Týdenní výhled událostí finančního trhu
Úterý 2. říjnaObchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako již čtyřicátý v pořadí během svého prvého obchodního dne a to pondělí 1.října 2018 vykázal v rámci obchodování na evropském akciovém trhu vliv rozhovorů ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie známé jako Brexit, kdy německý akciový index DAX posílil za tento jeden den o + 0,75 procent své bodové hodnoty a britský akciový index FTSE poklesl o – 0,19 procent bodů. Tento den se nedařilo ani akciím na pražské burze, kde index PX poklesl o – 0,34 % své předchozí denní bodové hodnoty.
Jednání o nové podobě obchodní smlouvy NAFTA mezi Kanadou a USA přinesly během poslední fáze vyjednávání pozitivní obrat a během noci z neděle na pondělí 1.10.2018 došlo k dohodě o nové modernizaci tohoto smluvního ujednání o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem pod názvem USMCA, která by měla zahrnovat i problematiku týkající se digitálních obchodů a duševního vlastnictví. Na základě této příznivé zprávy posílil i kanadský dolar (CAD) a zejména se výrazně dařilo americkému dolaru (USD), kdy posílil zejména vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Tento měnový pár EUR/USD se pak během evropského úterního rána dne 2.10.2018, zhruba v čase 6:14 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,1571 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,04 % kurzu vůči USD. Přitom vzájemný směnný kurz tohoto měnového páru ještě v závěru předchozího týdne vykazoval v rámci obchodů na Forex trhu kurz okolo 1,17 USD za EUR.
Investoři v průběhu tohoto 40.týdne letošního roku 2018 očekávají následující události, které mohou ovlivnit vlastní průběh obchodování a zejména změnit obchodní trend globálního finančního trhu :
Rozhodnutí Reserve Bank of Australia
Reserve Bank of Australia čeká v úterý 2.10.2018 schůze ohledně monetární politiky. Australská centrální banka nezměnila výši úrokových sazeb za poslední dva roky a očekává se, že tomu tak zůstane. Jakákoliv změna v rétorice ohledně kurzu nebo inflace by mohla mít dopad na australský dolar. Australské ekonomice se sice daří, nicméně její růst nezrychluje. Za tím můžou zčásti stát obavy ohledně poptávky z Asie.
Britský PMI služeb
Ve středu 3.10.2018 bude zveřejněn třetí a poslední Purchasing manager index (PMI) pro největší britský sektor, sektor služeb. V srpnu index mírně překvapil hodnotou 54,3 bodů, která poukazuje na přijatelný růst. Zůstává otázkou, jaký vliv budou mít na index obavy z vyjednávání o Brexitu, která zatím nevzbuzují mnoho nadějí. Podle předpovědí index klesne na 54 bodů.
Data o zaměstnanosti mimo zemědělství
V pátek 5.10.2018 bude zveřejněna zpráva amerického Ministerstva práce o zaměstnanosti mimo zemědělství. V poslední době došlo u této zprávy k výraznému přesunu pozornosti z počtu pracovních míst na růst mezd. Zpráva za srpen překonala očekávání nárůstem počtu pracovních míst o 201 tisíc a působivým nárůstem mezd, o 0,4 % za měsíc a 2,9% meziročním růstem. Za září se očekává o něco menší nárůst počtu pracovních míst, a to o 188 tisíc, zatímco by meziroční míra růstu měla stoupnout na 3 %. Podle předpovědí by mzdy za září měly stoupnout o 0,3 %.
Proslov Jerome Powella
Předsedu centrální banky USA Federálního rezervního systému (FED - Federal Reserve system) čeká v úterý 2.10.2018 proslov; třetí veřejné vystoupení za poslední týden. Ačkoliv je nepravděpodobné, že by Powell přišel s novými převratnými informacemi, trh na jeho proslovy vždy reaguje.