Týdenní výhled událostí finančního trhu
Úterý 5. záříObchodní týden označovaný v kalendáři roku 2017 jako 36.-tý v pořadí si během svého začátku a to pondělí dne 4.září 2017 na US akciovém trhu vybral svoji přestávku z důvodu amerického svátku Labor day. Evropský akciový trh zahájil tento nový obchodní týden v poklesu předchozího stavu bodové hodnoty hlavních akciových indexů. Například německý akciový index DAX uzavřel obchodní den 4.září 2017 v poklesu o – 0,33 % bodů a londýnský akciový index FTSE 100 vykázal za tento obchodní den pokles o – 0,36 % své bodové hodnoty. Jednotné evropské měny 19-ti zemí eurozóny měně euro (EUR) se nadále daří udržovat relativně vysoký kurz vůči americkému dolaru (USD) a aktuálně během evropského rána dne 5.9.2017, zhruba v čase 6:14 CET se vzájemný kurz tohoto měnového páru EUR/USD pohyboval ve výši 1,1905 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR vůči USD o + 0,08 % kurzu.
Začátek nového obchodního týdne na US akciovém trhu dne 5.9.2017 dle ukazatelů futures hlavních akciových indexů spíše vypovídá o poklesu předchozí bodové hodnoty. Například futures indexu DJIA udává pokles o – 53 bodů, futures indexu S and P 500 vykazuje rovněž pokles o – 7,25 bodu a futures indexu NASDAQ pak vypovídá o poklesu – 14 bodů. V tomto ohledu pouze futures indexu RUSSELL 2000 hlásí pozitivní stav a to růst o + 2,20 bodu. Pozitivní investorská nálada je v tomto ohledu dle analytiků a ekonomických zpravodajů narušena nedůvěrou, kterou vyvolává opětovné napětí ve vztazích mezi USA a Severní Koreou. Tato situace dle pozorovatelů opět směřuje k bezpečnostnímu riziku možného otevřeného válečného konfliktu v oblasti Korejského poloostrova a přilehlé Tichomořské oblasti.
V návaznosti na tyto skutečnosti s přihlédnutím na vnitřní situaci ve Spojených státech jednak s ohledem na přírodní katastrofu záplav po hurikánu v Texasu a okolních státech, a rovněž velkou měrou přetrvávající nedůvěra investorů v úplné uskutečnění daňové reformy slibovanou prezidentem USA panem Donaldem Trumpem se hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním měnám spíše neustále snižuje. Podle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) byla dne 5.9.2017, zhruba v čase 8:36 jeho hodnota ve výši 92,49 USD bodů dle tohoto indexu s dosavadním denním poklesem o – 0,16 % bodové hodnoty. Tento index DXY zaznamenal od začátku letošního roku 2017 pokles USD o – 9,51 % své hodnoty.
Jinak mimo tento stav v tomto obchodním týdnu investoři mimo jiné očekávají následující hlavní události, které mohou ovlivnit průběh obchodování a změnit trend vývoje cen na trhu :
Setkání Evropské centrální banky
Rozhodnutí o případném zvýšení úrokových sazeb proběhne ve čtvrtek 7.9.2017, neočekává se žádná výrazná změna politiky. Většina pozornosti se bude soustředit na tiskovou konferenci Maria Draghiho, která proběhne 45 minut po oznámení výsledků setkání a měla by poskytnout další stopy toho, kdy a jak by ECB mohla začít omezovat svůj program kvantitativního uvolňování.
U.S. ISM vydá data ohledně PMI ve službách
Americký Institut řízení dodávek (U.S. ISM) ve středu 6.9.2017 vydá data ohledně aktivity v sektoru služeb. Očekává se, že měřítko vzroste o 1,4 bodu na 55,3. Cokoli nad hranici 50 bodů signalizuje expanzi. Datům přidává na důležitosti výsledek průzkumu z oblasti výroby z minulého týdne, jež skončil na nejvyšší úrovni od dubna 2011.
Čínská obchodní data
Čína vydá data ohledně svých obchodních výsledků v pátek 8.9.2017. Očekává se, že obchodní přebytek se z červencových 45,7 miliardy USD dostane na 48,6 miliardy USD. Export zřejmě v rámci roku stoupl o 5,1%, zatímco import dokonce o 10%. V sobotu 9.9.2017 země vydá rovněž data ohledně srpnové inflace spotřebitelských a výrobních cen za srpen.
Rozhodnutí Bank of Canada ohledně úrokových sazeb
Většina expertů předpokládá, že po středečním setkání dne 6.9.2017 BoC zůstane klíčová sazba na 0,75%. Na posledním setkání v červenci zvedla BoC sazby poprvé za sedm let. Investoři nicméně víceméně počítají s ještě jedním navýšením do konce roku.