Týdenní výhled událostí finančního trhu
Pondělí 18. červnaObchodování na mezinárodním devizovém trhu v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako dvacátý pátý v pořadí je ve znamení pokračujícího posilování amerického dolaru (USD). Vzájemná směnná hodnota amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s dalšími šesti hlavními globálními měnami byla v pondělí 18.6.2018, zhruba v čase evropského rána 7:07 CET na hodnotě 94,86 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,08 % bodové hodnoty. Globálně obchodovaný měnový pár EUR/USD v uvedeném dni a čase se obchodoval ve vzájemném kurzu ve výši 1,1592 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,13 % kurzu vůči USD.
V nadcházejícím novém obchodním týdnu investoři a jejich analytičtí odborníci mimo jiné očekávají následující události, které mohou ovlivnit trend vývoje obchodování na globálním finančním trhu :
Napětí mezi USA a Čínou
Investoři budou tento týden napjatí kvůli dovozním clům, které v pátek oznámil prezident USA pan Donald Trump. Čínský Peking v reakci na to oznámil podobná opatření. Trump zveřejnil seznam 800 strategicky významných produktů dovážených z Číny, na které bude s účinností od 6. července uvaleno dovozní clo. Seznam zahrnuje například automobily, objekt největších neshod mezi USA a jejich obchodními partnery. Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že odpoví s podobnými cly ve "stejném rozsahu a síle", a že jakékoliv předchozí obchodní dohody s Trumpem považuje na neplatné.
Fórum centrálního bankovnictví ECB
V pondělí 18.6.2018 začne páté výroční Fórum centrálního bankovnictví pořádané Evropskou centrální bankou, které má skončit ve středu. Má se zaměřit hlavně na ceny a mzdy v pokročilých ekonomikách. Třídenní série sezení a panelových diskuzí se má zúčastnit na 150 guvernérů centrálních bank, akademiků, novinářů a zástupců finančních trhů. Nejvýznamnější událostí bude středeční dne 20.6.2018 panelová diskuze, které se mimo jiné zúčastní prezident ECB Mario Draghi, předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda.
Monetární politika Bank of England
Bank of England ve čtvrtek 21.6.2018 oznámí výsledky své schůze ohledně monetární politiky. Všeobecně se očekává, že banka ponechá úrokové sazby nezměněné. Trh se nicméně bude soustředit na to, jaké má banka plány na rok 2018. Průzkum agentury Reuters ze začátku měsíce ukázal, že se většina ekonomů domnívá, že banka zvýší sazby již v srpnu 2018. Důvěra v jeho výsledky však není pevná; tvůrci politiky BoE očekávají, až se ukáže, že je zpomalení ekonomiky ze začátku roku u konce.
Předběžné PMI eurozóny
Předběžná data o složeném Purchasing manager indexu eurozóny od IHS Markit budou zveřejněna v pátek 22.6.2018. Většina ekonomů očekává mírný pokles na 53,9 bodů, což by byla nejnižší hodnota za téměř dva roky. Index měří výkon jak výrobního sektoru, tak sektoru služeb a je považován za dobrý ukazatel celkového zdraví ekonomiky. Německo a Francie rovněž v pátek 22.6.2018 zveřejní své vlastní PMI.
Schůze OPEC
Ropní ministři z OPEC, Ruska a dalších významných těžařů se ve čtvrtek 21.6.2018 a v pátek 22.6.2018 sejdou ve Vídni na dvoudenní konferenci, aby aktualizovali svou dohodu o těžbě. Většina analytiků očekává, že ropný kartel zváží změnu dohody ohledně omezování denních limitů těžby surové ropy. Rusko zastává názor, že by mělo dojít k relativně rychlému zvýšení objemu těžby o jeden milion barelů denně. Nicméně Saudská Arábie by zvolila pomalejší přístup, aby se předešlo prudkému propadu cen ropy na světové komoditním trhu.