Týdenní výhled událostí finančního trhu
Pondělí 25. červnaV právě začínajícím obchodním týdnu investoři mimo jiné předně vyčkávají na další vývoj obchodních vztahů mezi USA a Čínou spolu s řešením vzájemné daňové zátěže mezi USA a zeměmi Evropské unie. Začátek tohoto nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako dvacátý šestý v pořadí je prozatím v trendu velmi mírného poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla dne 25.6.2018, zhruba v čase 7:20 CET hodnota USD dle tohoto indexu na stavu ve výši 94,51 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,01 % své bodové hodnoty. Ovšem vzájemný směnný kurz měnového páru EUR/USD v uváděném dni a čase vykazoval dosavadní denní posilování USD o + 0,03 % kurzu vůči EUR při výši kurzu 1,1651 USD za EUR.
Podle výhledu analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank mimo jiné tyto hlavní globální události finančního trhu by mohly ovlivnit trend vlastního obchodování :
Obchodní napětí mezi USA a Čínou
Podle zdrojů z Bílého domu se někteří funkcionáři snaží obnovit obchodní jednání s Čínou ve snaze vyhnout se obchodní válce dřív, než 6. Července 2018 vstoupí v účinnost dovozní cla. Tyto snahy signalizují, že někteří vrcholní představitelé USA by dali přednost příměří a dohodě než obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Trhy po celém světě minulý týden utrpěly ztráty poté, co prezident Donald Trump požádal o identifikaci dalších čínských dovozů v hodnotě 200 miliard USD, na které uvalí 10% cla. Peking odpověděl, že podnikne vlastní opatření, pokud to bude nutné.
Konečný odhad HDP USA za první kvartál
USA ve čtvrtek 28.6.2018 zveřejní finální data o vývoji HDP za první kvartál. Očekává se, že americká ekonomika rostla se zdravým meziročním tempem růstu 2,2 %, což se shoduje s předchozím odhadem. Data pravděpodobně nebudou mít vliv na monetární politiku FED. Jeho předseda Jerome Powell minulý týden oznámil, že důvody pro další zvyšování sazeb jsou nadále přesvědčivé.
Data o inflaci PCE v USA
Americké ministerstvo obchodu v pátek 29.6.2018 zveřejní data o osobních příjmech a spotřebitelských výdajích za květen, která budou zahrnovat i data o inflaci výdajů na osobní spotřebu (PCE). Očekává se, že jádrový index PCE inflace za minulý měsíc stoupl o 0,2 %. Meziroční míra inflace jádrových PCE by měla být 1,9 %. FED používá jádrové PCE jako ukazatel, zda má, nebo nemá zvyšovat úrokové sazby. Inflaci se snaží držet na 2 % nebo nižší.
Konečná data o britském HDP za první kvartál
Úřad pro národní statistiku v pátek 29.6.2018 zveřejní třetí odhad růstu britského HDP za první kvartál. Očekává se, že britská ekonomika v prvním kvartálu rostla slabým tempem 0,1 %. Meziroční míra růstu by, stejně jako v předchozím odhadu, měla být 1,2 %. Pokud se předpovědi naplní, šlo by o nejhorší výsledek od poloviny roku 2012. Na vině je zčásti nezvykle studený začátek roku, zpomalení růstu výdajů domácností a obchodních investic.
Předběžná data o inflaci v eurozóně
Eurozóna v pátek 29.6.2018 zveřejní předběžná data o inflaci. Všeobecně přijímaná předpověď je, že meziroční tempo růst spotřebitelských cen bylo 2,0 %, což je víc než v květnu, a to díky vyšším cenám energií. Jádrová hodnota, ořezaná o volatilní ceny energií a potravin, klesla z 1,1 % na 1,0 %.Evropská centrální banka usiluje o míru inflace pro celou eurozónu těsně pod 2 %.