6 % po předchozím propadu ve výši – 1,3 procenta. Aktuálně se očekává mírnější pokles na hodnotě – 0,3 procenta. Reportování dat se uskuteční v úterý dne 17.8.2021 zhruba v čase 14:30 CET.

 

Rozhodnutí o úrokové sazbě na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu se očekává rozhodnutí o úrokové sazbě centrální bankou (Reserve Bank of New Zealand – RBNZ), kdy se očekává zvýšení z 0,25 % na 0,50 % p.a. s tím, že není ani vyloučeno zachování stávajícíh sazeb. RBNZ je známá čitelností ohledně záměrů měnové politiky, tedy výsledek je obvykle předpokládán předem. Rozhodnutí je v souladu s měnovou politikou centrální banky Nového Zélandu s cílem urychlit nebo zpomalit ekonomický růst nebo vliv na směnný kurz. Zasedání centrální banky Nového Zélandu RBNZ je naplánováno na středu dne 18.8.2021 a vzhledem k časovému posunu tak v Evropě bude výsledek jednání již znám zhruba v čase 04:00 CET.

 

Nezaměstnanost v Austrálii

Míra nezaměstnanosti slouží jako hlavní  ukazatel blaha na trhu práce. Tato zpráva je vždy velmi aktuální, vychází jen několik týdnů po skončení účetního období. Kromě toho  míra nezaměstnanosti má významný dopad na trh, protože celkový význam zaměstnanosti pro ekonomiku je velký. Vyšší nezaměstnanost vede k nižšímu příjmu pro australské zaměstnance, kteří na oplátku mohou snížit spotřebu. Spotřebitel útratou  přispívá k většině australského HDP, vývoj na trhu práce přímo ovlivňuje vyhlídky na australský růst.  Nezaměstnanost v Austrálii vystoupala díky uzávěrám koronavirové pandemie, kdy přišlo o práci zhruba 227.000 obyvatel až na 19-ti leté maximum s výší nezaměstnanosti na hodnotě 7,1 procent a v přibližně 25 milionovém státě je cca 822.000 lidí bez možnosti pracovat, kdy do statistik jsou započítávání pouze obyvatelé aktivně hledající práci. Nyní po mírném zlepšení se očekává pokles nezaměstnanosti zhruba o – 0,3 % na 6,8 procent. Zveřejnění těchto dat ohledně australského trhu práce se očekává ve čtvrtek 19.8.2021 v 3:30 CET.

 

Saldo běžného účtu v eurozóně

Tato zpráva shrnuje tak zvané finanční toky za zboží, služby a výnosy plateb jak do tak z eurozóny. Zpráva měří, jak státy eurozóny komunikují se zbytkem světa. Běžný účet je jednou ze tří složek, které tvoří platební bilanci (finanční  účet, kapitálový účet a běžný účet). Jedna část platební bilance se zabývá především finančními aktivy a investicemi, běžný účet podává podrobný popis toho, jak EU spolupracuje s ostatními globálními ekonomikami na neinvestičním základě. Údaje tohoto salda eurozóny budou reportovány ve čtvrtek 19.8.2021 v 10:00 CET.

 

Výrobní index – PPI v Německu

Spolkový statistický úřad v Německu tento týden zveřejní data indexu PPI, který je vyjádřen jako procentní změna indexu výrobních cen. Výrobní ceny, také známé jako tovární ceny, jsou ceny účtované výrobci obvykle před maloobchodním prodejem. Zvýšení německých výrobních cen působí jako včasný ukazatel inflace, protože vyšší ceny produktů můžou být přeneseny na spotřebitele v podobě vyšších maloobchodních cen. Rostoucí inflace je významná zejména  podle nadcházejícího zvýšení cen v Euro-zóně. Německá inflace významně přispěje v indexu Euro-zóny a může být kontrolována zvýšením úrokových sazeb. Zveřejnění těchto údajů indexu PPI v Německu se očekává v pátek dne 20.8.2021 v 8:00 CET.